Crystal Palace Summer League 16

Closed Circuit , London – Tuesday, 03 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

476/EN/011/2010

Start Date:

Tue, 3rd Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan Martin Team Darenth Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 - Results
1.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  James Mitri VC Londres Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Toby Martin Team Darenth Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Tom Hilless Finished 00:00:00:00 0

5. Tom Hilless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Jason Newell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Christopher Mulford Sydenham Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  George Kelly Finished 00:00:00:00 0

8. George Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 - Results
1.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Michael Newell Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Urma Alice Cox Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 - Results
1.  Kristian Cave VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  James Wood Team Darenth Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ewan Touhy Finished 00:00:00:00 0

3. Ewan Touhy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Samuel North Team Darenth Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Timothy Lynch VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Alex Conway Finished N/A 00:00:00:00 0

9. Alex Conway -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2 - Results
1.  Gareth Montgomerie Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  James Waite Pearson Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Will Hayter London Dynamo Finished 1st 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Martin VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Sylvain Garde Addiscombe CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Gordon Kenneway London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Stephen Broomfield Addiscombe CC Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Duguid Finished 3rd 00:00:00:00 7

3. James Duguid -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Quentin Tring Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Donald Wiley Mosquito Bikes Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Bedson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Kieran Brennan Addiscombe CC Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Tom Bishop London Phoenix CC Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Harper Look Mum No Hands! Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
11.  Vik Chaudhuri Finished 3rd 00:00:00:00 0

11. Vik Chaudhuri -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Emma Patterson London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Rachel Przybylski Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Distances may vary depending on daylight.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 03/08/10 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 03/08/10 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 03/08/10 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 03/08/10 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Tue 03/08/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Tue 03/08/10 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Tue 03/08/10 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

476/EN/011/2010

Start Date:

Tue, 3rd Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT
View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan Martin Team Darenth Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 - Results
1.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  James Mitri VC Londres Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Toby Martin Team Darenth Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Tom Hilless Finished 00:00:00:00 0

5. Tom Hilless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Jason Newell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Christopher Mulford Sydenham Wheelers CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  George Kelly Finished 00:00:00:00 0

8. George Kelly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 - Results
1.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Michael Newell Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Urma Alice Cox Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 - Results
1.  Kristian Cave VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  James Wood Team Darenth Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Ewan Touhy Finished 00:00:00:00 0

3. Ewan Touhy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Samuel North Team Darenth Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Timothy Lynch VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  Jack Jeffery Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Alex Conway Finished N/A 00:00:00:00 0

9. Alex Conway -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2 - Results
1.  Gareth Montgomerie Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  James Waite Pearson Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Kevin Knox Dulwich Paragon CC Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Will Hayter London Dynamo Finished 1st 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Martin VO2 Development Team Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Andrew Waterman Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Sylvain Garde Addiscombe CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Gordon Kenneway London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Stephen Broomfield Addiscombe CC Finished 2nd --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Michael Bell London Fire Brigade CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Duguid Finished 3rd 00:00:00:00 7

3. James Duguid -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Quentin Tring Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Donald Wiley Mosquito Bikes Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Bedson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Kieran Brennan Addiscombe CC Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Tom Bishop London Phoenix CC Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Harper Look Mum No Hands! Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
11.  Vik Chaudhuri Finished 3rd 00:00:00:00 0

11. Vik Chaudhuri -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Emma Patterson London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Rachel Przybylski Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Distances may vary depending on daylight.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 03/08/10 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 03/08/10 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 03/08/10 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 03/08/10 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Tue 03/08/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Tue 03/08/10 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/08/10 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Tue 03/08/10 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk