Inter Area Team Championships

Cyclo-Cross , Milton Keynes – Sunday, 11 Nov 2012

Event Details

Event URN:

244154

Start Date:

Sun, 11th Nov 2012

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
View map

Entry close date

Mon, 29th Oct 2012

Info for Riders

Closing date 29 October 2012. Entries from Area Team Managers only - no individual entries. Entry forms will be forwarded. Under 12s entry on the day only.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
11/11/12 11:00 Youth Teams Category A Cyclo-Cross Category A Youth 30 mins
11/11/12 11:45 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
11/11/12 12:45 Veteran Teams Category A Cyclo-Cross Category A Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins
11/11/12 12:47 Women's Teams Category A Cyclo-Cross Category A Junior, Senior, Vet ... 40 mins
11/11/12 14:00 Juniors Category A Cyclo-Cross Category A Junior ---
11/11/12 14:00 Senior/Junior Teams Category A Cyclo-Cross Category A Junior, Senior 01 hr

View All

Enter a Race

Race Youth Teams
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/11/12 11:00 Category A Cyclo-Cross Category A Youth 30 mins
Entry: Postal: (£5.00)
Race Youth Teams
Sun 11/11/12 - 11:00
Duration: 30 mins
Classification: Category A
Band: Cyclo-Cross Category A
Rider Cat: Youth
Entry: Postal: (£5.00)
Race Under 12
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/11/12 11:45 Go-Cross None Under 12 15 mins
Entry:
Race Under 12
Sun 11/11/12 - 11:45
Duration: 15 mins
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry:
Race Veteran Teams
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/11/12 12:45 Category A Cyclo-Cross Category A Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Race Veteran Teams
Sun 11/11/12 - 12:45
Duration: 40 mins
Classification: Category A
Band: Cyclo-Cross Category A
Rider Cat: Vet 40-49, Vet 50+
Entry: Postal: (£10.00)
Race Women's Teams
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/11/12 12:47 Category A Cyclo-Cross Category A Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Veteran 40 mins
Entry: Postal: (£10.00)
Race Women's Teams
Sun 11/11/12 - 12:47
Duration: 40 mins
Classification: Category A
Band: Cyclo-Cross Category A
Rider Cat: Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Veteran
Entry: Postal: (£10.00)
Race Juniors
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 11/11/12 14:00 Category A Cyclo-Cross Category A Junior
Entry: Postal: (£10.00)
Race Juniors
Sun 11/11/12 - 14:00
Classification: Category A
Band: Cyclo-Cross Category A
Rider Cat: Junior
Entry: Postal: (£10.00)
Race Senior/Junior Teams
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/11/12 14:00 Category A Cyclo-Cross Category A Junior, Senior 01 hr
Entry: Postal: (£10.00)
Race Senior/Junior Teams
Sun 11/11/12 - 14:00
Duration: 01 hr
Classification: Category A
Band: Cyclo-Cross Category A
Rider Cat: Junior, Senior
Entry: Postal: (£10.00)

Cross: Latest from Inter-Areas

Posted 12/11/2012 - British Cycling

Latest results and reports from the Inter-Area Team Champs View Full Report

Confirmed Results

Race Youth Teams

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 William Gascoyne Matlock CC Finished Youth 40
2 David Barnes Condor Cycles Finished Youth 34
3 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 30
4 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Youth 26
5 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 23
6 Harry Yates Lichfield City CC Finished Youth 20
7 Tomas Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 18
8 Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished Youth 16
9 Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished Youth 14
10 Callum McBrearty Nottingham Clarion CC Finished Youth 12
11 Calum Anderton Whyte Bikes Finished Youth 10
12 Dougal Toms Iceni Velo Finished Youth 9
13 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 8
14 Anthony Neave Stourbridge CC Finished Youth 7
15 Jack Fillingham Pedalsport Cycling Club Finished Youth 6
16 Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Youth 5
17 Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished Youth 4
18 Christopher Rothwell Swindon RC Finished Youth 3
19 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 2
20 Zinzan Heap Team Milton Keynes Finished Youth 1
21 Tomos Nesham Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished Youth 0
22 Jake Charlton VC Deal Finished Youth 0
23 Henry Barnes Finished Youth 0
24 Oliver Priddle Eastbourne Rovers CC Finished Youth 0
25 Nicholas Jones TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Youth 0
26 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
27 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished Youth 0
28 Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 0
29 Joseph Sutton Team Darenth Finished Youth 0
30 Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 40
31 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
32 Gregg Booker Matlock CC Finished Youth 0
33 Harry Lock Cardiff Ajax CC Finished Youth 0
34 Hefin Evans Towy Riders Finished Youth 0
35 Luke Mitchie Team Darenth Finished Youth 0
36 Teifion Best Abergavenny Road Club Finished Youth 0
37 Alister Williams Abergavenny Road Club Finished Youth 0
38 Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Youth 34
39 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Youth 0
40 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 0
41 Joshua Nelson Halesowen A & CC Finished Youth 0
42 Jessica Roberts Towy Riders Finished Youth 30
43 Jonti Heap Team Milton Keynes Finished Youth 0
44 Robert Scott East Bradford CC Finished Youth 0
45 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 0
46 Ioan Thomas Towy Riders Finished Youth 0
47 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 26
48 Daniel Tuley Chapel Tri-Stars Finished Youth 0
49 Jake Stewart Solihull CC Finished Youth 0
50 Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 23
51 Buauna Ball Team Milton Keynes Finished Youth 0
52 Abigail Van Twisk VC Londres Finished Youth 20
53 Elliot Lassiter Swindon RC Finished Youth 0
54 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished Youth 0
55 Jacob Phelps Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 0
56 Louis Suggett Sutton Cycling Club Finished Youth 0
57 Xavier Sullivan-Touye Halesowen A & CC Finished Youth 0
58 Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
59 Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished Youth 18
60 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
61 Mitchell Powell Chelmer CC Finished Youth 0
62 Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished Youth 0
63 Oliver Dighton Beacon Roads CC Finished Youth 0
64 Sarah Lomas Matlock CC Finished Youth 16
65 Ffion James Abergavenny Road Club Finished Youth 14
66 Hannah Saville North Midlands Youth Squad Finished Youth 12
67 Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished Youth 10
68 Isabelle Boon Belper BC Finished Youth 9
69 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished Youth 0
70 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished Youth 8
71 Toby Barnes Lichfield City CC Finished Youth 0
72 Jade Mobbs Welland Valley CC Finished Youth 7
73 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth 6
74 Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 5
75 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 4
76 Sallie Birchall Lyme RC Finished Youth 3
77 Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished Youth 2
78 Phoebe Martin Wolverhampton Whls Finished Youth 1
79 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished Youth 0
80 Kiera Tippett Essex Roads CC Finished Youth 0
81 Sophie Holmes Inverse/ Cycling Components RT Finished Youth 0
82 Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished Youth 0
83 Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished Youth 0
84 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
85 Ria Mobbs Welland Valley CC Finished Youth 0
86 Lottie Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
Show More

Race Veteran Teams

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 40
2 Andrew Peace Crosstrax Finished Vet 40-49 34
3 Christopher Rathbone Finished Vet 40-49 30
4 Greg Simcock Team Scott UK Finished Vet 40-49 26
5 Steven Davies Southfork Racing.co.uk Finished Vet 50+ 40
6 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 23
7 Seth Smith Finished Vet 40-49 20
8 Dave Ash Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 18
9 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 16
10 Sean Williams Finished Vet 40-49 14
11 Stephen Knight Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 12
12 Phil Blacker Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 10
13 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 9
14 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 8
15 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 7
16 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 6
17 Michael Bell London Fire Brigade CC Finished Vet 50+ 34
18 Tim Carpenter Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Vet 40-49 5
19 Jonathan Marshall Belper BC Finished Vet 40-49 4
20 John Shaw Bearded Man/Van Dessel Finished Vet 40-49 3
21 Nicholas Popham Schwalbe UK Finished Vet 40-49 2
22 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 1
23 Gary Howard Finished Vet 40-49 0
24 Jon Lyons GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished Vet 40-49 0
25 Robert Wimble www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
26 Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 50+ 30
27 Ian Wright Dig Deep Coaching - Pactimo Finished Vet 50+ 26
28 Nick Welsh GS Invicta/ELO/Herberts Cycles Finished N/A 23
29 David Hobbs Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
30 Russell Jones Brixton Cycles Club Finished Vet 40-49 0
31 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 0
32 Kevin Payton Stourbridge CC Finished Vet 50+ 20
33 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished Vet 40-49 0
34 Martin Carter Finished Vet 40-49 0
35 Mike Welburn Lichfield City CC Finished Vet 50+ 18
36 Philip Jones Dulwich Paragon CC Finished Vet 40-49 0
37 Mark Ferguson Finished 0
38 Tony Davis Dream Cycling Race Team Finished Vet 40-49 0
39 Paul Mace High Wycombe Cycling Club Finished Vet 40-49 0
40 Gavin Rumbles CC Luton Finished Vet 40-49 0
41 Martin O'Grady Team Toachim Finished Vet 50+ 14
42 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 12
43 Stuart Pickering One and All Cycling Finished Vet 40-49 0
44 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished Vet 50+ 10
45 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
46 Michael Clark Finished N/A 0
47 Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 40-49 0
48 Malcolm Cross Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 50+ 8
49 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Vet 40-49 0
50 Brian Primett Team Milton Keynes Finished N/A 0
51 David Headon Horwich CC Finished Vet 40-49 0
52 Mark Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Vet 40-49 0
53 Stephen Campbell Twickenham CC Finished Vet 40-49 0
54 Lester Young Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 7
55 Andy Halliday WDMBC/Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 0
56 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 0
Show More

Race Women's Teams

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Adela Carter Hope Factory Racing Finished Senior 40
2 Alice Barnes Richardsons-Trek RT Finished Junior 34
3 Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 30
4 Anna Buick Moda-Bikemagic Racing Team Finished Senior 26
5 Hannah Barnes Team Ibis Cycles Finished Senior 23
6 Hannah Payton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 20
7 Nicola Juniper Eagle RC Finished Senior 18
8 Maxine Filby Finished Senior 16
9 Louise Mahe Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 14
10 Emily Barnes Condor Cycles Finished Junior 12
11 Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 10
12 Nikola Matthews Pedalsport Cycling Club Finished Senior 9
13 Sarah Bell Squadra Donne Finished Senior 8
14 Keira McVitty www.Buzzcycles.co.uk Finished Junior 7
15 Marianne Heffron Matlock CC Finished Veteran 6
16 Lydia Gurley Finished Senior 5
17 Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 4
18 Rosie Crumpton Halesowen A & CC Finished Junior 3
19 Ceris Styler Finished N/A 0
20 Melissa Mather Finished Senior 0
21 Emma Birtles Finished Senior 0
22 Lynn Bland Norton Wheelers Finished Veteran 0
23 Karen Summers Wrekinsport CC Finished Veteran 0
24 Libby Greatorex Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
25 Rachael Mellor Holme Valley Whls Finished Veteran 0
26 Elizabeth Clayton Lichfield City CC Finished Veteran 0
27 Emma Johnson XRT - Elmy Cycles Finished Senior 0
28 Christina White Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
29 Bryony Board Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
30 Jayne Williams Finished Veteran 0
31 Kay Thomson Twickenham CC Finished Senior 0
32 Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0
33 Naomi Woodland Team Trisports Finished N/A 0
34 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
35 Jayne Cheslin Stourbridge CC Finished Veteran 0
36 Paula Adams Team Trisports Finished Veteran 0
37 Sherilyn Powell Chelmer CC Finished Junior 0
38 Rebecca Keogh Solihull CC Finished Senior 0
39 Lucy Wheater Norton Wheelers Finished N/A 0
40 Lauren Randall Icknield Road Club Finished Junior 0
Show More

Race Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Harry Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 40
2 Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 34
3 Adam King Cardiff JIF Finished Junior 30
4 Joe Griffiths Dream Cycling Race Team Finished Junior 26
5 Danny Fox RST Racing Team Finished Junior 23
6 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 20
7 Harrison Webb Malvern Cycle Sport Finished Junior 18
8 Cameron Toms Iceni Velo Finished Junior 16
9 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 14
10 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 12
11 Leon Mander Finished Junior 10
12 Joseph Andrews I-Team Cyclists' Club Finished Junior 9
13 Gregory Dighton Beacon Roads CC Finished Junior 8
14 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Junior 7
15 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished Junior 6
Show More

Race Senior/Junior Teams

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Lee Williams Team Wiggle Finished Senior 40
2 Harry Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 34
3 David Collins Hope Factory Racing Finished Senior 30
4 Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 26
5 Dieter Droger PH-MAS Cycling Finished Senior 23
6 Adam King Cardiff JIF Finished Junior 20
7 Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 18
8 Thomas Payton Islabikes Finished Senior 16
9 Alex Paton Team Gwb - ACTiV Finished Senior 14
10 Joe Fox Rapha Cycling Club Finished Senior 12
11 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 10
12 Edward McParland GT Muc-Off Racing Finished Senior 9
13 Sylvain Garde Addiscombe CC Finished Senior 8
14 Andrew Naylor Fossa Racing Finished Senior 7
15 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished Senior 6
16 Liam Glen The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 5
17 Paul Cox Finished Senior 4
18 Charles Coleman Cadence Cannondale Finished Senior 3
19 Liam Stones Corley Cycles - Drops RT Finished Senior 2
20 Joe Griffiths Dream Cycling Race Team Finished Junior 1
21 Steve Lampier Team IG - Sigma Sport Finished Senior 0
22 Neil Hayward Finished Senior 0
23 Perry Bowater ASFRA Racing Team Finished Senior 0
24 Joseph Lally CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Senior 0
25 Ross Tricker XRT - Elmy Cycles Finished Senior 0
26 Scott Chalmers Dream Cycling Race Team Finished Senior 0
27 Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
28 Oliver Watson Derwent Valley All Terrain Clu... Finished Senior 0
29 Danny Fox RST Racing Team Finished Junior 0
30 Andrew Tamplin Wrekinsport CC Finished Senior 0
31 Bruce Dalton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 0
32 Benjamin Lewis Hackney GT Finished Senior 0
33 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Senior 0
34 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Senior 0
35 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Junior 0
36 Hayden Wood Finished Senior 0
37 Harrison Webb Malvern Cycle Sport Finished Junior 0
38 Cameron Toms Iceni Velo Finished Junior 0
39 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
40 Mark James Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 0
41 Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Vet 40-49 0
42 Jeremy Hicks Rugby Velo Finished Senior 0
43 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Senior 0
44 Joe Atkins Coventry Road Club Finished Senior 0
45 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 0
46 John Whittington CNP - Orbea Finished Senior 0
47 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
48 Matthew Smart Coventry Road Club Finished N/A 0
49 Adam Brittain High Wycombe Cycling Club Finished Senior 0
50 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished Senior 0
51 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 0
52 Oscar Hutchings University of Exeter Cycling C... Finished Senior 0
53 Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 0
54 Leon Mander Finished Junior 0
55 Richard Fairholme Kenilworth Wheelers CC Finished Senior 0
56 Matt Field Finished N/A 0
57 George Kirkin Twickenham CC Finished Senior 0
58 Joseph Andrews I-Team Cyclists' Club Finished Junior 0
59 Joel Farrow Team Trisports Finished 0
60 Gregory Dighton Beacon Roads CC Finished Junior 0
61 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Junior 0
62 James Leach Twickenham CC Finished Senior 0
63 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished Junior 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk