Event URN:
246954
Start date:
Sun, 30th Jun 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Stamfordham Village Hall
Village Green, Stamfordham, Northumberland, NE18 0LA
( View map )
Series:
2013 Premier Calendar
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Gosforth RC ( website )
Event website:
http://www.virginmoneycyclone.co.uk
Event organiser:
Mr Peter Harrison
12 Treherne Road
Newcastle Upon Tyne
Northumberland
NE2 3NP
07710 635514
petersan@btinternet.com
Cheques payable to:
enter online at event website
Download Entry Form
Info for Riders:
The event is part of the Virgin Money Cyclone Festival of Cycling
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 13:00 E/1/2 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 173km / 108m

View All

Event Location:

Village Green,
Stamfordham,
Northumberland,
NE18 0LA

Race: E/1/2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 13:00 National A Band 1 1st, 2nd, Elite 173km / 108m

Provisional Report and Results

Posted 30/06/2013 - British Cycling

Dean Downing keeps it in the family as he takes first place in thrilling Beaumont Trophy contest.. [more]

Posted 26/06/2013 - British Cycling

The 2013 Premier Calendar series heads north east for the Beaumont Trophy... [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dean Downing Madison Genesis Finished Elite 04:00:43:180 100
2 Dan Barry Velosure - Giordana RT Finished Elite 85
3 Niklas Gustavsson Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 0
4 Thomas Stewart Team Raleigh Finished Elite 66
5 Alex Peters Madison Genesis Finished Elite 58
6 John Tanner Finished 2nd 51
7 Yanto Barker Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 45
8 Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 39
9 Tom Barras Wheelbase Altura MGD Finished Elite 34
10 Roman Van Uden Velosure - Giordana RT Finished Elite 29
11 Evan Oliphant Team Raleigh Finished Elite 25
12 Richard Lang Team Raleigh Finished Elite 21
13 Andrew Hawdon Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 18
14 Tom Murray Metaltek KUOTA RT Finished 1st 15
15 Adam Yates 100% ME Finished Elite 12
16 James Ratcliffe Zappi's Racing Team Finished 1st 10
17 Peter Williams Team IG - Sigma Sport Finished Elite 8
18 Declan Byrne MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 6
19 Robert Hassan Ibaigane Opel Finished 1st 4
20 Alex Coutts Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 2
21 Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
22 James Moss Team IG - Sigma Sport Finished Elite 0
23 Jake Tanner Doltcini Flanders Finished 1st 0
24 Andrew Roche Finished 1st 0
25 Ashley Brown HARIBO Beacon Cycling Team Finished 2nd 0
26 George Harper Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Elite 0
27 Gruffudd Lewis Metaltek KUOTA RT Finished 2nd 00:00:07:000 0
28 Liam Glen Wheelbase Altura MGD Finished 2nd 0
29 David Clarke Synergy Baku Cycling Project Finished Elite 0
30 Edward Laverack Rapha Condor JLT Finished 1st 0
31 James Williamson Velosure - Giordana RT Finished 1st 0
32 Paul Oldham Hope Factory Racing Finished 1st 0
33 Michael Smith Team Corley Cycles Finished 1st 0
34 Robert Smail Metaltek KUOTA RT Finished 1st 0
35 Scott McCrossan Rock to Roll Cycles Ltd Finished Elite 0
36 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
37 Andrew Hastings Finchley Racing Team Finished 1st 0
38 Jacob Tipper Biketreks Racing Academy Finished Elite 0
39 Michael Ashurst Biketreks Racing Academy Finished 1st 0
40 Matthew Clarke Halesowen A & CC Finished 1st 0
41 Marcin Bialoblocki Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 0
42 Daniel Pearson Zappi's Racing Team Finished 1st 0
43 Ben Stockdale Metaltek KUOTA RT Finished Elite 00:00:14:000 0
44 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
45 Joseph Moses HARIBO Beacon Cycling Team Finished 2nd 0
46 Robert Partridge Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 0
47 Dominic Jelfs Madison Genesis Finished 2nd 0
48 Gary Hand Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
49 Rhys Lloyd Metaltek KUOTA RT Finished 1st 0
50 Ben Greenwood Hope Factory Racing Finished Elite 0
51 Steve Lampier Velosure - Giordana RT Finished Elite 0
52 Martin Ford Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
53 Liam Holohan Madison Genesis Finished Elite 0
54 Kit Gilham Metaltek KUOTA RT Finished Elite 0
55 Michael Cuming Rapha Condor JLT Finished Elite 0
56 Matthew Woods Team Monturano Organisation, S... Finished N/A 0
57 Richard Handley Rapha Condor JLT Finished Elite 0
58 Mark O'Brien Team Raleigh Finished 1st 0
59 Thomas Moses Team Raleigh Finished Elite 0
60 Nathan Edmondson Velosure - Giordana RT Finished 2nd 0
61 Mike Northey Velosure - Giordana RT Finished Elite 00:00:24:000 0
62 Shem Rodger Velosure - Giordana RT Finished 1st 0
63 Will Stephenson Rapha Condor JLT Finished Elite 00:01:00:000 0
64 Hugh Carthy Rapha Condor JLT Finished 1st 0
65 Antoine Gaudillat Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 00:01:13:000 0
66 Mark Christian Team Raleigh Finished Elite 00:01:27:000 0
67 Matthew Holmes Team Raleigh Finished Elite 00:01:29:000 0
68 Harry Tanfield Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:09:20:000 0
69 Hamish Haynes Hope Factory Racing Finished 1st 00:13:39:000 0
70 Simon Wilson Team Corley Cycles Finished Elite 00:13:41:000 0
71 Ian Wilkinson Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 0
72 Chris Opie Team UK Youth (UCI Team) Finished Elite 0
73 Sebastian Baylis Madison Genesis Finished 1st 0
74 James Alder Velo29 Events Finished 1st 0
75 Matthew Kipling Velo29 Events Finished 2nd 0
76 George Pym Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 0
77 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 1st 0
78 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0