Event URN:
238964
Start date:
Wed, 16th May 2012
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 14th May 2012
Event promoted by:
Wolverhampton Wheelers C.C
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
07771355165
john.ireson@btinternet.com
Cheques payable to:
W.W.C.C
Info for Riders:
On Line Entry Available Up Until Monday of Each Week. Rider League Registration on arrival.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:00 Freewheelers 2 lap Block Handicap Youth Only None C, D, E
16 May 12 19:01 Freewheelers A Sprint Handicap Youth Only None C, D
16 May 12 19:02 Freewheelers B Sprint Handicap Youth Only None D, E
16 May 12 19:03 Freewheelers A Unknown Distance Youth Only None C, D

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: Freewheelers 2 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:00 Youth Only None C, D, E ---

Race: Freewheelers A Sprint Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:01 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Sprint Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:02 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:03 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:04 Youth Only None D, E ---

Race: Rachel Lewis Freewheelers Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:05 Youth Only None C, D, E ---

Race: Senior B 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:06 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:07 Regional C None 2nd, 3rd, A ---

Race: Youth Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:08 Youth Only None A, B ---

Race: Senior B Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:09 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:10 Regional C None 2nd, 3rd ---

Race: Youth Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:11 Youth Only None B, C ---

Race: Senior B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:12 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Senior A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:13 Regional C None 2nd, 3rd, A ---

Race: Youth Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:14 Youth Only None B, C ---

Race: Senior A/B & Selected Youth Handicap...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:15 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race: Senior A/B & Selected Youth 10km Han...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 May 12 19:16 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race Report

Posted 23/05/2012 - British Cycling

The evening’s racing was dedicated to Rachel Lewis, a very active member of the club.. [more]


Confirmed Results

Race name: Freewheelers 2 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Alex Thomson Finished E 0
3 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Alice Hopkins Finished D 0
5 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
7 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
8 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
9 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
10 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
11 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Sprint Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Sprint Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alice Hopkins Finished D 0
2 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Alex Thomson Finished E 0
6 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Alice Hopkins Finished D 0
4 Alex Thomson Finished E 0
5 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Rachel Lewis Freewheelers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Alex Thomson Finished E 0
3 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished D 0
7 Joe Bolton Wolverhampton Whls Finished C 0
8 Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished C 0
9 Ewan McDonald Wolverhampton Whls Finished D 0
10 Daniel Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
11 Alice Hopkins Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Senior B 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
4 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
5 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Hyde Lichfield City CC Finished 3rd 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Aaron Caseley Dig Deep Coaching - Pactimo Finished 2nd 0
4 Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 0
5 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
6 Jack Escritt Fred Williams Cycles Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
2 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
3 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Josef Feiven Finished B 0
5 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
2 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
3 John Murphy Finished 0
4 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
5 Steve Anslow Newport Shropshire CC Finished 4th 0
6 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Aaron Caseley Dig Deep Coaching - Pactimo Finished 2nd 0
4 Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 0
5 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Jack Escritt Fred Williams Cycles Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
2 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
3 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
5 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 Josef Feiven Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
2 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Mark Shore Deeside Thistle CC Finished 4th 0
4 Andy Jones Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
5 Kevin Smith Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Nicholas Selibas Lichfield City CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
3 Jack Escritt Fred Williams Cycles Finished A 0
4 Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 0
5 Craig Ansell Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Aaron Caseley Dream Cycling Race Team Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Dream Cycling Race Team Finished B 0
2 Tomos Owens Dream Cycling Race Team Finished B 0
3 Ewan Grivell-Mellor Dream Cycling Race Team Finished B 0
4 Matthew Lewis Dream Cycling Race Team Finished C 0
5 Bethany Coupland Dream Cycling Race Team Finished A 0
6 Alex Taylor Dream Cycling Race Team Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Selected Youth Handicap Intermediate Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
4 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
5 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A/B & Selected Youth 10km Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Aaron Caseley Dig Deep Coaching - Pactimo Finished 2nd 0
3 Jacob Kelly Lichfield City CC Finished A 0
4 Jess Wieckowski GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 2nd 0
5 Ian Lister Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Steve Anslow Newport Shropshire CC Finished 4th 0