Ray Martin Memorial 150 Distance League 2

Closed Circuit , Hampshire – Wednesday, 11 Apr 2012

Event Summary

Event Details

Event URN:

240436

Start Date:

Wed, 11th Apr 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
View map

Entry close date

Wed, 4th Apr 2012

Results

Confirmed Results

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Lewis Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Perryman Finished C 1

3. Amy Perryman -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Ellen Flewitt Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Saunders I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kara Perryman Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Howard-Colson Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harrison Fielding Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Hill VO2 Development Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Saunders I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Robert Bolwell VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Joseph Andrews I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Cameron Thompson Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Harvey Morcombe Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Harry Davidson Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Charlie Cresswell-Hogg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ciaran Lammiman Portsmouth Cycle Track League Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Luke Hooper Finished E 1

3. Luke Hooper -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Oscar Hutchings Islabikes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Veale Islabikes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Philip Glasgow Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Collingwood Portsmouth North End CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  George Stainton-Ellis I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Fletcher Team Axiom Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sam Baker Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tim Wiggins Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Trueman Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  James Vanieris Southdown Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Oliver Berney Finished 4th 0

16. Oliver Berney -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Upton University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  David Hooper MJS Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Peter Cowell Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Kevin Foster Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  George Humby University of Exeter Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Darren Dollery Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Natasha Barry WXC World Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Harvey Lowe Hargroves Cycles - Ridley RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Matthew Hill VO2 Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Iain Horlock Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Dominic Coughlin Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Luke Earley Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Andrew Gough VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Joseph Crolla AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Gavin Squires Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Carl Silver Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  David Duffy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Gregg James Andover Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Richard Pearman Team Wiggle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Jeremy Lambert Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ben Wallis Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Robert Kelly Finished N/A 0

42. Robert Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Bulstrode Peter Hansford Racing Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Will Stephenson Primera-TeamJobs Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Henry Newbury GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Henry Latimer Dream Cycling Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Toby Neave Primera-TeamJobs Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jon Cannings I-Ride.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ian Legg Primera-TeamJobs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Matthew Tibbutt Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lee Mead WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Michael Warner Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Oliver Hitchings Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Adrian Jenkins Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Clinton Casteller Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jordan Wade VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joe Drane Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Michael Scott Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Daniel Stephens Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  James Ebdon Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Mark Barfield MJS Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  James Wilson www.supernovacycles.co.uk Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Andrew Bryson Peter Hansford Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Mark Warrington Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Matthew Conner www.supernovacycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Reports

Justin Hoy wins Ray Martin Memorial 150 Distance League 2

Posted 13/04/2012 - British Cycling

Justin Hoy (Felt Colbornes) took his second win of the new season at a rain swept Mountbatten Centre

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry fee shown is per race. The 5-event series can be entered in advance: Youth riders, £15; Senior riders, £32.

The Races

U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:45 Regional B Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Wed 11/04/12 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 19:45 National B Band 3 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Wed 11/04/12 – 19:45
National B, Band 3
50 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

240436

Start Date:

Wed, 11th Apr 2012

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
View map

Entry close date

Wed, 4th Apr 2012

Results

Confirmed Results

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alistair Fielding Poole Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Lewis Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Perryman Finished C 1

3. Amy Perryman -

Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Ellen Flewitt Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Saunders I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kara Perryman Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Howard-Colson Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harrison Fielding Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Hill VO2 Development Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Saunders I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Robert Bolwell VC St Raphael Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Joseph Andrews I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Cameron Thompson Andover Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Harvey Morcombe Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Hailwood Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Harry Davidson Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Charlie Cresswell-Hogg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ciaran Lammiman Portsmouth Cycle Track League Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Marshall Thompson Andover Whls Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Luke Hooper Finished E 1

3. Luke Hooper -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Oscar Hutchings Islabikes Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Veale Islabikes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Philip Glasgow Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Collingwood Portsmouth North End CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  George Stainton-Ellis I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Fletcher Team Axiom Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sam Baker Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tim Wiggins Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Russell Davies VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Trueman Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  James Vanieris Southdown Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Oliver Berney Finished 4th 0

16. Oliver Berney -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Upton University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  David Hooper MJS Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Peter Cowell Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Kevin Foster Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  George Humby University of Exeter Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Darren Dollery Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Natasha Barry WXC World Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Harvey Lowe Hargroves Cycles - Ridley RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Matthew Hill VO2 Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Iain Horlock Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Dominic Coughlin Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Luke Earley Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Andrew Gough VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Joseph Crolla AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Thomas Goodyer Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Gavin Squires Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Carl Silver Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  David Duffy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Gregg James Andover Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Richard Pearman Team Wiggle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Jeremy Lambert Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ben Wallis Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Robert Kelly Finished N/A 0

42. Robert Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Nicholas Baker Zappi's Cycling Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Bulstrode Peter Hansford Racing Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Will Stephenson Primera-TeamJobs Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Henry Newbury GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Henry Latimer Dream Cycling Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Toby Neave Primera-TeamJobs Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  John Hyde VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jon Cannings I-Ride.co.uk Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Ian Legg Primera-TeamJobs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
17.  Matthew Tibbutt Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Lee Mead WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Michael Warner Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Oliver Hitchings Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Adrian Jenkins Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Clinton Casteller Batley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jordan Wade VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Bone I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joe Drane Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Michael Scott Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Daniel Stephens Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  James Ebdon Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Mark Barfield MJS Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  James Wilson www.supernovacycles.co.uk Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Andrew Bryson Peter Hansford Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Mark Warrington Southdown Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Matthew Conner www.supernovacycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Reports

Justin Hoy wins Ray Martin Memorial 150 Distance League 2

Posted 13/04/2012 - British Cycling

Justin Hoy (Felt Colbornes) took his second win of the new season at a rain swept Mountbatten Centre

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry fee shown is per race. The 5-event series can be entered in advance: Youth riders, £15; Senior riders, £32.

The Races

U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 11/04/12 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 18:45 Regional B Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Wed 11/04/12 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 11/04/12 19:45 National B Band 3 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Wed 11/04/12 – 19:45
National B, Band 3
50 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk