Event URN:
239823
Start date:
Fri, 7th Sep 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Quibell Park Stadium
Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.scunthorpepoly.co.uk
Event organiser:
Mrs Susan Parsons
25 Hartshead Avenue
Scunthorpe
South Humberside
DN15 8AG
01724868666
susan.parsons500@ntlworld.com
Cheques payable to:
Scunthorpe Poly CC
Info for Riders:
No Racing 29th June - 3rd August Inclusive ( Except to run early season rained off meetings). League Registration Fees - Youth £12. Others £30
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:00 Youth 3 lap Scratch Youth Only None A, B, C, D, E
7 Sep 12 19:01 Youth 4 lap Handicap Youth Only None A, B, C, D, E
7 Sep 12 19:02 Youth 1 lap Sprint Youth Only None A, B, C, D, E
7 Sep 12 19:03 Youth 1 lap Handicap Devil Youth Only None A, B, C, D, E

View All

Event Location:

Brumby Wood Lane,
Scunthorpe,
North Lincs,
DN17 1SR

Race: Youth 3 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 4 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 lap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:02 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 lap Handicap Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:03 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 2 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:04 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 lap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:05 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 lap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:06 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth 1 lap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:07 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Senior A 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A 12 lap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A 20 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A & B 8 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:12 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Senior B 10 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:13 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race: Senior B 11 lap Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 12 19:14 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Provisional Results

Posted 08/09/2012 - British Cycling

Latest results from the Dave Marsh Universal Cycle Centre League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
3 Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
3 William Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
3 Tom Yeats Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 lap Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
3 Tom Yeats Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth 2 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Hood Team 3XTri Finished D 0
2 Lewis Nutt Dinnington Racing Club Finished C 0
3 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
2 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
3 Liam Hindmarsh Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Nutt Dinnington Racing Club Finished C 0
2 Jacob Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished B 0
3 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth 1 lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished C 0
2 Stephen Jones Featherstone RC Finished B 0
3 Archie Hood Team 3XTri Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
2 Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0
3 Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Kennedy Finished 3rd 0
2 Richard Baldwin Team USN Finished 3rd 0
3 Anthony Pearson Team USN Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
2 Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0
3 Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A & B 8 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 0
2 Joshua Dunham Team Swift Finished A 0
3 Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
2 Matthew Waters Retford & District Wheeler... Finished 3rd 0
3 Nicholas Gordon Thurcroft CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
2 Joshua Dunham Team Swift Finished A 0
3 Paul Jones Lindsey Road CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 11 lap Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
2 Joshua Dunham Team Swift Finished A 0
3 Andrew Shaw Dinnington Racing Club Finished 3rd 0