Event URN:
248085
Start date:
Wed, 21st Aug 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Portsmouth Cycle Track League ( website )
Event website:
http://www.southbc.org.uk
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Portsmouth Cycle Track League
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D
21 Aug 13 18:00 U10 Girls Youth Only Youth D
21 Aug 13 18:00 U8 Boys Youth Only Youth E
21 Aug 13 18:00 U8 Girls Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 18:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Aug 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 3 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished D 3
2 Jack Grabham Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished E 3
2 Marshall Thompson Andover Whls Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Farrer I-Team Cyclists' Club Finished E 3
2 Lilly Thompson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 3
2 Sam Freeman Solent Pirates Finished C 2
3 Harry Dridge Southdown Velo Finished C 1
4 Callum King Portsmouth North End CC Finished C 0
5 Connor England Portsmouth North End CC Finished C 0
6 Thomas Green Portsmouth North End CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Bubear Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 10
2 Jack Ferrell Southdown Velo Finished 3rd 8
3 Thomas Kirk I-Ride.co.uk Finished 3rd 7
4 Jeremy Lambert JMJ RT Finished 3rd 6
5 Frank Kilsby Hargroves Cycles CC Finished 3rd 5
6 Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 4
7 Norman Mellors JMJ RT Finished 3rd 3
8 Andrew Page Portsmouth North End CC Finished 3rd 2
9 Jed Webber Andover Whls Finished A 1
10 Rob Sherrin a3crg Finished 3rd 1
11 Daniel Stephens JMJ RT Finished 3rd 0
12 Andrew Weighill New Forest CC Finished 4th 0
13 James Ash JMJ RT Finished 4th 0
14 Matt Cleaver Southdown Velo Finished 4th 0
15 Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 0
16 David Cooper Vectis Roads CC Finished 4th 0
17 Dominic Maxwell Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
18 Steven Nicholson Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
19 Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 0
20 Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
21 Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
22 Peter Moore Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
23 Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 0
24 Alex Robinson Finished 4th 0
25 Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
26 Dave Harding JMJ RT Finished 3rd 0
27 Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
28 Tom Myers JMJ RT Finished N/A 0
29 Neil Richardson Ful-On Tri Club Finished 3rd 0
30 Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
31 Andy Sayner I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
32 Thomas Coombs I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
33 James Vanieris Southdown Velo Finished 3rd 0
34 Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 0