Event URN:
248779
Start date:
Fri, 21st Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Cyclopark
The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team Darenth ( website )
Event website:
http://www.teamdarenthcycling.com/
Event organiser:
Mr Clive Titmarsh
36 Ross Road
Dartford
Kent
DA1 3NH
01322287413
c.titmarsh@btinternet.com
Cheques payable to:
Team Darenth
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 18:30 U8 Boys Youth Only Youth E 10 mins
21 Jun 13 18:30 U8 Girls Youth Only Youth E
21 Jun 13 18:45 U10 Boys Youth Only Youth D 15 mins
21 Jun 13 18:45 U10 Girls Youth Only Youth D

View All

Event Location:

The Tollgate,
Wrotham Road,
Gravesend,
Kent,
DA11 7NP

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 18:30 Youth Only Youth E 10 mins

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 18:45 Youth Only Youth D 15 mins

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 18:45 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 19:10 Youth Only Youth C 20 mins

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 19:10 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 19:40 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 19:40 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 20:20 Youth Only Youth A 30 mins

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 13 20:20 Youth Only Youth A ---

Provisional Report and Results

Posted 23/06/2013 - British Cycling

Lewis Bulley records his seventh win of the season at round six of the South East Regional Youth Series at the Cyclopark.. [more]


Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
2 Eddie Salter Wigmore CC Finished E 2
3 Max Capamagian Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hope Inglis Kent Velo Girls CC Finished E 3
2 Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 2
3 Stephanie Mack Club Cyclopark Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitchell Lacey Barking & Dagenham CC Finished D 3
2 Kaine Petrie Team Darenth Finished D 2
3 Alfie Wood Wigmore CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished D 3
2 Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished D 2
3 Katie Painter Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Painter Finished C 3
2 Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 2
3 Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Panton Woolwich CC Finished C 3
2 Megan MacMahon Team Darenth Finished C 2
3 Molly Konchesky Barking & Dagenham CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scoop Callard Team Darenth Finished B 3
2 Samuel Gorton Club Cyclopark Finished B 2
3 Oliver Dickson Thanet RC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Rush WyndyMilla Finished B 3
2 Josie Kelly Club Cyclopark Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
2 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
3 Aidan Woolven Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Holly MacMahon Team Darenth Finished A 3
2 Isla Rush WyndyMilla Finished B 2
3 Anna Saunders Wigmore CC Finished A 1