Event URN:
239941
Start date:
Sat, 24th Mar 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Sundorne Leisure Village
Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Mid Shropshire Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.midshropshirewheelers.com
Event organiser:
Mr Dave Mellor
52 Percy Street
Shrewsbury
Shropshire
SY1 2QQ
07802 878349
Cheques payable to:
Mid Shropshire Wheelers
Download Entry Form
Info for Riders:
4th Cat Men may also ride in the Women's race at 13:15. A seperate race for combined U16 and U14 girls will be provided if the number of entrants is sufficient.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:00 U10 Boys Youth Only Youth D 5km / 3m
24 Mar 12 10:00 U10 Girls Youth Only Youth D
24 Mar 12 10:00 U8 Boys Youth Only Youth E
24 Mar 12 10:00 U8 Girls Youth Only Youth E

View All

Event Location:

Sundorne Road,
Shrewsbury,
Shropshire,
SY1 4RQ

Race: U10 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 23 hours 1 minute 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:00 Youth Only Youth D 5km / 3m

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 23 hours 1 minute 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:30 Youth Only Youth C 10km / 6m

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 10:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 21 hours 6 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 11:00 Youth Only Youth B 15km / 9m

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 11:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 21 hours 6 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 11:30 Youth Only Youth A 25km / 16m

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 11:30 Youth Only Youth A ---

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 23 hours 1 minute 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 12:15 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 40km / 25m

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 23 hours 1 minute 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 13:15 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 30km / 19m

Race: 4ths

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 13:16 Regional C+ Band 5 4th ---

Race: 3rd Cat Only

View Entrants

Online entry closed 3 years 2 months 2 days 23 hours 1 minute 25 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Mar 12 14:00 Regional B Band 5 3rd 30km / 19m

Provisional Report and Results

Posted 24/03/2012 - British Cycling

Matt Gee wins Shrewsbury Sports Village Circuit Races.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished D 3
2 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 2
3 Guto Dafydd Towy Riders Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Finucane Towy Riders Finished D 3
2 Rosie Finucane Towy Riders Finished D 2
3 Lillian Mould Halesowen A & CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Tarling Towy Riders Finished E 3
2 Iolo Dafydd Towy Riders Finished E 2
3 Joe Cooper Lichfield City CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Heledd Hunt Towy Riders Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Shaw Solihull CC Finished C 3
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 2
3 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriella Homer Halesowen A & CC Finished C 3
2 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 3
2 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 2
3 Jake Stewart Solihull CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Roberts Towy Riders Finished B 3
2 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 2
3 Phoebe Martin Wolverhampton Whls Finished B 1
0 Alice Law Wolverhampton Whls Finished B 0
0 Alice Lodge Solihull CC Finished B 0
0 Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 0
0 Sophie Williams Cardiff JIF Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Holt County Cycles Racing Team Finished A 3
2 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 2
3 Jack Escritt Fred Williams Cycles Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Shaw Solihull CC Finished A 3
2 Sophie Faulkner Finished A 2
3 Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished A 1
0 Grace Lodge Solihull CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alison Holmes Lichfield City CC Finished 2nd 15
2 Sharon Underhill Halesowen A & CC Finished 4th 12

Confirmed Results

Race name: 4ths

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Bennett Bynea CC Finished 3rd 10
2 Theo Merchant Wolverhampton Whls Finished 3rd 8
3 Mark Fenn Paramount CRT Finished 4th 7
4 Matthew Rootkin-Gray Solihull CC Finished 4th 6
5 John Ireson Wolverhampton Whls Finished 4th 5
0 Kevin Jones Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
0 Robert McDonald Wrexham Roads Club Finished N/A 0
0 Andrew Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0