Event URN:
239199
Start date:
Thu, 5th Jul 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Lyme Valley Stadium
Lillishall Road, Clayton, NEWCASTLE-UNDER-LYME, Staffs, ST5 3BX
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Newcastle Track Cycling Association
Event website:
http://www.newcastle-track.co.uk
Event organiser:
Mr Christopher Pyatt
16 Plover Drive
Biddulph
Stoke-On-Trent
Staffordshire
ST8 7UJ
01782 522352
chris.pyatt@sky.com
Cheques payable to:
NTCA
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 10 Mile Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
5 Jul 12 01:00 A 10 Lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
5 Jul 12 01:00 A Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
5 Jul 12 01:00 A Kierin race 1 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Lillishall Road,
Clayton,
NEWCASTLE-UNDER-LYME,
Staffs,
ST5 3BX

Race: 10 Mile Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Kierin race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Kierin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: A Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: B CDP

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: B Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers Group 1 Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 1 Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 1 Race 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 2 Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 2 Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 2 Race 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 3 Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 3 Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers Group 3 Race 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Neil Potter 500m Hcp

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth 200m TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Jul 12 01:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Posted 09/07/2012 - British Cycling

Report from 5 July meeting.. [more]


Confirmed Results

Race name: 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
3 Adrian Adgar Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Adrian Adgar Finished 3rd 0
3 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
3 James Risk Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: A Kierin race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
2 Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
3 Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: A Kierin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
2 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
3 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 0

Confirmed Results

Race name: A Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexander Simmons Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
2 Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
3 James Risk Sportcity Velo Finished A 0
4 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
5 Bernard Swinnerton Lyme RC Finished 0

Confirmed Results

Race name: B CDP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paige Milward Lyme RC Finished A 0
2 George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
3 Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
2 Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished 3rd 0
3 Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
2 George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
3 Phillip Braybrooke Manchester Whlrs Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Brayford Lyme RC Finished A 0
2 Harvey Myatt Finished 0
3 Alexander Coates Lyme RC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Brayford Lyme RC Finished A 0
2 Harvey Myatt Finished 0
3 Alexander Coates Lyme RC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Brayford Lyme RC Finished A 0
2 Alexander Coates Lyme RC Finished C 0
3 Harvey Myatt Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Mansell Lyme RC Finished E 0
2 Holly Mulroy Finished 0
3 Joe Boulton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Mansell Lyme RC Finished E 0
2 Thomas Hughes Finished 0
3 Holly Mulroy Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Hughes VCGH Finished 0
2 Aaron Mansell VCGH Finished E 0
3 Edward Mulroy VCGH Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Evie Davis VCGH Finished E 0
2 Izaak Curtis VCGH Finished 0
3 Joshua Jackson VCGH Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Turner VCGH Finished 0
2 Sam Williams VCGH Finished 0
3 Olly Davis Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chloe Tennant Finished 0
2 Sam Williams Finished 0
3 James Turner Finished 0

Confirmed Results

Race name: Neil Potter 500m Hcp

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Whatmough Shepherds Cycles Finished 2nd 0
2 Jack Payne Sportcity Velo Finished A 0
3 Louis Preston Club Goldtec Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sallie Birchall Lyme RC Finished A 0
2 Joe Swinnerton Lyme RC Finished B 0
3 Ashleigh Williams Lyme RC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sallie Birchall Lyme RC Finished A 0
2 Liam Zwetschnikow Finished B 0
3 Joe Swinnerton Lyme RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sallie Birchall Lyme RC Finished A 0
2 James Brayford Lyme RC Finished A 0
3 Joe Swinnerton Lyme RC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aleshia Mellor Eastlands Velo Finished C 0
2 Megan Williams Lyme RC Finished C 0
3 Ashleigh Williams Lyme RC Finished A 0
4 Sallie Birchall Lyme RC Finished A 0