Event URN:
239301
Start date:
Fri, 1st Jun 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Gosling Sports Park
Gosling Sports Park, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Welwyn Wheelers
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Peter Waghorn MBE
29 Brockswood Lane
Welwyn Garden City
Hertfordshire
AL8 7BE
01707327011
pete.waghorn@gmail.com
Cheques payable to:
Welwyn Wheelers
Info for Riders:
League Registration Fees - Seniors - £10, Juniors - £7, Youth - £5
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Senior A 10 Lap Hare and Hounds Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
1 Jun 12 01:00 Senior A 10 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
1 Jun 12 01:00 Senior B 10 Lap Block Pursuit Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
1 Jun 12 01:00 Senior B 10 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Gosling Sports Park,
Stanborough Road,
Welwyn Garden City,
Hertfordshire,
AL8 6XE

Race: Senior A 10 Lap Hare and Hounds

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 10 Lap Block Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth A 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Youth A 8 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Youth A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None A ---

Race: Youth B/C 5 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None B, C ---

Race: Youth B/C Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None B, C ---

Race: Youth C/D/E 3 Lap Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth C/D/E 3Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 01:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 19:15 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16/U14/U12/U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 12 19:15 Youth Only Track League Youth A, B, C, D, E ---

Provisional Report and Results

Posted 03/06/2012 - British Cycling

Latest results from the Welwyn League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior A 10 Lap Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Gibb SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
2 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
3 Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Gibb SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
2 Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
3 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Ruepp York Cycleworks Finished 3rd 0
2 Simon Best North Road CC Finished 4th 0
3 Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Ruepp York Cycleworks Finished 3rd 0
2 Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
3 Simon Howes Spirit Bikes Racing Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 0
2 Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
3 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
2 Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
3 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished B 0
2 Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
3 Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth B/C 5 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frank Longstaff Colchester Rovers CC Finished B 0
2 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
3 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth B/C Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frank Longstaff Colchester Rovers CC Finished B 0
2 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished B 0
3 James Jackson Colchester Rovers CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth C/D/E 3 Lap Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tristan Rayner Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
2 Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
3 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth C/D/E 3Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished C 0
2 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished C 0
3 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0