Event URN:
239373
Start date:
Sun, 4th Mar 2012
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Glenburn Sports College
Yewdale, Southway, Skelmersdale, Lancashire, WN8 6JB
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 28th Feb 2011
Event promoted by:
Cycling Development North West ( website )
Event website:
http://www.cdnw.org
Event organiser:
Mr Iain Walker
iain.w@gmx.com
Cheques payable to:
enter online at event website
Download Entry Form
Info for Riders:
Pre-race entries will only be accepted from riders registered with the League. Unregistered riders may enter on the day, subject to space. All entries must be online via http://www.cdnw.org/road_race_league.html
No postal entries.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Mar 12 09:30 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50m
4 Mar 12 12:30 3/4 Regional B Band 4 3rd, 4th 64km / 40m

View All

Event Location:

Yewdale,
Southway,
Skelmersdale,
Lancashire,
WN8 6JB

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Mar 12 09:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 80km / 50m

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Mar 12 12:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 64km / 40m

Provisional Report and Results

Posted 04/03/2012 - British Cycling

Pete Williams wins opening round of CDNW League.. [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Williams Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 30
2 Tom Barras SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 25
3 Richard Handley JLT Condor Finished Elite 21
4 Alistair Rutherford Vanillabikes.com Finished Elite 17
5 James Sampson Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 14
6 Jamie Caldwell MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 12
7 Craig Battersby Team Bglobal Finished Elite 10
8 Luke Ryan Team Toachim Finished 1st 8
9 Felix English JLT Condor Finished 1st 7
10 Matt Cronshaw Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 6
11 Dillon Byrne Vanillabikes.com Finished Elite 5
12 David McGowan Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 4
13 Matthew Holmes Raleigh GAC Finished Elite 3
14 Christopher Latham Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 2
15 Jamie Burgan Langsett Cycles RT Finished 1st 1
16 Matthew Pilkington Team Bglobal Finished 1st 0
17 Milan Sihelsky Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
18 Anthony Greenhalgh Finished 2nd 0
19 Sam Boast Hope Factory Racing Finished 2nd 0
20 Jacob Ragan Champion System VCUK Racing Te... Finished N/A 0
21 Conan Mayman Team Bglobal Finished Elite 0
22 Jack Pullar Wheelbase Altura MGD Finished 1st 0
23 Hamish Graham ASFRA Racing Team Finished 3rd 0
24 Stuart Percival Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 0
25 Stephen Abbott Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
26 Chris Sherriffs Team Bglobal Finished 1st 0
27 Alastair Hepworth Batley Cycling Club Finished 2nd 0
28 Ashley Finn Finished 1st 0
29 Tom Black MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 0
30 Jonathan Cregeen Biketreks Racing Academy Finished 2nd 0
31 Simon Wilson SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 0
32 Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
33 Lee Brotzman Wills Wheels Cycling Club Finished N/A 0
34 Ben Dean Team Bglobal Finished 1st 0
35 Stuart McCluskey Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
36 Michael Fugaccia Liverpool Century RC Finished 2nd 0
37 Nathan Harrison Finished 2nd 0
38 Michael Cuming JLT Condor Finished Elite 0
39 Michael Knight Hope Factory Racing Finished 3rd 0
40 Andrew Stott Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
41 Harry Grey Vanillabikes.com Finished 1st 0
42 Andrew Coupe Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 0
43 Michael Ashurst Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
44 Scott McCrossan Rock to Roll Cycles Ltd Finished 1st 0
45 Matthew Robinson All Terrain Cycles Finished 1st 0
46 Dan Whelan Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
47 Daniel Drake Lancashire RC Finished 3rd 0
48 Grahame Sumner Wheelbase Altura MGD Finished Elite 0
49 Hugh Carthy Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
50 Oliver Rossi JLT Condor Finished Elite 0
51 James Gullen SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
52 Jimmy Froggatt Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
53 Michael Rawson Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
54 Ben Greenwood Vanillabikes.com Finished N/A 0
55 Stephen Leigh Team Bglobal Finished 2nd 0
56 John Rigby Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
57 Luke Grivell-Mellor JLT Condor Finished 1st 0
58 Matt Limacher Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
59 Samuel Jackson Vanillabikes.com Finished 1st 0
60 James Dunlop Biketreks Racing Academy Finished 3rd 0
61 Jack Cutsforth Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 0
62 Marcel Six SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 0
63 Christopher Lawless Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
64 Anthony Gibb SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
65 Jamie Shirlaw Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 0
66 Jon Mozley MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Dalton Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 15
2 Henry Hunter Teamwallis Racing Team Finished 3rd 12
3 James Bell Finished 3rd 10
4 Robert Lockhart Cyclesport International RT Finished 4th 8
5 Ryan Pike High On Bikes Finished 3rd 6
6 John Guy High On Bikes Finished 3rd 5
7 Stephen Smith Vita Cycle Team Finished 3rd 4
8 Dennis Lang Clayton Velo Finished 3rd 3
9 Spencer Coltman Southport CC Finished 3rd 2
10 Christian Ellis Team Wheelguru Finished 3rd 1
11 Darran Acton Lancashire RC Finished 4th 0
12 Christopher Quin Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished 3rd 0
13 James Chamberlain Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
14 Jeff Marshall Vita Cycle Team Finished 4th 0
15 John Clegg Ribble Valley CRC Finished 4th 0
16 Michael Lund Great Britain Fire Service (FS... Finished 4th 0
17 Andrew Wright Finished 3rd 0
18 Lee Stenton PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
19 David Kent St Helens CRC Finished 2nd 0
20 Richard Flynn GMP Racing/McAuley Financial Finished 3rd 0
21 Sam Mansfield Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 0
22 Benjamin Crawshaw Lune RCC Finished 4th 0
23 Sam Dobson Lune RCC Finished 3rd 0
24 Doug Arnold Liverpool Century RC Finished 4th 0
25 Anthony Allan Macclesfield Wheelers Finished 3rd 0
26 Colin Hodgson Finished 4th 0
27 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 4th 0
28 Steve Simpson Finished 4th 0
29 Ross James Finished 4th 0
30 Luke Dearden Chorley Cycling Club Finished 4th 0
31 Martin Wallis Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
32 Mick Style Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
33 Duncan Smith Cleveleys RC Finished 4th 0
34 Anthony Weston Liverpool Century RC Finished 4th 0
35 Ruairi Revell PH-MAS Cycling Finished N/A 0
36 Gareth Collom G M C Fire Services Finished 4th 0
37 Dylan Yates Finished 3rd 0
38 Luke Dabbs University Of Manchester CC Finished 4th 0
39 Catherine Wiggins Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
40 Sean Fairhurst Vita Cycle Team Finished 4th 0
41 John Tate PH-MAS Cycling Finished 4th 0
42 Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 3rd 0
43 Chris Southworth Leigh Premier RC Finished 3rd 0
44 Ashley Clitheroe Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0
45 Adam Pickthall Lakes RC Finished 4th 0
46 Neil Hendry PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
47 Louise Murray Science In Sport.com Finished 3rd 0
48 Philip Knupfer Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
49 Richard Line Stourbridge Velo Finished 3rd 0
50 Joshua Townson Southport CC Finished 3rd 0
51 Alex Fairhurst Vita Cycle Team Finished 4th 0
52 Chris Danby Preston CC Finished 3rd 0
53 Ian Boydon Lune RCC Finished 4th 0
54 Peter Ware St Helens CRC Finished 3rd 0
55 Andrew Newby Weaver Valley CC Finished 4th 0
56 Adam Mitchell Bill Nickson Cycles RT Finished N/A 0
57 James Warren Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
58 Peter Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished N/A 0
59 John Findley Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
60 Darren Reynolds Stockport Clarion CC Finished 3rd 0
61 Anthony Breen Vita Cycle Team Finished 4th 0