Event URN:
240145
Start date:
Sat, 5th May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
RAF Portreath
Portreath, Redruth, Cornwall, TR16 4RA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Penzance Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.thecornishseries.co.uk
Event organiser:
Mr Matthew Southam
Edge of the Green
Praa Green
Praa Sands
Penzance
Cornwall
TR20 9TB
01736 763851
mwsoutham@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
Cornish Series
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 50km / 31m
5 May 12 14:00 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 40 mins
5 May 12 14:00 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 60km / 37m
5 May 12 14:00 U10 Boys Youth Only Youth D

View All

Event Location:

Portreath,
Redruth,
Cornwall,
TR16 4RA

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 50km / 31m

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Regional C+ Band 5 4th 40 mins

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 60km / 37m

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Youth Only Youth E ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 May 12 14:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50km / 31m

Provisional Report and Results

Posted 06/05/2012 - British Cycling

Bright wins Cornish Series round.. [more]


Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Porter Finished 3rd 10
2 Steve Ferguson Certini Finished 3rd 8
3 Garry James Penzance Wheelers Finished 3rd 7
4 Philip Coad Finished 3rd 6
5 Oscar Hutchings University of Exeter Cycling C... Finished 2nd 5
6 Ben Hooppell Finished 3rd 4
7 Martin Lenney Mountain Trax RT Finished 3rd 3
8 Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished 3rd 2
9 William Hornby Cycle Sport South Hams Finished 3rd 1
10 Adrian Sluman Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Simcock Finished 0
2 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 8
3 Matthew McArthur Finished 4th 7
4 Nicholas Helsing Exeter Wheelers Finished 3rd 6
5 David Henderson Mid Devon CC Finished 3rd 5
6 Andrew May Dales Racing Team Finished N/A 0
7 Mark Henderson North Devon Wheelers - South F... Finished 4th 3
8 Mark Sansby Newquay Velo Finished N/A 2
9 Peter Ryan Newquay Velo Finished 4th 0
10 Jeremy Gusterson Army Cycling Union Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Bright Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 30
2 Pete Vincent Mid Devon CC Finished N/A 25
3 James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 21
4 Robert Willcocks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 17
5 Jason Kettle Mid Devon CC Finished 2nd 14
6 Darren Manser One and All Cycling Finished 2nd 12
7 Mark Barlow Newquay Velo Finished 2nd 10
8 Mark Mullen Rutrainingtoday CC Finished N/A 8
9 Theo Brumhead University of Exeter Cycling C... Finished 3rd 7

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Peters Audlem Cycling Club Finished D 3
2 Oliver Brunnock Audlem Cycling Club Finished D 2
3 Lewis Ross Audlem Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abi Wherry One and All Cycling Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Peters One and All Cycling Finished C 3
2 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished C 2
3 Harry Meredith Taw Velo Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Wherry Audlem Cycling Club Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Dickens Cycle Sport South Hams Finished B 3
2 Charlie Meredith Taw Velo Finished B 2
3 Samuel Armstrong Taw Velo Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Hopgood One and All Cycling Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Henderson North Devon Wheelers - South F... Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Penny Colloff One and All Cycling Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Ross Taw Velo Finished E 3

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhiannon Walker-Smallworth Newquay Velo Finished 2nd 15
2 Sorrelle Johnston Rutrainingtoday CC Finished 2nd 12
3 Fiona Telfer Brunton One and All Cycling Finished N/A 10
4 Rachael Tyers Newquay Velo Finished 3rd 8