Dave Marsh www.universalcyclecentre TL Scunthorpe

Track League , Scunthorpe – Friday, 25 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

995/EN/006/2010

Start Date:

Fri, 25th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Lap Scratch - Results
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Mile Scratch - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 12 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 12 Lap Points Race - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Francis Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 8 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 8 Lap Block Handicap - Results
1.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Hampshire Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap Points Race - Results
1.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior B 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 5 Mile Scratch - Results
1.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  John Ozyer-key Thurcroft CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Senior B 8 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 8 Lap Block Handicap - Results
1.  David Gretton Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Field Scunthorpe RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 8 Lap Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Bexhill Burners BMX Race Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  John Ozyer-key Thurcroft CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Youth 1 Lap Sprint Series

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 1 Lap Sprint Series - Results
1.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 2 Lap Double Harness Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 2 Lap Double Harness Pursuit - Results
1.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Youth 2 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 2 Lap TT - Results
1.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 4 Lap HCP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 4 Lap HCP - Results
1.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Start time of meetings is 7pm. 20 leagues from 9th April to 24th Sept with no meetings in July. Registration fee: Senior £25 then £5 per league or £10 per league, Youth £12 then £3 per league or £5 per league.

The Races

EL/1/2/3/4/A/B/C/D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None ---
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior A 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Senior A 12 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 12 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
12 laps
Senior A 8 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Senior B 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior B 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8km / 5 miles
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8km / 5 miles
Senior B 8 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Senior B 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Youth 1 Lap Sprint Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
Youth 2 Lap Double Harness Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth 2 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth 4 Lap HCP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

995/EN/006/2010

Start Date:

Fri, 25th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Lap Scratch - Results
1.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 10 Mile Scratch - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 12 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 12 Lap Points Race - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Francis Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Senior A 8 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A 8 Lap Block Handicap - Results
1.  Anthony Pearson Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Hampshire Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B 10 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 10 Lap Points Race - Results
1.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior B 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 5 Mile Scratch - Results
1.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  John Ozyer-key Thurcroft CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Senior B 8 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 8 Lap Block Handicap - Results
1.  David Gretton Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Field Scunthorpe RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B 8 Lap Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Bexhill Burners BMX Race Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  John Ozyer-key Thurcroft CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Youth 1 Lap Sprint Series

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 1 Lap Sprint Series - Results
1.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 2 Lap Double Harness Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 2 Lap Double Harness Pursuit - Results
1.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
1.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Youth 2 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 2 Lap TT - Results
1.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Youth 4 Lap HCP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth 4 Lap HCP - Results
1.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Start time of meetings is 7pm. 20 leagues from 9th April to 24th Sept with no meetings in July. Registration fee: Senior £25 then £5 per league or £10 per league, Youth £12 then £3 per league or £5 per league.

The Races

EL/1/2/3/4/A/B/C/D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None ---
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior A 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 16km / 10 miles
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
16km / 10 miles
Senior A 12 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 12 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
12 laps
Senior A 8 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Senior B 10 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior B 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8km / 5 miles
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8km / 5 miles
Senior B 8 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Senior B 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 8 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
8 laps
Youth 1 Lap Sprint Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
Youth 2 Lap Double Harness Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth 2 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 2 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
2 laps
Youth 4 Lap HCP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 25/06/10 19:00 Regional C None --- 4 laps
Fri 25/06/10 – 19:00
Regional C, None
4 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk