BC South Circuit Racing Festival

Closed Circuit , Chippenham – Sunday, 12 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

912/EN/009/2009

Start Date:

Sun, 12th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Results

Confirmed Results

Handcycling

Position Name Club name Rider status Category Points
Handcycling - Results
1.  Karen Darke MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  David Sandles Handcycling Association of the... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Marsden Lyme RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Alistair Corps-Bell Handcycling Association of the... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Terry Dennis Wessex Accessible CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  David Barber Unknown N/A 0

3. David Barber -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Marco Matano Chippenham & Dist Whls Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Alex Barfield Birmingham CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Bradley Duff Unknown 0

6. Bradley Duff -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Cameron Thompson Otley CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lewis Revill Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Thomas Sewell Swindon RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Jed Webber Andover Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Hall Andover Whls Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Liam Sewell Swindon RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ryan Duff Swindon RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alexander Mulvenna Chippenham & Dist Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Bolton Andover Whls Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Luke Cowley Gears for Fears Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Charley Bradley-Veilands Velo Club Bristol Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Richard Shaw Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Isaac Staff Swindon RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jack Reed Epic Cycles-Viner RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Geraint Manley Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sam Roberts North Somerset Cycling Develop... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Mitchell Webber Andover Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Ben Phillips Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Kenneth Knight Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Kenneth Knight Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Chris Snook Huddersfield Star Wheelers Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Hanby Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andy Cook Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Simon Hoyle Paramount CRT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Terence Gradidge Sodbury Cycle Sport Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Richard Cook Velo Club Montpellier Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Darren Gardner Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Stuart Berryman Chippenham & Dist Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Michael Webber Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Raymond Duckett Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  David Curtis-Whitfield Felt Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Sam Arnold I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Peter Phillips Bath Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Peter Giddings Velo Club Walcot Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Martin Watkins Gloucester City Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Rosser Severn RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Mathew Blackmore Bristol RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Donald Pearce Royal Air Force CA Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  William Rains Velo Club Bristol Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Dennis White Bristol RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Mark Skeates Andover Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Jonathan Wickham Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Tim Jay Unknown 4th 0

10. Tim Jay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Graham Moore Bristol RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Paul Sewell Swindon RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Simon Hall Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Kent Thompson I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Simon McGee I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Anthony Thomas Liverpool Century RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Owen Byrne Unknown 4th 0

10. Owen Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Brian O'Kelly Cambridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Martin Stratford Chippenham & Dist Whls Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  David Osborne Sodbury Cycle Sport Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Christopher Tweedie Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alan Keys Chippenham & Dist Whls Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Jeroen Weimar John's Bikes RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  James White Severn RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Richard Cleaver Velo Club Montpellier Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Richard Pearman Team Wiggle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Philip Curtis-Whitfield Velo Club Bristol Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Paul Loosemore Gloucester City Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Aidan Farrow Severn RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Garry Clark Unknown 2nd 0

10. Garry Clark -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Phillip Kibble Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Richard Dennis Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Thomas Woodward Unknown 0

10. Thomas Woodward -

Points: 0 | Status: Unknown

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Jason White Bikinmotion Cycling Club Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jake Martin JLT Condor Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jamie Richardson-Paige Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Thomas Brown Raleigh Racing Team Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Max Webber Behind The Bikeshed Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd

Women only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women only - Results
1.  Marianne Britten VCUK Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Miriam Whitehurst Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Louise Georgi Welsh Coast Cycles Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd

Paracycling solos/tandem/trikes

Position Name Club name Rider status Category Points
Paracycling solos/tandem/trikes - Results
1.  Lora Fachie MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tim Challinor Paramount CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Chris Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Michael Rennison Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Colin Lynch Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Daniel Weston Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Patrick Weston North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Christmas Chester RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Danny Green Unknown 0

8. Danny Green -

Points: 0 | Status: Unknown

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Mark Perry Wilier/Live to Ride Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Tom Southam JLT Condor Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  David Sinclair Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Simon Ernest AW Cycles Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Sam Allen AW Cycles Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Darren Lapthorne Vieri Velo RC Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Chris Ball Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Nicholas Tilling GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Rowan Horner VC St Raphael Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Simon Brooks VC St Raphael Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
15.  Ian Legg Owens Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Youth races open to all youth riders - South Region awards to best placed riders resident in region (seperate classifications for each age group and boys/girls). Regional B non-championship race open to all-comers.

The Races

Handcycling Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 00:00 Go-Race MTB IA ---
Entry:
Sun 12/07/09 – 00:00
Go-Race, MTB IA
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 12/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 12/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:20
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:21 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:21
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:21 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:21
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 12/07/09 – 10:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:50 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:50
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:51 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 12/07/09 – 10:51
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:51 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:51
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 11:30 Regional B Band 5 --- 45mins + 1 lap
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 11:30

3/4

Regional B, Band 5
45mins + 1 lap
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 12:30 Regional Junior Only Band 4 --- 60mins + 1 lap
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 12:30
Regional Junior Only, Band 4
60mins + 1 lap
Women only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 12:31 Women Only Band 4 --- 50mins + 1 lap
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 12:31
Women Only, Band 4
50mins + 1 lap
Paracycling solos/tandem/trikes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 13:45 Go-Race MTB IA --- various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Sun 12/07/09 – 13:45
Go-Race, MTB IA
various
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 15:00 National B Band 3 --- 90mins + 1 lap
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 15:00
National B, Band 3
90mins + 1 lap

Event Summary

Event Details

Event URN:

912/EN/009/2009

Start Date:

Sun, 12th Jul 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Results

Confirmed Results

Handcycling

Position Name Club name Rider status Category Points
Handcycling - Results
1.  Karen Darke MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  David Sandles Handcycling Association of the... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ian Marsden Lyme RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Alistair Corps-Bell Handcycling Association of the... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Terry Dennis Wessex Accessible CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jay Allen Palmer Park Velo RT Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Lance Hutchison Cheltenham & County CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  David Barber Unknown N/A 0

3. David Barber -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Marco Matano Chippenham & Dist Whls Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Alex Barfield Birmingham CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Bradley Duff Unknown 0

6. Bradley Duff -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Booth Chippenham & Dist Whls Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Etienne Georgi Mid Devon CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Cameron Thompson Otley CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Peter Kibble Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Lewis Revill Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Thomas Sewell Swindon RC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Robert Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Jake Davies Chippenham & Dist Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Jed Webber Andover Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emily Hall Andover Whls Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Hall Andover Whls Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Liam Sewell Swindon RC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Ryan Duff Swindon RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Mid Devon CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Samuel Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alexander Mulvenna Chippenham & Dist Whls Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Bolton Andover Whls Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Luke Cowley Gears for Fears Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daniel McKimm Bristol Cycling Development Sq... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Charley Bradley-Veilands Velo Club Bristol Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Richard Shaw Bristol Cycling Development Sq... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Isaac Staff Swindon RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Stephanie Higgs Chippenham & Dist Whls Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robbie Westwood Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Andy Shackel I-Team Cyclists' Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jack Reed Epic Cycles-Viner RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Geraint Manley Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sam Roberts North Somerset Cycling Develop... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Mitchell Webber Andover Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Ben Phillips Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Kenneth Knight Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Kenneth Knight Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Chris Snook Huddersfield Star Wheelers Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Hanby Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Andy Cook Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Simon Hoyle Paramount CRT Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 2nd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Terence Gradidge Sodbury Cycle Sport Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Richard Cook Velo Club Montpellier Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Darren Gardner Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Stuart Berryman Chippenham & Dist Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Michael Webber Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Raymond Duckett Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  David Curtis-Whitfield Felt Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Sam Arnold I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Peter Phillips Bath Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Peter Giddings Velo Club Walcot Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Martin Watkins Gloucester City Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andrew Rosser Severn RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Mathew Blackmore Bristol RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Donald Pearce Royal Air Force CA Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  William Rains Velo Club Bristol Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Dennis White Bristol RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Mark Skeates Andover Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Jonathan Wickham Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Tim Jay Unknown 4th 0

10. Tim Jay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Graham Moore Bristol RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Paul Sewell Swindon RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Simon Hall Andover Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Kent Thompson I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Simon McGee I-Team Cyclists' Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Anthony Thomas Liverpool Century RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Owen Byrne Unknown 4th 0

10. Owen Byrne -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Brian O'Kelly Cambridge CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Martin Stratford Chippenham & Dist Whls Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  David Osborne Sodbury Cycle Sport Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Christopher Tweedie Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alan Keys Chippenham & Dist Whls Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Jeroen Weimar John's Bikes RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  James White Severn RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Richard Cleaver Velo Club Montpellier Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Richard Pearman Team Wiggle Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Philip Curtis-Whitfield Velo Club Bristol Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Paul Loosemore Gloucester City Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Aidan Farrow Severn RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Andrew Roberts Evans Cycles Race Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Garry Clark Unknown 2nd 0

10. Garry Clark -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Phillip Kibble Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Richard Dennis Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Thomas Woodward Unknown 0

10. Thomas Woodward -

Points: 0 | Status: Unknown

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results
1.  Jason White Bikinmotion Cycling Club Unknown 1st 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jake Martin JLT Condor Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jamie Richardson-Paige Chippenham & Dist Whls Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Thomas Brown Raleigh Racing Team Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Max Webber Behind The Bikeshed Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd

Women only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women only - Results
1.  Marianne Britten VCUK Unknown Elite 15
Points: 15 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Miriam Whitehurst Team Tor 2000 KALAS Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Louise Georgi Welsh Coast Cycles Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd

Paracycling solos/tandem/trikes

Position Name Club name Rider status Category Points
Paracycling solos/tandem/trikes - Results
1.  Lora Fachie MBE Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Rebecca Rimmington VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Tim Challinor Paramount CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Chris Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jan Newman VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Michael Rennison Cleveland Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Colin Lynch Macclesfield Wheelers Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Daniel Weston Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Patrick Weston North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Martin Christmas Chester RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Danny Green Unknown 0

8. Danny Green -

Points: 0 | Status: Unknown

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Mark Perry Wilier/Live to Ride Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Tom Southam JLT Condor Unknown Elite 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  David Sinclair Army Cycling Race Team (ACRT) Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Simon Ernest AW Cycles Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Grant Bayton Wilier/Live to Ride Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Sam Allen AW Cycles Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Darren Lapthorne Vieri Velo RC Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
8.  Chris Ball Team IG - Sigma Sport Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Martin Smith AW Cycles Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Llewellyn Kinch GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Peter Georgi Epic Cycles-Viner RT Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Nicholas Tilling GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Rowan Horner VC St Raphael Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Simon Brooks VC St Raphael Unknown Elite 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: Elite
15.  Ian Legg Owens Cycles Unknown 1st 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

Youth races open to all youth riders - South Region awards to best placed riders resident in region (seperate classifications for each age group and boys/girls). Regional B non-championship race open to all-comers.

The Races

Handcycling Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 00:00 Go-Race MTB IA ---
Entry:
Sun 12/07/09 – 00:00
Go-Race, MTB IA
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 12/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Sun 12/07/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:20 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:20
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:20 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:20
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:21 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:21
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:21 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:21
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:50 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 12/07/09 – 10:50
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:50 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:50
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:51 Youth Only Youth --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Sun 12/07/09 – 10:51
Youth Only, Youth
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 10:51 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sun 12/07/09 – 10:51
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 11:30 Regional B Band 5 --- 45mins + 1 lap
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 11:30

3/4

Regional B, Band 5
45mins + 1 lap
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 12:30 Regional Junior Only Band 4 --- 60mins + 1 lap
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 12:30
Regional Junior Only, Band 4
60mins + 1 lap
Women only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 12:31 Women Only Band 4 --- 50mins + 1 lap
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 12:31
Women Only, Band 4
50mins + 1 lap
Paracycling solos/tandem/trikes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 13:45 Go-Race MTB IA --- various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Sun 12/07/09 – 13:45
Go-Race, MTB IA
various
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/07/09 15:00 National B Band 3 --- 90mins + 1 lap
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 12/07/09 – 15:00
National B, Band 3
90mins + 1 lap

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk