Event URN:
240885
Start date:
Sat, 13th Oct 2012
Finish date:
Sun, 14th Oct 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Moelfre Hall
Oswestry, Powys, SY10 7QJ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 12th Oct 2012
Event promoted by:
Borderline Events ( website )
Event website:
http://www.borderline-events.co.uk
Event organiser:
Mr Michael Marsden
07921 453033
mike@borderline-events.co.uk
Cheques payable to:
Borderline Events
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 12 12:00 Junior Women MTB National B MTB DH National B Junior
13 Oct 12 12:00 Juvenile Women MTB National B MTB DH National B Juvenile
13 Oct 12 12:00 Master Women MTB National B MTB DH National B Master
13 Oct 12 12:00 Veteran Women MTB National B MTB DH National B Veteran

View All

Event Location:

Oswestry,
Powys,
SY10 7QJ

Race: Junior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Junior ---

Race: Juvenile Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Juvenile ---

Race: Master Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Master ---

Race: Veteran Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Veteran ---

Race: Youth Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Youth ---

Race: Elite Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 28 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Elite ---

Race: Expert Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 28 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Expert ---

Race: Hardtail

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Junior Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Junior ---

Race: Juvenile Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Juvenile ---

Race: Master Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Master ---

Race: Senior Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Senior ---

Race: Senior Women

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Senior ---

Race: Veteran Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B G/Vet, Veteran ---

Race: Youth Male

Online entry closed 1 year 6 months 7 days 3 hours 39 minutes 29 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Oct 12 12:00 MTB National B MTB DH National B Youth ---

Posted 22/10/2012 - British Cycling

Record breaking women's turnout for BikeWorks 2 English Championships.. [more]

Posted 03/10/2012 - British Cycling

Women riders & newcomers very welcome.. [more]


Confirmed Results

Race name: Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Whitaker Team Terrain Finished Junior 00:03:24:170 100
2 Charlotte Hughes Leatt, Nema Finished Junior 00:03:24:760 90

Confirmed Results

Race name: Juvenile Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gemma Taylor Finished Juvenile 00:03:59:500 100

Confirmed Results

Race name: Master Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hanna Maehn Finished 00:04:09:540 0
2 Lucy Newman Finished Master 00:04:14:010 0
3 Beth Moore Finished 00:04:14:260 0
4 Sarah Preece Finished 00:04:18:090 0
5 Cath Short Team Idiot Finished 00:04:19:510 0
6 vanessa paul Team idiot Finished 00:04:40:470 0
7 Steph Kerr Finished 00:00:41:320 0
8 Sarah Bower Finished 00:04:51:950 0
9 Meinir Siencyn Finished 00:05:04:410 0
Emma Flockton Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kath Pickard Finished Veteran 00:04:11:040 100
2 Jacquie McCloskey Hervelo Cycling Finished 00:05:06:070 0

Confirmed Results

Race name: Youth Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Youth 00:03:36:660 100

Confirmed Results

Race name: Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:27:890 100
2 Will Soffe Ride It Out race team Finished Elite 00:02:29:730 90
3 David Smith Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 00:02:29:920 80
4 Robert Smith Ram Bikes Finished Elite 00:02:32:270 75
5 Emyr Davies Finished Elite 00:02:32:590 70
6 Simon Parsons Finished Elite 00:02:34:450 65
7 Alex Florian Finished Elite 00:02:41:440 60
8 Alasdair Maclennan Finished Elite 00:02:44:650 56
9 Daniel Critchlow Finished Elite 00:03:02:860 52

Confirmed Results

Race name: Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Guy Gibbs Finished Expert 00:02:27:020 100
2 Jay Williamson Certini Finished Expert 00:02:32:420 90
3 Alex Moss No Bull Racing Finished Expert 00:02:32:960 80
3 Alex Moss No Bull Racing / globalbike.co... Finished Expert 00:02:32:960 0
4 James Anderson MDE/Shaman uk Finished Expert 00:02:36:540 75
5 Nick Geoghegan 44Racing Rockstar Finished Expert 00:02:38:210 70
6 Brad Sheehan Finished Expert 00:02:38:580 65
7 Andrew Hughes rg squadron Finished Expert 00:02:38:960 60
8 Grant Boyce Roost DH Finished Expert 00:02:42:080 56
9 Dave Wood Finished Expert 00:02:47:730 52
10 George Belk Finished Expert 00:02:51:850 48

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Acott DMR/Tektro/YBN/Battery/kik/Xfu... Finished Senior 00:02:49:730 0
2 Ash Brown Curtis Bikes / The Downhill Co... Finished 00:03:01:260 0
3 Adam Lyons Finished 00:03:08:700 0
4 William Swinden Bakewell Bikes Finished 00:03:09:680 0
5 Stephen Tomlinson Chatburn Downhill Finished Senior 00:03:13:760 0
6 Jamie Askew Finished Senior 00:03:18:350 0
7 Howard Williams Rockguardz.com Finished N/A 00:03:28:660 0
8 Wayne Gill hardtails team uk Finished 00:03:53:480 0

Confirmed Results

Race name: Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Matthews Steve Peat Syndicate Finished Junior 00:02:37:680 100
2 Joe Mallinson 44Racing Rockstar Finished Junior 00:02:42:530 90
3 Bill Farrington DevinciHaven/Adventure-X/Schwa... Finished Junior 00:02:42:550 80
4 James Whitby RAW SPORTS / DARTMOOR / SLAM69 Finished Junior 00:02:43:900 75
5 Zach Peters Finished Junior 00:02:44:260 70
6 Michael Straw Finished Junior 00:02:45:050 65
7 Freddie Oxley SPS Finished Junior 00:02:46:590 60
8 Charles Owen Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Junior 00:02:46:780 56
9 James Wilson Stif Cycles Finished N/A 00:02:47:520 52
10 Daniel Ingram MTB Mecca Finished Junior 00:02:48:510 48
11 Jamie Rigby No Bull Racin Finished Junior 00:02:48:700 45
12 Michael Newbould Moonglu RT Finished Junior 00:02:48:830 42
13 Josh Chambers peddlers cycles Finished Junior 00:02:49:410 39
14 Nicholas Hipwell Pedal and Spoke Finished 00:02:49:840 0
15 Will Skuse Delta Bikes Finished Junior 00:02:50:400 33
16 Tom Austerberry Finished Junior 00:02:50:890 30
17 Mathew Whitehurst Finished 00:02:51:180 0
18 Robert Pickard Finished Junior 00:02:51:480 26
19 Liam Jones Finished Junior 00:02:51:500 24
20 Anthony Preston Commencal UK/ Decade-Europe Finished Junior 00:02:52:060 22
21 James Aveil Finished Junior 00:02:55:630 20
22 Leo Housman Finished Junior 00:02:56:300 19
23 Scott Nevitt Finished Junior 00:02:56:770 18
24 Liam Jones FlyUp Downhill/Pedalabikeaway Finished Junior 00:02:57:180 17
25 William Brignal NorthWestAlliance Finished Junior 00:02:57:260 16
26 Benjamin Mossman Finished Junior 00:02:57:690 15
27 Ollie Rothwell Finished 00:03:02:880 0
28 Adam Hurst Team Rock Gardener Finished Junior 00:03:03:590 13
29 Harry Barrett pedalabikeaway/flyup Finished Junior 00:03:07:810 0
30 James Robertson Finished 00:03:12:680 0
31 William Oddy Team Moto Finished Junior 00:03:13:670 10
32 Kieran Forbes Finished Senior 00:03:14:320 0
33 Dan Bottomley Finished Junior 00:03:17:520 8
34 ryan dunn Finished 00:03:19:640 0
35 Benjamin Pyatt Finished N/A 00:03:54:230 0
36 Joe winstanley Finished 00:03:55:790 0
37 william crampton Finished 00:04:38:430 0
Arron Hilton Did not start Junior 0
Greg Horrocks Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hatton flyupdownhill/pedalabikeaway Finished Juvenile 00:02:43:240 100
2 James Purvis Team CHR Finished Juvenile 00:02:44:200 90
3 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:49:040 80
4 Jack Tennyson Peddlers Cycles / R-Kade / NEF... Finished Juvenile 00:02:57:410 75
5 Matt Walker RockGuardz.com Finished Juvenile 00:03:03:010 70
6 Seth Barrett pedalabikeaway/flyup Finished Juvenile 00:03:06:330 65
7 finlay grove Cyclewise Altura Finished 00:03:07:550 0
8 Adam Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:03:12:400 56
9 Jay Little Finished Juvenile 00:03:13:560 52
10 Olver Whitehurst Finished 00:03:14:260 0
10 Oliver Whitehurst Finished 00:03:14:260 0
11 John Salisbury Finished Juvenile 00:03:16:290 45
12 Ewan Mackay Glentress Riders Finished Juvenile 00:03:17:010 42
13 Benjamin Garrard Finished Juvenile 00:03:17:890 39
14 Harry Williamson One Giant Leap Finished Juvenile 00:03:18:330 36
15 Ian Walker Finished 00:03:19:870 0
16 Harry Farnhill Malvern Cycle Sport Finished Juvenile 00:03:26:180 0
17 Jake Monk Sheffield Dirt Society Finished 00:03:30:160 0
18 Matthew Bryant EMBC - Exeter Mountain Bike Cl... Finished Juvenile 00:03:30:770 26
19 Oscar Monk Sheffield Dirt Society Finished 00:03:35:540 0
20 Gavin Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:03:36:670 22
21 Piers Wilkinson-Weir Finished 00:03:46:080 0
21 Piers Wilkinson-Weir Finished 00:03:46:080 0
22 Ben Williams Finished Juvenile 00:04:20:840 19
Luke Nicolle Gawton Gravity Hub Did not start Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Master Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Taylor Finished Master 00:02:44:000 100
2 Nathan Cavalier Finished Master 00:02:46:320 90
3 William Gough Finished Master 00:02:48:400 80
4 Matt Davies Finished 00:02:55:130 0
5 Rob Johnson Finished Master 00:02:59:610 70
6 Mark Gibson Finished Master 00:03:02:870 65
7 Matt Duck Finished 00:03:02:960 0
8 Robert Hoy Finished 00:03:03:870 0
9 Simon Delaney SBR+ Finished 00:03:04:750 0
10 Matthew Steadman Twelve50 Bikes Finished Master 00:03:05:170 48
11 Mark Croxall Finished Master 00:03:06:520 45
12 Craig Bargery Eckington Trail Collective MTB Finished Master 00:03:07:180 42
13 Gareth Lake Army Cycling Union Finished Master 00:03:09:510 39
14 Ben Tilford Team Idiot Finished Master 00:03:09:830 0
15 Ben Roberts Beeline Bicycles DH Finished 00:03:10:790 0
16 Jorden Stones Finished N/A 00:03:11:090 0
17 David Bilsborough Finished 00:03:11:830 0
18 conrad rolston Finished 00:03:12:540 0
19 rob jackson Team Idiot Finished 00:03:13:780 0
20 Dean Crosby n/a Finished 00:03:14:870 0
21 Michael Chapman Finished 00:03:15:110 0
22 Daniel Holden Beeline Bicycles DHT Finished 00:03:18:760 0
23 Mark Roberts Finished N/A 00:03:20:780 0
24 Martin Warburton Bike Doctor Racing Finished Master 00:03:22:590 0
25 James Miller Finished N/A 00:03:23:820 0
26 James Booth Eckington Trail Collective MTB Finished Master 00:03:24:600 0
27 Rob Byatt Finished 00:03:52:680 0
28 simon anders Team Jelly Babies Finished 00:04:22:700 0
Michael Birch Porksword Racing Did not start N/A 0
Thomas Squibb Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Senior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonny Howe TF Tuned Finished Senior 00:02:38:790 100
2 Sam Boardman Finished Senior 00:02:41:170 90
3 Chris Field Pete Yates Cycles Finished Senior 00:02:41:220 80
4 Matthew Hakes Finished Senior 00:02:41:400 75
5 Andrew Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Senior 00:02:41:830 70
6 Douglas Chalmers Zerode Europe Finished Senior 00:02:42:100 65
7 Daniel Downey Finished Senior 00:02:42:240 60
8 James Downey Finished Senior 00:02:42:320 56
9 Greg Hampton Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Senior 00:02:42:820 0
10 Glenroy Martin Aston Hill MTB Club Finished Senior 00:02:43:360 48
11 Tommy Ingham Finished Senior 00:02:43:830 0
12 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Senior 00:02:44:070 42
13 Max Robinson Koo Bikes Finished 00:02:44:270 0
14 Paul Roberts Ride Don't Slide Racing Finished Senior 00:02:44:630 36
15 Jake Hancock Finished Senior 00:02:44:770 33
16 Simon Parkinson Finished Senior 00:02:45:660 0
17 Jon Stout Vibe Racing Finished Senior 00:02:45:910 28
18 Scott Barley Finished Senior 00:02:46:010 26
19 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished Senior 00:02:46:370 24
20 Brian Anderson Army Cycling Union Finished Senior 00:02:47:890 22
21 Samuel Brightman Intrepid Apparel Finished 00:02:48:540 0
22 James Taylor Finished 00:02:48:740 0
23 Jordan Cavalier Finished 00:02:48:750 0
24 Fergus Ryan Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:02:48:830 17
25 Andrew Bennett Finished Senior 00:02:48:920 16
26 Paul Burford Dragon Downhill Finished Senior 00:02:49:270 15
27 Simon Belli Finished Youth 00:02:49:650 0
28 Jonathan-James Foster-Smith Finished Senior 00:02:49:820 13
29 Gavin Duke Finished Senior 00:02:50:250 12
30 David Buckle Grizedale Mountain Bikes Finished 00:03:50:740 0
31 David Moulson Three Valleys MTB Club Finished Senior 00:02:51:010 10
32 Jonathan Coulier Finished Senior 00:02:51:290 9
33 David Davis Finished 00:02:52:300 0
34 Christopher Maltby Finished Senior 00:02:52:700 7
35 Finished 00:02:52:830 0
36 Peter Warner Trole Industries/S2AS Finished Senior 00:02:53:740 5
37 Toby Fenner Finished 00:02:54:110 0
38 Matt Gosling Finished 00:02:54:960 0
39 Jason Gaiger Finished Senior 00:02:55:600 3
40 AJ Howe Team NCA Finished 00:02:55:820 0
41 Gareth Jones Devinci, Haven Distribution Finished Senior 00:02:56:750 3
42 Ashley Tew Finished 00:02:57:050 0
43 Adam Lock Finished Senior 00:02:57:070 3
44 Bill Colwill Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:02:57:130 3
45 Dom Haigh Brockham Bicycle Club Finished 00:02:58:020 0
46 Michael Tolan Finished 00:02:58:060 0
47 Nigel Stanley Finished Senior 00:02:58:480 3
48 Jonathan Oddy Team Moto Finished 00:02:58:590 0
49 Aled Williams tweekscycles.com Finished Senior 00:02:59:130 3
50 Ben Singleton Leisure Lakes Bikes.com Finished Senior 00:02:59:330 3
51 Matthew Hoyle Wheelbase Altura MGD Finished Senior 00:02:59:790 3
52 Timothy Hall CrossFit Galvanise Finished Senior 00:02:59:910 3
53 Anthony Butcher Finished 00:03:00:220 0
54 abe watkinson Finished 00:03:00:600 0
55 Paul Barnes Finished Senior 00:03:01:980 3
56 Jonathan Kelly Finished 00:03:02:150 0
57 Adam Thomas Finished Senior 00:03:05:020 0
58 Sam Isaac Finished Senior 00:03:05:050 0
59 Joe Usher Trail Militia Finished Senior 00:03:06:030 0
60 Murray Kemp Finished N/A 00:03:06:230 0
61 Ifan Evans Finished 00:03:06:550 0
62 Shane Carter Finished N/A 00:03:06:870 0
63 Chris Smith Finished 00:03:07:630 0
64 Jack Davies Finished 00:00:07:980 0
65 Mark Ryall Finished 00:03:08:020 0
66 Joe Stevens Finished Senior 00:03:08:090 3
67 mike dyson Spinny Hill Syndicate Finished 00:00:08:530 0
68 Alexander Thompson Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Senior 00:03:09:780 3
69 Alastair Keen John Atkins Cycles Ltd Finished Senior 00:03:09:880 3
70 phil hinton Team Idiot Finished 00:03:10:640 0
71 sam james Bangor University Mountain Bik... Finished 00:03:11:070 0
72 Samuel Marshall porksword racing Finished Senior 00:03:13:630 3
73 Thomas Rushton Finished 00:03:16:710 0
74 Gareth Weston Devinci/Haven Finished Senior 00:03:21:940 3
75 David Jones Finished 00:03:22:580 0
76 Nick Shalgosky Woodland riders Finished 00:03:22:860 0
77 Max Mallas Finished 00:03:25:130 0
78 Edward,alexander newton Finished 00:03:28:370 0
79 Rob Hicks Finished 00:03:30:330 0
80 Gareth Warren Finished N/A 00:03:35:550 0
81 Joshua Brierley Finished 00:03:37:800 0
82 Pete Durston Finished Senior 00:03:39:110 3
83 Christopher Brown Finished 00:03:42:410 0
84 Rory Preston Finished 00:03:42:840 0
85 Georgy Markin University of York CC Finished 00:03:43:170 0
86 Colin Astley Finished N/A 00:03:55:790 0
87 Richard Turner Finished Senior 00:03:58:080 3
Matthew Baggs Did not start 0
Ryan Martindale Did not start Senior 0
Harry Steer Did not start 0
David Tomlinson Did not start 0
Andrew Wright Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rosie Smith Biketart/Knox/Schwalbe/O'neal Finished Senior 00:03:16:420 100
2 Jenna Woodruff Team NCA Finished Senior 00:03:20:500 90
3 Traharn Chidley Black Spire / Commencal / O'ne... Finished Senior 00:03:24:070 80
4 rebecca baraona Finished 00:03:27:720 0
5 Rose Hindley Finished Senior 00:03:28:930 70
6 Sarah Staples Finished Senior 00:03:33:830 65
7 Terri-Anne Gale Finished Senior 00:03:35:890 0
8 Samantha Pickard Finished 00:03:54:510 0
9 Jade Lindley Finished 00:03:55:510 0
10 Llinos Brown Finished N/A 00:03:55:610 0
11 Lucy Drees Team Skene/Don Skene Cycles Finished Senior 00:03:59:440 0
12 Jo Bambrough GirlMTNbiker Finished Senior 00:04:08:490 42
13 Jessica Greaves Bristol BMX Club Finished Senior 00:04:09:370 39
14 Rachel Burridge Mojo Suspension Finished Senior 00:04:15:460 36
15 chloe cains Finished 00:04:35:000 0
josie owen north west alliance Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Cobb Finished Veteran 00:02:42:710 100
2 Peter Little Finished Veteran 00:02:54:070 90
3 Ian Sanders North Nibley Racing Finished Veteran 00:02:54:840 80
4 Lee Handley Moose Cycles Finished Veteran 00:03:03:210 75
5 mike taylor DIG2RIDE Finished 00:03:06:130 0
6 andy barron Plymouth Cycle Scene Finished 00:03:06:260 0
7 Michael Hill green machine Finished Veteran 00:03:07:100 60
8 Dominic Gallagher Finished Veteran 00:03:11:900 56
9 Kevin Salisbury Finished G/Vet 00:03:19:640 52
10 Justin Revell Army CSR Finished Veteran 00:03:22:290 48
11 Andrew Smith Finished 00:03:30:640 0
12 Malcolm Dunn Finished Veteran 00:03:33:840 42
13 Richard Farrington Finished 00:03:37:230 0
Niall Ingram Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:31:530 100
2 Dan Farley Wheelbase.co.uk/Kona Finished Youth 00:02:34:310 90
3 William Weston Madison Saracen Factory Team Finished Youth 00:02:37:220 80
4 Laurie Greenland orange/oneindustries/psyclewer... Finished Youth 00:02:39:330 75
5 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 00:02:41:170 70
6 Finn Tennant Team Wiggle Finished Youth 00:02:41:400 65
7 Lewis Boyce Finished Youth 00:02:44:500 60
8 Nial Oxley Finished Youth 00:02:44:740 56
9 Tristan Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:02:46:090 52
10 tom bell cycle supreme Finished 00:02:47:220 0
11 josh gleave Finished 00:02:47:630 0
12 Shaun Richards Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:47:870 42
13 luke bell cycle supreme Finished 00:02:51:790 0
14 Nils Williams Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:02:51:810 36
15 Edward Belk Finished Juvenile 00:02:55:120 0
16 Jack Jenkins Finished Youth 00:02:55:640 30
17 Davey Brookes Finished Youth 00:02:58:120 28
18 Lewis Murphy Finished Youth 00:02:58:690 26
18 Lewis Murphy Finished Youth 00:02:58:690 0
19 Reece Bowen Finished N/A 00:02:59:230 24
20 Jack Brunt Eckington Trail Collective MTB Finished N/A 00:02:59:630 22
21 James Hurst Bike Doctor Racing Finished Youth 00:03:01:580 20
22 Euan Bugler mad ed racing/ Used bike parts... Finished Youth 00:03:02:310 19
23 William Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:03:02:660 18
24 Adam Yates Lapierre - Cadets Finished Youth 00:03:03:060 17
25 Prentice Wilkinson-Weir Cyclewise Altura Finished 00:03:03:170 0
26 Luke Roberts Race Spec Finished Youth 00:03:03:960 15
27 Ashley Harris Finished Youth 00:03:05:010 14
28 Niall Simpson Stepup cycles Finished Youth 00:03:07:260 13
29 Oliver Coutts Finished Youth 00:03:10:810 12
30 Tol Hemming Finished Youth 00:03:11:720 11
31 Kyle Gannon smg/brickwork/e.c.cycles Finished Youth 00:03:11:790 10
32 Daniel Bladon CycleRecycle Finished Youth 00:03:15:820 9
33 Harry Cale Finished 00:03:15:870 0
34 Thomas Mayers Campbell coaching Finished Youth 00:03:16:400 7
35 Joshua Allen Eckington Trail Collective MTB Finished N/A 00:03:23:990 6
36 Joe Anderson Finished Youth 00:03:24:020 5
37 Louis Evans Finished Youth 00:03:25:190 4
38 James Bowers York Cycleworks Finished Youth 00:03:26:100 3
39 Michael Reid Finished Youth 00:03:26:750 3
40 Tom Taylor Finished 00:03:31:220 0
41 Sam Gladstone Mad Ed racing Finished 00:03:39:400 0
42 Callum Smyth Bike Doctor Racing Finished N/A 00:05:27:580 3
43 William Welford Cyclewise Altura Finished Junior 00:06:12:640 0
Joe Adsett Malvern Cycle Sport Did not start Youth 0
Stephen Ashley Did not start Youth 0
Callum Hadfield Did not start Youth 0