Sussex Track League 15

Track League , Brighton – Wednesday, 21 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

430/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 21st Jul 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 10 U14 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 U14 Scratch 4 Laps - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 10 U16 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 U16 Scratch 4 Laps - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 11 Seniors B Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 Seniors B Dash 3 Laps - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Butt Finished N/A 00:00:00:00 0

5. Matthew Butt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Turner Science In Sport.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 12 Seniors A Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 Seniors A Dash 3 Laps - Results
1.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Barnard Finished 3rd 00:00:00:00 0

6. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 13 U8 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 U8 Handicap 1 Lap - Results
1.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 14 U10 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 U10 Handicap 1 Lap - Results
1.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 15 U12 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 U12 Handicap 1 Lap - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 16 U16/U14 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U16/U14 Handicap 1 Lap - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 17 Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 Seniors Distance - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 2 U10 Championship Points 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 U10 Championship Points 3 Laps - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 3 Seniors Championship Points 25 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 Seniors Championship Points 25 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 4 U12 Championship Points 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 U12 Championship Points 5 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Louie Dalmon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 5 U14 Championship Points 15 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 U14 Championship Points 15 Laps - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 5 U16 Championship Points 15 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 U16 Championship Points 15 Laps - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 6 Seniors Scratch 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 Seniors Scratch 8 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Turner Science In Sport.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 7 U8 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 U8 Scratch 1 Lap - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 8 U10 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 U10 Scratch 1 Lap - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 9 U12 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 U12 Scratch 4 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Louie Dalmon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Senior Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Points - Results
1.  Felix English Pink Jersey Race Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Richard Bailey Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Points - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Points - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Louie Dalmon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16/U14 Points - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Imogen Farlie Army Cycling Union Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Points - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 1 U8 Championship Points 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 U8 Championship Points 2 Laps - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Preston Park Track League July 21

Posted 26/07/2010 - British Cycling

Business as usual at Preston Park with the usual mix of entertaining racing in all categories.

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Registration and entry fee if £90/£60/£35 for Seniors/Juniors/Youth. Youth categories D & E freewheel, all other categories fixed.

The Races

Event 10 U14 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 10 U16 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 11 Seniors B Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 12 Seniors A Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 13 U8 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 14 U10 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 U12 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 16 U16/U14 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 17 Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 2 U10 Championship Points 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 3 Seniors Championship Points 25 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 4 U12 Championship Points 5 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 5 U14 Championship Points 15 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 5 U16 Championship Points 15 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 6 Seniors Scratch 8 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 7 U8 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 8 U10 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 9 U12 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Senior Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C,
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 1 U8 Championship Points 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 19:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

430/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 21st Jul 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
View map

Results

Confirmed Results

Event 10 U14 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 U14 Scratch 4 Laps - Results
1.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Moors Crawley Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 10 U16 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 U16 Scratch 4 Laps - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 11 Seniors B Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 Seniors B Dash 3 Laps - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Butt Finished N/A 00:00:00:00 0

5. Matthew Butt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Turner Science In Sport.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 12 Seniors A Dash 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 Seniors A Dash 3 Laps - Results
1.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Barnard Finished 3rd 00:00:00:00 0

6. Paul Barnard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 13 U8 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 U8 Handicap 1 Lap - Results
1.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 14 U10 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 U10 Handicap 1 Lap - Results
1.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Miranda Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 15 U12 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 U12 Handicap 1 Lap - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 16 U16/U14 Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 U16/U14 Handicap 1 Lap - Results
1.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 17 Seniors Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 Seniors Distance - Results
1.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Drew Holmes VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 2 U10 Championship Points 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 U10 Championship Points 3 Laps - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 3 Seniors Championship Points 25 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 Seniors Championship Points 25 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 4 U12 Championship Points 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 U12 Championship Points 5 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Louie Dalmon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 5 U14 Championship Points 15 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 U14 Championship Points 15 Laps - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 5 U16 Championship Points 15 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 U16 Championship Points 15 Laps - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 6 Seniors Scratch 8 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 Seniors Scratch 8 Laps - Results
1.  Felix English Pearson Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Turner Science In Sport.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Event 7 U8 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 U8 Scratch 1 Lap - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 8 U10 Scratch 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 U10 Scratch 1 Lap - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Dominic Kazlauskas Science In Sport.com Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Charles Brooker VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 9 U12 Scratch 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 U12 Scratch 4 Laps - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Louie Dalmon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Senior Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Points - Results
1.  Felix English Pink Jersey Race Team Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Charles Burrell Sussex Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Andrew Edwards Brighton Mitre CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Samuel Cheesman Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Matthew Davies Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Richard Bailey Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U10 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Points - Results
1.  Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  George Turner Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Georgina Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Points - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Isaac Wright Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Benjamin O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Edward O'Brien Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Booth Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Louie Dalmon Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U16/U14 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16/U14 Points - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Hill VC Jubilee Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Imogen Farlie Army Cycling Union Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Deakin Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Jake Marley VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Gabriel Parle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Sarah Cooper VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U8 Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Points - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Event 1 U8 Championship Points 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 U8 Championship Points 2 Laps - Results
1.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Ben Battle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Bradley Burke Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Brooker VC Jubilee Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: Preston Park Track League July 21

Posted 26/07/2010 - British Cycling

Business as usual at Preston Park with the usual mix of entertaining racing in all categories.

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Registration and entry fee if £90/£60/£35 for Seniors/Juniors/Youth. Youth categories D & E freewheel, all other categories fixed.

The Races

Event 10 U14 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 10 U16 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 11 Seniors B Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 12 Seniors A Dash 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 13 U8 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 14 U10 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 15 U12 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 16 U16/U14 Handicap 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 17 Seniors Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 2 U10 Championship Points 3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 3 Seniors Championship Points 25 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 4 U12 Championship Points 5 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 5 U14 Championship Points 15 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 5 U16 Championship Points 15 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 6 Seniors Scratch 8 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Event 7 U8 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 8 U10 Scratch 1 Lap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 9 U12 Scratch 4 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Senior Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C,
U10 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
U12 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
U16/U14 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
U8 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 00:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 00:00
Regional C, None
Event 1 U8 Championship Points 2 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 21/07/10 19:00 Regional C None ---
Wed 21/07/10 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk