Event URN:
243866
Start date:
Sun, 25th Nov 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Myrtle Park
Bingley, BD16 2LF
( View map )
Series:
Yorkshire Points
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Yorkshire CCA
Event organiser:
Mr Phillip Thackray
193 Windhill Old Road
Bradford
West Yorkshire
BD10 0TR
01274 617703
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
25 Nov 12 11:00 Under 8 Go-Cross None Under 12
25 Nov 12 11:15 Under 10 Go-Cross None Under 12
25 Nov 12 11:30 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins

View All

Event Location:

Bingley,
BD16 2LF

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 11:00 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 11:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 11:30 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Veterans/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 12:30 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+, ... 40 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 14:00 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Seniors/Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Nov 12 14:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 25/11/2012 - British Cycling

Strong finish secures Harding victory.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Youth 20
2 Tom Seaman Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 16
3 Alfie Moses Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Youth 12
4 Robert Scott East Bradford CC Finished Youth 9
5 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished Youth 7
6 Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Youth 6
7 Bobbin Gardner Finished Youth 5
8 Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth 4
9 Thomas Nelson Finished 0
10 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 2
11 Jordan Reed Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 1
12 Lucy Horrocks Hope Factory Racing Finished Youth 4
13 George Fox East Bradford CC Finished Youth 0
14 Benjamin Dransfield Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
15 Matthew Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
16 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
17 Joe Williams Holme Valley Whls Finished Youth 0
18 Sophie Thackray Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Youth 3
19 Lewis Haworth Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Youth 0
20 Joseph Parker East Bradford CC Finished Youth 0
21 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
22 Dylan Flesher Finished 0
23 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
24 Ruby Pilling Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 2
25 Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth 0
26 Luke O'Connell East Bradford CC Finished Youth 0
27 Ryan Middlemiss Otley CC Finished Youth 0
28 Elizabeth Lloyd Finished 0
29 Luke Benn Kirklees Cycling Academy Finished Youth 0
30 Emma Hanson Seacroft Wheelers Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Hick Finished 0
2 Josh McParland Finished 0
3 Oscar Taylor Finished 0
4 Matthew Warriner Finished 0
5 Freya Hatfield Finished 0
6 Beth Howarth Finished 0
7 Ellie Howarth Finished 0
8 Benjamin Warriner Finished 0
9 Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
10 Samuel Mills Finished Under 12 0
11 Erin Hatfield Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim Kershaw Finished 0
2 Chloe Hinchliffe Finished 0
3 Alex Bailey Huddersfield Star Whlrs Finished Under 12 0
4 Jamie Mosely Finished 0
5 Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
6 Rosie Robinson Finished 0
7 Tom Scott Sheffield Stars CSC Finished Under 12 0
8 Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
9 Hannah Whitworth Huddersfield RC Finished Under 12 0
10 Kayleigh Wells Finished 0
11 Dylan Boyes Huddersfield Star Whlrs Finished Under 12 0
12 Luke Kitching Finished 0
13 Ella Hampson Huddersfield Star Whlrs Finished Under 12 0
14 Hugh Murray Finished 0
0 Jessica Booth Finished 0
0 Abigail Booth Finished 0
0 Sam Kildunie Finished 0
0 Ellie Meilhe Finished 0
0 Elysia Wardle East Bradford CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
2 Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
3 Ava May Oxley-Szilaggi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Under 12 0
4 Louis Cook Holme Valley Whls Finished Under 12 0
5 Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
6 Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
7 Amy Hinchliffe Finished 0
8 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
9 Tom Whitworth Huddersfield RC Finished Under 12 0
10 Morgan Mirzaali Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Under 12 0
11 Adam Bailey Huddersfield Star Whlrs Finished Under 12 0
12 Luke Middlemiss Otley CC Finished Under 12 0
13 Paul Asquith East Bradford CC Finished Under 12 0
14 Scott Wolfenden Finished Under 12 0
15 Ruby Boyes Huddersfield Star Whlrs Finished Under 12 0
16 Nathan Page East Bradford CC Finished Under 12 0
17 Lucy Whearty Finished Under 12 0
18 James Ince Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
19 Adam Mills Finished Under 12 0
20 Fran Murray Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veterans/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Peace Crosstrax Finished Vet 40-49 20
2 Ian Taylor Craven Energy Finished Vet 40-49 16
3 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 12
4 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 9
5 Dan Cook Planet X RT Finished Vet 40-49 7
6 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 5
7 Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 4
8 Robin Bradbury Aire Valley Racing Team Finished Vet 40-49 3
9 John Hick Finished N/A 2
10 Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
11 Stuart Rider Finished N/A 0
12 Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished Vet 40-49 0
13 Andrew Carr Finished Vet 40-49 0
14 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
15 Stefan Macina Ilkley Cycles Finished N/A 0
16 Alistair Dow Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Vet 50+ 20
17 James Dyson 3RT Finished Vet 40-49 0
18 Andrew Westwell Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
19 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
20 Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Veteran 0
21 John Wright Wakefield CC Finished Vet 40-49 0
22 Charles Warren Finished Vet 50+ 16
23 Timothy Beachill Huddersfield RC Finished N/A 0
24 Simon Pickard Finished Vet 40-49 0
25 Tony Mills Finished 0
26 Giles Bailey Huddersfield Star Whlrs Finished N/A 0
27 John Savage Clifton CC Finished Vet 40-49 0
28 David Kinloch Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
29 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished 0
30 Glen Moses Finished 0
31 Justin Morgan Finished N/A 0
32 Stephen Rimmer Holme Valley Whls Finished Vet 50+ 9
33 Stephen Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished N/A 0
34 Graham Piccavey Huddersfield Star Whlrs Finished Vet 40-49 0
35 Kevin Holmes Finished N/A 0
36 Nick Waggett Here Come The Belgians Finished N/A 0
37 Peter Dukes Huddersfield Star Whlrs Finished N/A 0
38 Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 0
39 Philip Wood Finished N/A 0
40 Andrew Cook Holme Valley Whls Finished Vet 40-49 0
41 Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 50+ 5
42 Richard Brewster Finished N/A 0
43 Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 0
44 Steven McCall Ravensthorpe CC Finished N/A 0
45 John Graveling Finished Vet 50+ 4
46 Marie Jackson Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Veteran 6
47 Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
48 Steven Plunkett Finished 0
49 Owen Henriksen Finished Vet 50+ 3
50 Andrew Tones Finished N/A 0
51 A Leah Finished 0
52 Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 40-49 0
53 Edward Sarmiento Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 0
54 Laura Jolly Finished Senior 4
55 Nigel Middlehurst Finished Vet 50+ 3
56 Richard Ballantine Finished Vet 40-49 0
57 Nigel Hollyman Sowerby Brothers CRT Finished Vet 40-49 0
58 Chipps Chippendale Finished N/A 0
59 Sam Galloway Finished 0
60 Andrea Rodgers Norton Wheelers Finished Senior 0
61 Martin Silkstone Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
62 A Hatfield Finished 0
63 Garry Marsh Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished N/A 0
64 Peter Dixon East Bradford CC Finished N/A 0
65 Nicola Hartle PH-MAS Cycling Finished Veteran 2
66 G Baines Finished 0
67 Beate Kubitz Finished 0
68 M Wansdown Finished 0
69 John Robinson Finished N/A 0
70 James Cullen Otley CC Finished Vet 40-49 0
71 Ben Everett Finished 0
72 Martin Bradford Finished 0
73 John Docker Finished 0
74 Peter Bradford Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished N/A 0
75 Libby Greatorex Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
76 Christopher Parker East Bradford CC Finished N/A 0
77 Christopher Beetham West Yorkshire Police CC Finished N/A 0
78 Peter Middlemiss Otley CC Finished Vet 40-49 0
79 D Topping Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Harding Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 6
2 Benjamin Pygott Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 4
3 Sebastian Marsh Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 3
4 Michael Thompson TEF/Richardsons Race Team Finished Junior 2
5 David Peacock Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Junior 1
6 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 0
7 Jamie Morgan Finished 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Harding Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 20
2 Neal Crampton Crosstrax Finished Senior 16
3 Robert Watson Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Senior 12
4 James Dalton Pedalsport Cycling Club Finished Senior 9
5 Nicholas Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Senior 7
6 Tom Last Team IG - Sigma Sport Finished Senior 5
7 Benjamin Pygott Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 4
8 Matthew Downes Descend/Hamsterley Finished Senior 3
9 Andrew Johnson Yorkshire Velo Finished Senior 2
10 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Senior 1
11 David Beachill Huddersfield RC Finished Senior 0
12 Sebastian Marsh Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 0
13 Tim Kershaw VC Velocake Finished N/A 0
14 Joshua Keep Finished Senior 0
15 Michael Thompson TEF/Richardsons Race Team Finished Junior 0
16 Paul Milsom Calder Clarion CC Finished Senior 0
17 Duncan Warner Airedale Olympic CC Finished Senior 0
18 David Peacock Bronte Wheelers/Neophix Engine... Finished Junior 0
19 Chris Ward Finished 0
20 Ivan Boyes Huddersfield Star Whlrs Finished Senior 0
21 Jonny Tomes Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Junior 0
22 Garry Cockroft Finished N/A 0
23 Conor Palliser East Bradford CC Finished Junior 0
24 Jamie Morgan Finished 0
25 Thomas Howarth Finished N/A 0
26 Adam Pridmore Ashfield RC Finished Senior 0