Event URN:
240150
Start date:
Sat, 30th Jun 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
RAF Portreath
Portreath, Redruth, Cornwall, TR16 4RA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Penzance Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.thecornishseries.co.uk
Event organiser:
Mr Matthew Southam
Edge of the Green
Praa Green
Praa Sands
Penzance
Cornwall
TR20 9TB
01736 763851
mwsoutham@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
Cornish Series
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Go-Race Go-Race None 4th, N/A
30 Jun 12 14:00 U10 Boys Youth Only Youth D
30 Jun 12 14:00 U14 Boys Youth Only Youth B
30 Jun 12 14:00 U16 Boys Youth Only Youth A

View All

Event Location:

Portreath,
Redruth,
Cornwall,
TR16 4RA

Race: Go-Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Go-Race None 4th, N/A ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 14:00 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 15:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 50km / 31m

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 15:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 60km / 37m

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 12 15:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50km / 31m

Provisional Report and Results

Posted 01/07/2012 - British Cycling

Rowe opens account in Cornwall.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Brunnock One and All Cycling Finished D 3
2 Toby Manser One and All Cycling Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Dickens Cycle Sport South Hams Finished B 3
2 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 2
3 Joseph Saunders Mid Devon CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ricky Parsons One and All Cycling Finished A 3
2 Duncan Heywood One and All Cycling Finished A 2
3 Stanley Thompson One and All Cycling Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hester Stembridge Hammer Sports Finished A 3
2 Penny Colloff One and All Cycling Finished N/A 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonny Pickering One and All Cycling Finished E 3
2 Eli Pickering One and All Cycling Finished E 2

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adrian Sluman Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 10
2 Martin Lenney Mountain Trax RT Finished 3rd 8
3 Andrew Ellis www.cyclelogic.co.uk Finished 3rd 7
4 Jacob Keatt Rutrainingtoday CC Finished N/A 6
5 Tim McEvoy Newquay Velo Finished 3rd 5
6 Luke Pye Penzance Wheelers Finished 3rd 4
7 Jayson Weale Rutrainingtoday CC Finished 3rd 3
8 Theo Brumhead University of Exeter Cycling C... Finished 3rd 2
9 William Hornby Cycle Sport South Hams Finished 3rd 1
10 Tom Evans Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Rowe SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 2nd 30
2 Hefin Price Team Wiggle Finished 1st 25
3 James Lewis Team Wiggle Finished 1st 21
4 Ben Simmons Team Wiggle Finished 1st 17
5 Jonathan Mould An Post - ChainReaction Finished Elite 14
6 Blake Pond North Devon Wheelers - South F... Finished Elite 12
7 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 10
8 Mark Barlow Newquay Velo Finished 2nd 8
9 Darren Manser One and All Cycling Finished 2nd 7
10 Junior Heffernan One and All Cycling Finished 1st 6
11 Garry James Penzance Wheelers Finished 3rd 5
12 Owen Beckett Cardiff JIF Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 1st 15
2 Gail Aspden Squadra Donne Finished 2nd 12
3 Samantha Kelly Royal Navy & Royal Marines... Finished 2nd 10