Event URN:
243813
Start date:
Sun, 3rd Feb 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Furze Hill
Shrublands Road, Mistley, CO11 1HS
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 27th Jan 2013
Event promoted by:
Colchester Rovers CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr Ken Baker
14 Cedars Road
Colchester
Essex
CO2 7BS
01206520707
emmross@ntlworld.com
Cheques payable to:
Colchester Rovers CC
Info for Riders:
On-line entry closes 12 noon 27 January 2013 (or earlier if full field is reached).
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 11:00 Vet 45, Vet 50+ Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet ... 40 mins
3 Feb 13 11:00 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins
3 Feb 13 12:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
3 Feb 13 12:45 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins

View All

Event Location:

Shrublands Road,
Mistley,
CO11 1HS

Race: Vet 45, Vet 50+

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 11:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 11:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Under 12s

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 12:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 12:45 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Elite Vets, Vet 40-44

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 13:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Juniors

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 13:45 Category B CX Band 6 Junior 01 hr

Race: Senior/Junior/Elite Veteran

Online entry closed 2 years 3 months 28 days 9 hours 3 minutes 57 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Feb 13 13:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 03/02/2013 - British Cycling

Colchester Rovers come out on top in Eastern League Team Champs.. [more]


Confirmed Results

Race name: Vet 45, Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 00:34:40:000 20
2 Andrew Manning Finished Vet 40-49 00:00:39:000 0
3 Philip Buick Iceni Velo Finished Vet 50+ 00:00:47:000 16
4 Terry Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:01:27:000 0
5 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Finished 00:01:36:000 0
6 Craig Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 00:01:46:000 0
7 Andrew O'Regan Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 00:02:36:000 7
8 Philip Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 00:03:38:000 0
9 Michael Bowen Finished N/A 00:04:24:000 0
10 Jonathan Periam Finished N/A 00:05:30:000 0
11 Andrew Hill Finished Vet 40-49 00:05:33:000 0
12 Ian Chatten Iceni Velo Finished Vet 40-49 00:05:55:000 0
13 Philip Cooper Finished Vet 50+ 00:06:25:000 5
14 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:06:27:000 0
15 John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 00:06:44:000 4
16 Mark Wyer Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:07:19:000 0
17 Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 00:07:58:000 3
18 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:08:18:000 0
19 Steve James North Road CC Finished N/A 00:08:23:000 0
20 Mark Gibbs Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 00:09:00:000 0
21 Stuart McCain Colchester Rovers CC Finished N/A 00:09:21:000 0
22 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 00:09:41:000 1
23 David Triggs Colchester Rovers CC Finished 00:10:01:000 0
24 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 00:10:02:000 0
25 Leon Cole Iceni Velo Finished N/A 00:10:03:000 0
26 Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 00:10:04:000 0
27 Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 00:11:56:000 0
28 Richard Jackson Finished N/A 00:01:10:000 0
29 Matt Askham Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 00:01:19:000 0
30 Paul Barry West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 00:02:04:000 0
31 Jason Warre Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:02:56:000 0
32 Stuart Bursill Finished 00:03:07:000 0
33 Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 00:03:36:000 0
34 William Tweddell Colchester Rovers CC Finished N/A 00:03:42:000 0
35 Christopher Douglas Colchester Rovers CC Finished N/A 00:05:14:000 0
36 David Kiely North Road CC Finished N/A 00:05:34:000 0
37 Andrew Robertson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 00:05:40:000 0
38 Bob Griffiths Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:11:20:000 0
Clive Quantrill Ipswich Bicycle Club Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished Junior 00:42:57:000 20
2 Emma Johnson XRT - Elmy Cycles Finished Senior 00:00:38:000 16
3 Sherilyn Powell Chelmer CC Finished Junior 12
4 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
5 Katie Scotter Iceni Velo Finished N/A 7
6 Sue McIntyre Finished N/A 5
7 Donna Dale Newdales Cycles RT Finished 0
8 Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 0
9 Hannah Ormesher North Road CC Finished Senior 2
10 Tiffany Hore Becontree Whls CC Finished Senior 0
11 Angela Joiner-Handy Finished 0
12 Amy Cole Iceni Velo Finished N/A 0
13 Stephanie Wyer Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
14 Anna Fraser City Cycle Centre.com Finished Veteran 0
15 Susie King Finished 0
16 Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
17 Rachael Clarke Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josun Cole Iceni Velo Finished Under 12 00:15:09:000 0
2 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:00:47:000 0
3 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Under 12 00:01:15:000 0
4 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:01:37:000 0
5 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 00:02:03:000 0
6 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 00:02:06:000 0
7 Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Under 12 00:02:11:000 0
8 Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 00:02:12:000 0
9 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 00:02:38:000 0
10 Jack Parrish Kesgrave Panthers CSC Finished Under 12 00:02:54:000 0
11 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:02:54:000 0
12 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
13 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 00:03:08:000 0
14 Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 00:03:37:000 0
15 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:03:39:000 0
16 Fred Gill Finished 00:04:12:000 0
17 Sophie Saberton St Ives CC Finished Under 12 00:00:05:000 0
18 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 00:00:41:000 0
19 Harley Pell Finished 00:01:10:000 0
20 Matthew Whitwell West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 00:01:11:000 0
21 Helena Dyce Finished Under 12 00:01:16:000 0
22 Harry Williamson Iceni Velo Finished Youth 00:01:18:000 0
23 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:01:19:000 0
24 Jeremy Hughes Finished 00:01:26:000 0
25 Dexter Mansell-Thomas Finished 00:02:02:000 0
26 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 00:02:04:000 0
27 Samantha Harding Finished Under 12 00:02:10:000 0
28 Chester Tribley Chelmer CC Finished Under 12 00:02:24:000 0
29 Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:02:31:000 0
30 Oliver Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 00:02:37:000 0
31 Molly Drew Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 00:02:49:000 0
32 Thomas White Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:02:55:000 0
33 Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished 00:03:01:000 0
34 Oliver Wright Kesgrave Panthers CSC Finished Under 12 00:03:12:000 0
35 Edward Cole Iceni Velo Finished Under 12 00:03:22:000 0
36 Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:03:24:000 0
37 Eden Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 00:03:31:000 0
38 Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 00:03:40:000 0
39 Fergus Crouch Finished 00:03:41:000 0
40 Jack Letch Finished 00:03:45:000 0
41 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Under 12 00:03:46:000 0
42 Jack Emerson Finished 00:04:05:000 0
43 Murdo White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 00:04:08:000 0
44 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 00:04:15:000 0
45 Connor Gould Ipswich Bicycle Club Finished 00:00:13:000 0
46 Tom Jasinski Finished 00:00:44:000 0
47 Max Rethman Colchester Rovers CC Finished 00:01:38:000 0
48 Alex King Finished 00:01:59:000 0
49 Gabriella Standing Ipswich Bicycle Club Finished 00:03:53:000 0
50 Joshua White Finished Under 12 00:04:17:000 0
51 Hannah Rowling Chelmer CC Finished Under 12 00:04:50:000 0
52 George Gill Finished 00:06:28:000 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Clements Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:28:50:000 20
2 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:01:06:000 16
3 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Youth 00:01:56:000 12
4 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:02:57:000 9
5 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:03:15:000 7
6 Mitchell Powell Chelmer CC Finished Youth 00:03:34:000 5
7 Frank Longstaff Colchester Rovers CC Finished Youth 00:03:40:000 4
8 Adam Looker Colchester Rovers CC Finished Youth 00:04:49:000 3
9 James Jackson Colchester Rovers CC Finished Youth 00:05:09:000 2
10 Antonio Capasso Ipswich Bicycle Club Finished 00:05:44:000 0
11 Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 00:06:03:000 0
12 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:07:08:000 0
13 Pierce Bacon Ipswich CSC Finished Youth 00:00:18:000 0
14 Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:00:22:000 0
15 Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished Youth 00:00:29:000 0
16 Jake Callis Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:00:33:000 0
17 William Warre Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:00:41:000 0
18 Henry Periam Finished 00:01:52:000 0
19 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:02:32:000 0
20 Callum McCain Finished 00:02:37:000 0
21 Adam Colbert Finished 00:03:42:000 0
22 Robert Smith Colchester Rovers CC Finished Youth 00:03:50:000 0
23 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Youth 00:04:20:000 0
24 Troy Wingar Ipswich Bicycle Club Finished Youth 00:05:32:000 0
25 Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished Youth 00:06:26:000 0
26 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:06:38:000 0
27 Tomas Gould Ipswich Bicycle Club Finished 00:07:22:000 0
28 Daniel King Finished 00:08:05:000 0
29 Lottie Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 00:08:08:000 3
30 Thomas Petts Chelmer CC Finished Youth 00:08:52:000 0
31 Cameron Hurst Finished 00:09:18:000 0
32 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 00:09:38:000 0
33 Lexie White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:00:56:000 2
34 Kiera Tippett Essex Roads CC Finished Youth 00:02:07:000 1
35 Samuel Rowling Chelmer CC Finished Youth 00:06:41:000 0

Confirmed Results

Race name: Elite Vets, Vet 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Russell Jones Hackney GT Finished Vet 40-49 20
2 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 16
3 David Brown Essex Roads CC Finished N/A 12
4 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 9
5 Konrad Manning Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 7
6 Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 5
7 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 4
8 James Stephens London Phoenix CC Finished Vet 40-49 3
9 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 2
10 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 3
2 Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 2
3 Bartholomew Wallbank Cycling Club Hackney Finished Junior 1
4 Harry Chavner Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior/Junior/Elite Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Bouttell Ultimate Fitness Finished Senior 01:00:26:000 20
2 Matthew Webber Hackney GT Finished Senior 00:01:03:000 16
3 Hayden Wood Finished Senior 00:04:26:000 12
4 Jack Finch PMR@Toachim House Finished Senior 00:05:30:000 9
5 Ross Tricker XRT - Elmy Cycles Finished Senior 00:05:52:000 7
6 Russell Jones Hackney GT Finished Vet 40-49 00:08:56:000 5
7 Tim Guy Iceni Velo Finished Senior 00:00:23:000 4
8 Jonathan Hamlin Finished Senior 00:00:28:000 0
9 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:00:55:000 2
10 Tom Stephenson Colchester Rovers CC Finished Senior 00:01:21:000 1
11 David Brown Essex Roads CC Finished N/A 00:01:22:000 0
12 Gabor Doroghazi Finished Senior 00:02:44:000 0
13 George Kangelos Hackney GT Finished N/A 00:02:47:000 0
14 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:02:49:000 0
15 Adam Gould Colchester Rovers CC Finished Senior 00:04:57:000 0
16 Konrad Manning Rapha Cycling Club Finished Vet 40-49 00:06:29:000 0
17 Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 00:07:00:000 0
18 Philip Murrell Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 00:07:18:000 0
19 James Stephens London Phoenix CC Finished Vet 40-49 00:08:04:000 0
20 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 00:08:22:000 0
21 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 00:08:33:000 0
22 Robert Milton Hackney GT Finished Senior 00:08:51:000 0
23 Christopher Ball London Phoenix CC Finished N/A 00:09:29:000 0
24 Tom Watt Finished N/A 00:09:40:000 0
25 Mike Fletcher Finished 00:00:42:000 0
26 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 00:00:53:000 0
27 Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Finished 00:01:14:000 0
28 Graham Freer Hackney GT Finished Vet 40-49 00:01:49:000 0
29 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 00:02:08:000 0
30 Jim Clayton Colchester Rovers CC Finished N/A 00:02:27:000 0
31 Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:04:17:000 0
32 Paul Francis Finished N/A 00:04:38:000 0
33 Paul Rippon Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 00:04:45:000 0
34 Kevin Looker Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 00:04:55:000 0
35 Tom Bowker Hackney GT Finished N/A 00:07:18:000 0
36 Anthony Bell Finished 00:08:05:000 0
37 Robert Smith Stowmarket & District CC Finished Vet 50+ 00:10:26:000 0
38 Bartholomew Wallbank Cycling Club Hackney Finished Junior 00:11:11:000 0
39 Peter Cooper Finished 00:03:27:000 0
40 Harry Chavner Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 00:04:54:000 0
41 Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 00:05:50:000 0
Steven Drew London Phoenix CC Did not finish Vet 40-49 0
Andy Hurst Colchester Rovers CC Did not finish 0
Ben Whitehead Hackney GT Did not finish Senior 0