Beyond Spring Crits 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 23 Mar 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

247683

Start Date:

Sat, 23rd Mar 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Becky Surridge Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Franks Zappi's Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Stevens VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Lock Cardiff Ajax CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joshua Murphy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Billyard Swindon RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matt Thorne TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Bicknell Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mark Neilson CC Luton Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Smith East London Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Darryl Lusardi Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Buckroyd Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Samuel Morgan London Phoenix CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Beckett London Dynamo Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas Gilbey Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Harris London Dynamo Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashley Russell London Dynamo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Howard Finished 4th 4

6. Ben Howard -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Zubair Mughal London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Simon Potter Finished 4th 1

9. Simon Potter -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Akis Kollaros London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  James McCoy Finished 4th 0

11. James McCoy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Basil Adamo Finished 4th 0

12. Basil Adamo -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Buckley Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ian Portsmouth Charlotteville CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ant Gilbert Did not finish 4th 0

15. Ant Gilbert -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Gilbey Did not finish 4th 0

15. Thomas Gilbey -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Robert Jaques Chippenham & Dist Whls Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Damian Marlee CS Grupetto Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kevin Parsons WDMBC/Specialized Ruislip Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Carl Woodfield Birmingham CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andy Wren Pearson Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Abigail Dentus Team De Ver Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Vittoria Bussi Zappi's Ladies Team Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Emily Barnes Condor Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Catriona Ross PSUK Cycle Race Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Emily Mellor VO2 Development Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Rohan Battison MG-Maxifuel Pro Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Kimberley English IKON - Mazda Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Donna Quinnell Rollapaluza CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Alexie Shaw Les Filles Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Tibbutt Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Albert Ellison VC Meudon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Clive Nicholls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Withers AW Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Fuller WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robin Parker East Grinstead CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Norris Finished 2nd 3

8. James Norris -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Arthur Finished 3rd 2

9. David Arthur -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ryan Visser Redhill CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richard Unwin VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stuart Williams Reading CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  James Wright Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Keith Griffin Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Stimpson Python Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Wayne Thomas G.S. Henley Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Toghill Twickenham CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Reports

Road: Tibbutt times it just right for Hillingdon victory

Posted 24/03/2013 - British Cycling

Hillingdon win for Tibbutt

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only, no series prizes for Senior riders.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Sat 23/03/13 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 14:10 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Sat 23/03/13 – 14:10
Women Only, Band 4
40 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 15:00 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Sat 23/03/13 – 15:00
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

247683

Start Date:

Sat, 23rd Mar 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Becky Surridge Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Franks Zappi's Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Stevens VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Lock Cardiff Ajax CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joshua Murphy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Billyard Swindon RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matt Thorne TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Bicknell Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Alex Jones Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Mark Neilson CC Luton Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Samuel Smith East London Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Darryl Lusardi Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
0.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Buckroyd Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Samuel Morgan London Phoenix CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Beckett London Dynamo Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas Gilbey Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Harris London Dynamo Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ashley Russell London Dynamo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Howard Finished 4th 4

6. Ben Howard -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Zubair Mughal London Dynamo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Simon Potter Finished 4th 1

9. Simon Potter -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Akis Kollaros London Dynamo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  James McCoy Finished 4th 0

11. James McCoy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Basil Adamo Finished 4th 0

12. Basil Adamo -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Buckley Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Ian Portsmouth Charlotteville CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Robert Abbey Hemel Hempstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ant Gilbert Did not finish 4th 0

15. Ant Gilbert -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Thomas Gilbey Did not finish 4th 0

15. Thomas Gilbey -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Robert Jaques Chippenham & Dist Whls Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Damian Marlee CS Grupetto Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kevin Parsons WDMBC/Specialized Ruislip Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Carl Woodfield Birmingham CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Andy Wren Pearson Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Abigail Dentus Team De Ver Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Vittoria Bussi Zappi's Ladies Team Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Emily Barnes Condor Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Catriona Ross PSUK Cycle Race Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Emily Mellor VO2 Development Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Rohan Battison MG-Maxifuel Pro Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Kimberley English IKON - Mazda Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Donna Quinnell Rollapaluza CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Alexie Shaw Les Filles Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Tibbutt Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Albert Ellison VC Meudon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Clive Nicholls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Withers AW Cycles Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Fuller WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Robin Parker East Grinstead CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Norris Finished 2nd 3

8. James Norris -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Arthur Finished 3rd 2

9. David Arthur -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Skipsey TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Ryan Visser Redhill CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richard Unwin VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stuart Williams Reading CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  James Wright Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Keith Griffin Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Cameron Fraser Nuun-Sigma Sport-London RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Stimpson Python Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Wayne Thomas G.S. Henley Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Toghill Twickenham CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Reports

Road: Tibbutt times it just right for Hillingdon victory

Posted 24/03/2013 - British Cycling

Hillingdon win for Tibbutt

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only, no series prizes for Senior riders.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:00
Youth Only, Youth
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 13:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£5.00)
Sat 23/03/13 – 13:30
Youth Only, Youth
30 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Sat 23/03/13 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 14:10 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Sat 23/03/13 – 14:10
Women Only, Band 4
40 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/13 15:00 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Sat 23/03/13 – 15:00
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk