CDNW Youth League Round 5

Closed Circuit , Preston – Saturday, 09 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234788

Start Date:

Sat, 9th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Entry close date

Sun, 3rd Jul 2011

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
9.  Thomas Bates Finished D 0

9. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Nicole Clarke Finished 0

12. Nicole Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Georgina Bailey Finished 0

19. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
6.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Riley Finished C 0

7. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
20.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
21.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Calvin Hunter Finished 0

22. Calvin Hunter -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Lindy Lamb Finished 0

25. Lindy Lamb -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
17.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
18.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
21.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Jack Bailey Finished B 0

23. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jake Beach Aire Valley Racing Team Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Nathan Clarey Did not finish B 0

28. Nathan Clarey -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Henry Hunter Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jake Cowen Finished A 0

9. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Andrew Leigh Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Townson Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Joshua Cutler RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jonathan Bainbridge Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Johnson Finished E 3

3. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Charles Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
6.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Thomas Bates Finished D 0

8. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Nicole Clarke Finished 0

12. Nicole Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Georgina Bailey Finished 0

18. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Riley Finished C 0

7. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
21.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
22.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Calvin Hunter Finished 0

23. Calvin Hunter -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lindy Lamb Did not start 0

24. Lindy Lamb -

Points: 0 | Status: Did not start

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
21.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
23.  Nathan Clarey Finished B 0

23. Nathan Clarey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
28.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Bailey Finished B 0

30. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry Hunter Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jake Cowen Finished A 0

7. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Leigh Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Cutler RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Townson Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jonathan Bainbridge Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Charles Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 3

4. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
--- Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Samuel Kendall Liverpool Century RC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

Reports

Results: CDNW Paracycling & Youth

Posted 10/07/2011 - British Cycling

Full results from Preston Arena Crits

View Full Report

About the Event

Info for Riders

5 rounds from 7 to count. No postal entries, please enter via the link on www.cdnw.org

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

234788

Start Date:

Sat, 9th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Entry close date

Sun, 3rd Jul 2011

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
7.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
9.  Thomas Bates Finished D 0

9. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
12.  Nicole Clarke Finished 0

12. Nicole Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Georgina Bailey Finished 0

19. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
6.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Riley Finished C 0

7. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
20.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
21.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Calvin Hunter Finished 0

22. Calvin Hunter -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Lindy Lamb Finished 0

25. Lindy Lamb -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
17.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
18.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
21.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Jack Bailey Finished B 0

23. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jake Beach Aire Valley Racing Team Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Nathan Clarey Did not finish B 0

28. Nathan Clarey -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Henry Hunter Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jake Cowen Finished A 0

9. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Andrew Leigh Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Townson Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Joshua Cutler RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Jonathan Bainbridge Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Johnson Finished E 3

3. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Charles Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
6.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Thomas Bates Finished D 0

8. Thomas Bates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Max Weston Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Alfie Payne Hope Factory Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Noah Egan Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Nicole Clarke Finished 0

12. Nicole Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Alexander Lamb Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Luke Shepherd Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Matthew Wearing Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Joseph Rathbone Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Georgina Bailey Finished 0

18. Georgina Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Thomas Humphrey Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Riley Finished C 0

7. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Cameron Hirst Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Simon Howlett Border City Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
21.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
22.  Thomas Payton Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Calvin Hunter Finished 0

23. Calvin Hunter -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Oscar Holden New Brighton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lindy Lamb Did not start 0

24. Lindy Lamb -

Points: 0 | Status: Did not start

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Figgins Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Reece Player Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
21.  Elliott Robertson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
23.  Nathan Clarey Finished B 0

23. Nathan Clarey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Bailey Payne Hope Factory Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
28.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Bethan Abra Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Bailey Finished B 0

30. Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry Hunter Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Levi Moody Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jake Cowen Finished A 0

7. Jake Cowen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Struan McInnes North Midlands Youth Squad Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Leigh Manchester Wheelers Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joshua Cutler RST/Cycle Division Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joshua Townson Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Aaron Adamson Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Mitchell Cross Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Zack Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Gareth Williams Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jonathan Bainbridge Beacon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Jamie Bryson Lakes RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Charles Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Mia Johnson Finished E 3

4. Mia Johnson -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E
--- Daniel Davies SteppingStanes Youth Cycling C... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Samuel Kendall Liverpool Century RC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

Reports

Results: CDNW Paracycling & Youth

Posted 10/07/2011 - British Cycling

Full results from Preston Arena Crits

View Full Report

About the Event

Info for Riders

5 rounds from 7 to count. No postal entries, please enter via the link on www.cdnw.org

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
40km / 25 miles
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 50km / 31 miles
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
50km / 31 miles
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 10:00 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 09/07/11 – 10:00
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/07/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 09/07/11 – 12:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk