Hillingdon Grand Prix

Closed Circuit , Hayes – Sunday, 16 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

911/EN/007/2010

Start Date:

Sun, 16th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Glasgow Nightingale CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Abigail Dentus Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Daniel Murphy Team Milton Keynes Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Harry Franklin VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Harry Gibb Unknown E 2

2. Harry Gibb -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Matthew Farrow Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Moritz Jobke Unknown 3rd 8

2. Moritz Jobke -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jacek Reder Unknown 3rd 7

3. Jacek Reder -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Oliver Newlan Twickenham CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Westwell Royal Air Force CA Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  James Jackson Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Martin Hunter Colchester Rovers CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Danielle Rowe MBE Matrix Pro Cycling Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Marianne Britten VCUK Unknown Elite 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
8.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Hannah Manley Cardiff JIF Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
12.  Joanna Rowsell Shand MBE Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Alex Greenfield Matrix Pro Cycling Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Bernadette Hards VCUK Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Kara Chesworth Dysynni Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Emma Grant AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Jacqueline Garner VCUK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Sarah King Langdale Lightweights Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 60
Points: 60 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jon Mozley Kuota - Road CC Unknown Elite 52
Points: 52 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Marcel Six Richardsons-Trek RT Unknown 1st 45
Points: 45 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Benjamin Luckwell Glasgow Wheelers Unknown Elite 40
Points: 40 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason White VC Londres Unknown Elite 35
Points: 35 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Matt Cronshaw JLT Condor Unknown Elite 31
Points: 31 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  James Stewart Raleigh GAC Unknown N/A 27
Points: 27 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  David McGowan Kuota - Road CC Unknown 2nd 23
Points: 23 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Lee Smith Felt Racing Unknown Elite 20
Points: 20 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  William Bjergfelt Wilier/Live to Ride Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
12.  Marcin Bialoblocki Wilier/Live to Ride Unknown Elite 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 11
Points: 11 | Status: Unknown | Category: Elite
14.  Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: Elite
15.  Simon Wilson MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
16.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
17.  Andrew Tinsley Kuota - Road CC Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
18.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
19.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
20.  Ewen McDonald Epic Cycles Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Peter Johnston Southfork Racing.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Sylvain Garde Team IG - Sigma Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  John Fitzpatrick Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
25.  Martin Smith Kuota - Road CC Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
26.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
27.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
29.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
30.  Gavin Spiers AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 11:15 Regional B Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 16/05/10 – 11:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour + 5 laps
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 12:45 Women Only Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 16/05/10 – 12:45
Women Only, Band 3
40km / 25 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 14:30 National A Band 2 --- 100km / 62 miles
Entry: Online: (£20.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£25.00)
Sun 16/05/10 – 14:30
National A, Band 2
100km / 62 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

911/EN/007/2010

Start Date:

Sun, 16th May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Callum Macleod Glasgow Nightingale CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Daniel Tulett Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Abigail Dentus Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Daniel Murphy Team Milton Keynes Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Harry Franklin VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Benjamin Bailey Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Louis Fawke Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Harry Gibb Unknown E 2

2. Harry Gibb -

Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Matthew Farrow Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Moritz Jobke Unknown 3rd 8

2. Moritz Jobke -

Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jacek Reder Unknown 3rd 7

3. Jacek Reder -

Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Oliver Newlan Twickenham CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael Westwell Royal Air Force CA Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  James Jackson Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Martin Hunter Colchester Rovers CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Danielle Rowe MBE Matrix Pro Cycling Unknown Elite 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Rebecca James Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 3rd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Marianne Britten VCUK Unknown Elite 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
8.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Hannah Manley Cardiff JIF Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Amy Roberts Cardiff Ajax CC Unknown A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: A
12.  Joanna Rowsell Shand MBE Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Alex Greenfield Matrix Pro Cycling Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Ruby Miller Forza Cycles Racing Team Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Bernadette Hards VCUK Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Kara Chesworth Dysynni Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Emma Grant AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Jacqueline Garner VCUK Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Sarah King Langdale Lightweights Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 60
Points: 60 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jon Mozley Kuota - Road CC Unknown Elite 52
Points: 52 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Marcel Six Richardsons-Trek RT Unknown 1st 45
Points: 45 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Benjamin Luckwell Glasgow Wheelers Unknown Elite 40
Points: 40 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jason White VC Londres Unknown Elite 35
Points: 35 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Matt Cronshaw JLT Condor Unknown Elite 31
Points: 31 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  James Stewart Raleigh GAC Unknown N/A 27
Points: 27 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  David McGowan Kuota - Road CC Unknown 2nd 23
Points: 23 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Lee Smith Felt Racing Unknown Elite 20
Points: 20 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  William Bjergfelt Wilier/Live to Ride Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
12.  Marcin Bialoblocki Wilier/Live to Ride Unknown Elite 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: Elite
13.  Richard Hepworth MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 11
Points: 11 | Status: Unknown | Category: Elite
14.  Wouter Sybrandy Team IG - Sigma Sport Unknown Elite 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: Elite
15.  Simon Wilson MG-Maxifuel Pro Cycling Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
16.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
17.  Andrew Tinsley Kuota - Road CC Unknown Elite 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: Elite
18.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Unknown Elite 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: Elite
19.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
19.  Blake Pond Southfork Racing.co.uk Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
20.  Ewen McDonald Epic Cycles Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Peter Johnston Southfork Racing.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Sylvain Garde Team IG - Sigma Sport Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  John Fitzpatrick Abergavenny Road Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
25.  Martin Smith Kuota - Road CC Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
26.  Vincent Halpern AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
27.  Graeme Goulding Kuota - Spinergy - GSG Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Jonathan Pain Wilier/Live to Ride Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
29.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
30.  Gavin Spiers AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 10:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 16/05/10 – 10:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 11:15 Regional B Band 5 --- 1 hour + 5 laps
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 16/05/10 – 11:15

3/4

Regional B, Band 5
1 hour + 5 laps
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 12:45 Women Only Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 16/05/10 – 12:45
Women Only, Band 3
40km / 25 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/10 14:30 National A Band 2 --- 100km / 62 miles
Entry: Online: (£20.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£25.00)
Sun 16/05/10 – 14:30
National A, Band 2
100km / 62 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk