Event URN:
248072
Start date:
Wed, 22nd May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Portsmouth Cycle Track League ( website )
Event website:
http://www.southbc.org.uk
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Portsmouth Cycle Track League
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D
22 May 13 18:00 U10 Girls Youth Only Youth D
22 May 13 18:00 U8 Boys Youth Only Youth E
22 May 13 18:00 U8 Girls Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:15 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 18:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 3 laps

Provisional Report and Results

Posted 25/05/2013 - British Cycling

Shackel takes victory in Round 6 of the Mountbatten Circuit Races.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Edgington Solent Pirates Finished D 3
2 Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished D 2
3 Carl Russell Finished 0
4 Thomas Johnson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ciara Blount Finished D 3
2 Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Farrer I-Team Cyclists' Club Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Matthew Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2
3 Sam Freeman Solent Pirates Finished C 1
4 Matthew Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
5 Zac Elliott VC St Raphael Finished C 0
6 Connor England Portsmouth North End CC Finished C 0
7 Max Mullen Solent Pirates Finished C 0
8 Henry Williams Portsmouth North End CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Ellen Flewitt Finished C 2
3 Jade Luther Portsmouth North End CC Finished C 1
4 Amelia Clark Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
2 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 2
3 Luke Kincart Portsmouth North End CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Kara Perryman Solent Pirates Finished B 2
3 Immie Hartley I-Team Cyclists' Club Finished B 1
4 Saran Mullen Solent Pirates Finished B 0
5 Zena Healey Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Dalton Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 10
2 Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 8
3 Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 3rd 7
4 Daniel Walker Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 6
5 Robert Bolwell VC St Raphael Finished 2nd 0
6 Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
7 Simon Potter WyndyMilla Finished 3rd 3
8 Andrew Page Portsmouth North End CC Finished 3rd 2
9 Mark Barfield MJS Racing Finished 3rd 1
10 Mark Valentine Poole Whls CC Finished 4th 1
11 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
12 Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 0
13 Norman Mellors JMJ RT Finished 3rd 0
14 Noah Godman Severn RC Finished 3rd 0
15 Andrew Waddington Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
16 Paul Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
17 Kevin Foster Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
18 Jeremy Lambert Finished 3rd 0
19 James Cooper JMJ RT Finished 3rd 0
20 Frank Kilsby Hargroves Cycles CC Finished 4th 0
21 Luke Stace I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
22 Tom Myers JMJ RT Finished N/A 0
23 Charlie Cresswell-Hogg Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
24 James Cotty Cannondale Racing Finished 3rd 0
25 Matthew Cryer Army Cycling Union Finished 3rd 0
26 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 0
27 Richard Garman Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
28 Rob Sherrin a3crg Finished 3rd 0
29 Oliver Berney Finished 4th 0
30 Dave Harding JMJ RT Finished 3rd 0
31 Neil Kimish Finished 0
32 Steven Nicholson Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
33 Michael Marriott JMJ RT Finished N/A 0
34 Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
35 Daniel Stephens JMJ RT Finished 3rd 0