Event URN:
249440
Start date:
Sat, 6th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Redbridge Cycling Centre
Forest Road, Ilford, Essex, IG6 3HP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Lee Valley Youth Cycling Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.lvycc.co.uk
Event organiser:
Mr Terry Morgans-Slader
02085054368
races@lvycc.co.uk
Cheques payable to:
Lee Valley Youth CC
Download Entry Form
Info for Riders:
Online/postal and entries on the day
sign-on closes 10 minutes before the start time of each race
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 09:30 U8 Youth Only Youth E 15 mins
6 Jul 13 09:50 U10 Youth Only Youth D 15 mins
6 Jul 13 10:10 U12 Youth Only Youth C 20 mins
6 Jul 13 10:35 U14 Youth Only Youth B 30 mins

View All

Event Location:

Forest Road,
Ilford,
Essex,
IG6 3HP

Race: U8

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 21 days 19 hours 51 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 09:30 Youth Only Youth E 15 mins

Race: U10

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 21 days 19 hours 51 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 09:50 Youth Only Youth D 15 mins

Race: U12

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 21 days 19 hours 51 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 10:10 Youth Only Youth C 20 mins

Race: U14

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 21 days 19 hours 51 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 10:35 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U16

View Entrants

Online entry closed 1 year 10 months 21 days 19 hours 51 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jul 13 11:15 Youth Only Youth A 45 mins

Provisional Report and Results

Posted 07/07/2013 - British Cycling

Third Lee Valley win for Torrie.. [more]


Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished E 00:10:46:000 3
2 Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 2
3 Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 1
4 Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished E 0
5 Calum Moir Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
6 Victoria Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished E 3
7 Lukas Cooper Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
8 Elliot Molloy Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
9 Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 2
10 Robbie Irons Finished 0
11 Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished E 0
12 Alfie Cullender Finished E 0
13 William Woods Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
14 Kristian Haigh Finished E 0
15 Henry Hobbs Finished 0
16 Kai Barclay Arctic Tacx RT Finished E 0
17 Lawrence Howe Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 3
2 Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
3 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished C 1
4 Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished C 0
5 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
6 Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished C 0
7 Aaron Freeman Chelmer CC Finished C 0
8 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished C 0
9 Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 3
10 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
11 Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
12 Aaron Stone Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
13 Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished C 1
14 Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
15 Molly Drew Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
16 India Gloag VC Londres Finished C 0
17 Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished C 0
18 Billy Taylor Finished C 0
19 Luke Faulkner Barking & Dagenham CC Finished C 0
20 Maya Teufel Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
21 Tess Dias Finished 0
22 Woody Russell Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
23 Holly Rolfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
24 Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
25 Helena Dyce Finished C 0
26 Billy Martin Barking & Dagenham CC Finished C 0
27 Gabriel Moran Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
28 Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
29 Stuart Hudson Finished 0
30 Jessica Elliot Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Chester Tribley Chelmer CC Did not start C 0

Provisional Results

Race name: U8asdf

Lee Valley Youth CC Summer Series 2013, Round 3

Hog Hill, 6 July 2013

 

U8

Pos

No.

Name

Club

Time

 

1

6

Joseph Hadsley

Beds Road cc

10.46

 

2

4

Daniel Lloyd

San Fairy Ann cc

 

 

3

2

Brody KNight

Lee Valley Youth CC

 

 

4

15

Serafino Sella

CCH

 

 

5

9

Calum Moir

Lee Valley Youth CC

 

 

6

1

Victoria Asker

West Suffolk Wheelers

 

1st Girl

7

16

Lukas Cooper

Lee Valley Youth CC

 

 

8

14

Elliott Molloy

Lee Valley Youth CC

 

 

9

3

Carys Lloyd

San Fairy Ann

 

 

10

17

Robbie Irons

CCH

 

 

11

18

Conrad Cousaw

CCH

 

 

12

10

Alfie Cullender

Lee Valley Youth CC

 

 

 

13

5

William Woods

Lee Valley Youth CC

 

 

 

14

13

Kristian Haigh

Lee Valley Youth CC

 

 

 

15

12

Henry Hobbs

Lee Valley Youth CC

 

 

 

16

11

Kai Barclay

Artic RT

at 1 lap

 

17

8

Lawrence Howe

Welwyn Wheelers

at 1 lap

 

Provisional Results

Race name: U10asdf

Lee Valley Youth CC Summer Series 2013, Round 2

Hog Hill, 1 June 2013

 

U10

Pos

No.

Name

Club

Time

 

1

91

Mitchell Lacey

BD CC

20:00

 

2

95

Caelan Miller

Lee Valley Youth CC

 

 

3

87

Joe Kiely

Welwyn Wheelers

 

 

4

103

Maya Teufel-Tarlton

Lee Valley Youth CC

 

1st Girl

5

90

Daniel Hall

CRCC

 

 

6

98

Noah Hobbs

Lee Valley Youth CC

 

 

7

83

Abigail Old

HSS

 

2nd Girl

8

82

Rudy Knight

Lee Valley Youth CC

 

 

9

88

Harry Gregory

CCH

 

 

10

89

Owen Vaughan

Lee Valley Youth CC

 

 

11

94

Alessandro Sella

CCH

 

 

12

102

Rhys Haigh

Lee Valley Youth CC

 

 

13

100

Thomas Cooper

BDCC

 

 

14

105

Carmen Bywater

Lee Valley Youth CC

 

3rd Girl

15

84

Stan Boyd

CCH

 

 

16

101

Charlie Martin

BDCC

 

 

17

85

Cosmo Siddons

CCH

 

 

18

86

Dai Yamagishi

CCH

 

 

19

92

Rosie Dias

BDCC

 

4th Girl

20

81

Alfie Salmon

Lee Valley Youth CC

 

 

21

93

Iona Noir

Lee Valley Youth CC

 

5th Girl

22

104

Joseph Whan

Lee Valley Youth CC

 

 

23

96

Alex Howe

Welwyn Wheelers

 

 

Provisional Results

Race name: U12asdf

Lee Valley Youth CC Summer Series 2013, Round 2

Hog Hill, 1 June 2013

 

U14

Pos

No.

Name

Club

Time

 

1

49

Tim Torrie

Chelmer

 

 

2

61

Tom Easley

Crawley Wheelers

 

 

3

58

Theo Modell

ELV

 

 

4

54

Michael Parry

Welwyn Wheelers

 

 

5

44

Matthew Shepherd

Lee Valley Youth CC

 

 

6

51

Alexander Tarlton

Lee Valley Youth CC

 

 

7

46

Sophie Wright

Gt Yarmouth CC

at 1 lap

1st Girl

8

47

Ryan Green

Lee Valley Youth CC

 

 

9

59

Callum Bulley

Lee Valley Youth CC

 

 

10

60

Louise Surridge

HSS

 

2nd Girl

11

55

Tom Durkin

Welwyn Wheelers

 

 

12

50

Bede Geoghan-Hart

CCH

 

 

13

43

Reece Pollen

CCH

 

 

14

53

Frank Moore

CCH

 

 

15

41

Matthew Asker

West Suffolk Wheelers

 

 

16

42

Connie Hayes

Lee Valley Youth CC

 

3rd Girl

17

52

Abigail Coles

NRCC

 

4th Girl

18

57

Harry Cunningham

Lee Valley Youth CC

 

 

DNF

56

Ben Selfe

 

 

 

Provisional Results

Race name: U14asdf

Lee Valley Youth CC Summer Series 2013, Round 2

Hog Hill, 1 June 2013

 

U14

Pos

No.

Name

Club

Time

 

1

49

Tim Torrie

Chelmer

 

 

2

61

Tom Easley

Crawley Wheelers

 

 

3

58

Theo Modell

ELV

 

 

4

54

Michael Parry

Welwyn Wheelers

 

 

5

44

Matthew Shepherd

Lee Valley Youth CC

 

 

6

51

Alexander Tarlton

Lee Valley Youth CC

 

 

7

46

Sophie Wright

Gt Yarmouth CC

at 1 lap

1st Girl

8

47

Ryan Green

Lee Valley Youth CC

 

 

9

59

Callum Bulley

Lee Valley Youth CC

 

 

10

60

Louise Surridge

HSS

 

2nd Girl

11

55

Tom Durkin

Welwyn Wheelers

 

 

12

50

Bede Geoghan-Hart

CCH

 

 

13

43

Reece Pollen

CCH

 

 

14

53

Frank Moore

CCH

 

 

15

41

Matthew Asker

West Suffolk Wheelers

 

 

16

42

Connie Hayes

Lee Valley Youth CC

 

3rd Girl

17

52

Abigail Coles

NRCC

 

4th Girl

18

57

Harry Cunningham

Lee Valley Youth CC

 

 

DNF

56

Ben Selfe

 

 

 

Provisional Results

Race name: U16asdf

 

Lee Valley Youth CC Summer Series 2013, Round 3

Hog Hill, 6 July 2013

 

U16

Pos

No.

Name

Club

Time

 

1

29

Harrison Jones

VO2 Dev

36.40

 

2

24

Jordan Mooney

Welwyn Wheelers

 

 

3

9

Callum O’Hara

Lee Valley Youth CC

 

 

4

22

Tom Yiangou

Neon Velo

 

 

5

15

Matt Clements

Lee Valley Youth CC

 

 

6

30

Oliver Cliff

VCL

 

 

7

11

Charles Pearson

Cambridge CC

 

 

8

27

Will Mapus-Smith

WSW

 

 

9

10

Harry Paine

Glendene

 

 

10

2

Matt Bridges

Strada Sport

 

 

11

4

Louis Julian

Strada Spoirt

 

 

12

13

Edward Wooton

Diss & District CC

 

 

13

17

Sophia Chastell

Welwyn Wheelers

 

1st Girl

14

6

Adam Looker

Colchester Rovers

 

 

15

8

Clover Murray

Braintree Velo

 

2nd Girl

16

21

Jali Packer

GYCC

 

 

17

25

Louis Rolfe

Lee Valley Youth CC

 

 

18

19

Cai Davies

Welwyn Wheelers

 

 

19

32

Eleanor Holden

VCL

 

3rd Girl

20

26

George Norcaro

Lee Valley Youth CC

 

 

DNF

16

Mostyn Taylor-Crockett

Lee Valley Youth CC

 

 

DNF

18

Tim Torrie

Chelmer CC

 

 

DNF

20

Sean Wilson

Lee Valley Youth CC