Tywyn Criteriums

Closed Circuit , Gwynedd – Saturday, 30 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234436

Start Date:

Sat, 30th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tywyn Pavillion, Seafront, Tywyn, Gwynedd, LL36 0DG
View map

Series:

National Women's Road Race Series
National Youth Circuit Race Series

Entry close date

Fri, 15th Jul 2011

Results

Confirmed Results

U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Owain Roberts Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
9.  Edward Adams Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Joe Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Ffion Ashton Finished D 6

14. Ffion Ashton -

Points: 6 | Status: Finished | Category: D
15.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
16.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Dyfan Roberts Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Torin Graham Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Shannon Haird Towy Riders Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
21.  Euan Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Cai Jones Finished 0

22. Cai Jones -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
24.  Rhys Ashton Finished E 4

24. Rhys Ashton -

Points: 4 | Status: Finished | Category: E
25.  Nathan Fortune Pedalsport Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
26.  Mia Johnson Finished E 2

26. Mia Johnson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
27.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
28.  Ryan Windsor Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
29.  Edward Birchall Finished 0

29. Edward Birchall -

Points: 0 | Status: Finished
30.  James Bullar Gannet CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
31.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
32.  Mali Fflur Finished 0

32. Mali Fflur -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Emily Watson Finished 0

33. Emily Watson -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Jake Watson Finished 0

34. Jake Watson -

Points: 0 | Status: Finished

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Rhys Britton Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samuel Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ieuan Best Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Bostock Scottish MTB Leaders Associati... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Martin Whyatt Scottish MTB Leaders Associati... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
13.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Twm Bryn Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Mali Meek Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
16.  Adam Riley Finished C 0

16. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Emily Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Steffan Saycell Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Johnson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Rhys Roberts Towy Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Peter Stewart Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Oliver Gunn Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Hermione Cullaigh Holme Valley Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  James Morphet Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Luca Tedaldi Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Megan Abra Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16/U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Girls - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Lucy Shaw Solihull CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Flora Gillies Peebles CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
8.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dannielle Khan Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sophie Faulkner Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Molly Maunders Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Natalie Clements Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ireson Wolverhampton Whls Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Holt Bynea CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Rees Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Brett Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ashley Britton Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Teifion Best Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Ryan Hine Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Owen Thomas Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Kieran Rees Bynea CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Lauren Creamer Abergavenny Road Club Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Hannah Walker Motorpoint Cycling Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ruby Miller Threads.com/DFT Cycling Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriella Shaw YRDP Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Melissa Bury VCUK Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eve Dixon VCUK Finished 2nd 12

6. Eve Dixon - VCUK

Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hannah Manley YRDP Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rohan Battison YRDP Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Iona Sewell Squadra Donne Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Lowri Devey Abergavenny Road Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jessie Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Rebecca Curley YRDP Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Hannah Shenton Motorpoint Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Sarah Byrne Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  William Worrall TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Studzinski Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Tarling TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Parry Bynea CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Road: Tywyn Criteriums

Posted 27/10/2012 - British Cycling

Atmospheric snaps from seaside event

View Full Report

2012 National Youth Circuit Series

Posted 22/08/2012 - British Cycling

Schedule, results and images from the 2012 National Youth Circuit Series

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Part of the National Women's Road & Circuit Race Series and the National Youth Circuit Race Series.

The Races

U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 11:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 11:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 11:50 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 11:50

U12

Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U16/U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 12:30 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 12:30
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 13:40 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 13:40
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 14:30 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 14:30
Youth Only, Youth
35km / 22 miles
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 15:30 Women Only Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 30/07/11 – 15:30
Women Only, Band 3
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 16:30 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 30/07/11 – 16:30

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

234436

Start Date:

Sat, 30th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tywyn Pavillion, Seafront, Tywyn, Gwynedd, LL36 0DG
View map

Series:

National Women's Road Race Series
National Youth Circuit Race Series

Entry close date

Fri, 15th Jul 2011

Results

Confirmed Results

U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U10/U8 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: D
2.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
3.  Johnny Bouch Border City Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Owain Roberts Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Hamilton Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
9.  Edward Adams Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Joshua Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  George Elliott Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Joe Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Ffion Ashton Finished D 6

14. Ffion Ashton -

Points: 6 | Status: Finished | Category: D
15.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished D 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: D
16.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Dyfan Roberts Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Torin Graham Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Shannon Haird Towy Riders Finished E 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: E
21.  Euan Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Cai Jones Finished 0

22. Cai Jones -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: E
24.  Rhys Ashton Finished E 4

24. Rhys Ashton -

Points: 4 | Status: Finished | Category: E
25.  Nathan Fortune Pedalsport Cycling Club Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
26.  Mia Johnson Finished E 2

26. Mia Johnson -

Points: 2 | Status: Finished | Category: E
27.  Dominic Horsfield Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
28.  Ryan Windsor Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
29.  Edward Birchall Finished 0

29. Edward Birchall -

Points: 0 | Status: Finished
30.  James Bullar Gannet CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
31.  Bevan Smith Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
32.  Mali Fflur Finished 0

32. Mali Fflur -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Emily Watson Finished 0

33. Emily Watson -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Jake Watson Finished 0

34. Jake Watson -

Points: 0 | Status: Finished

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C
2.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
3.  Rhys Britton Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  James Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samuel Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ieuan Best Abergavenny Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Megan James Abergavenny Road Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Thomas Bostock Scottish MTB Leaders Associati... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Martin Whyatt Scottish MTB Leaders Associati... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished C 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: C
13.  Bailey Johnson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Twm Bryn Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Mali Meek Maindy Flyers Youth CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
16.  Adam Riley Finished C 0

16. Adam Riley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Joseph Rees Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Emily Tillett Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Steffan Saycell Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Samuel Johnson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Rhys Roberts Towy Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Peter Stewart Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Ethan Robertson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Oliver Gunn Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Bethany Lewis VC Jubilee Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Hermione Cullaigh Holme Valley Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  James Morphet Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Luca Tedaldi Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Megan Abra Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16/U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Girls - Results
1.  Charlotte Broughton Leicestershire Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Barker Maindy Flyers Youth CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Lucy Shaw Solihull CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Saskia Hook Heanor Clarion CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Emily Nelson Halesowen A & CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Flora Gillies Peebles CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
8.  Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Hannah Blount Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Ffion James Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dannielle Khan Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Sophie Faulkner Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Caitlin Flynn Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Bethany Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Molly Maunders Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Natalie Clements Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Megan Lewis VC Jubilee Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joey Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
2.  James Ireson Wolverhampton Whls Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fabian Brennan Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Sam Ross Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joe Holt Bynea CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Rees Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Brett Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jonathan Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ashley Britton Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Teifion Best Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Ryan Hine Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Zachery May Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen James TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Gabriel Cullaigh Aire Valley Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Evans Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Cross TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Owen Thomas Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Kieran Rees Bynea CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Matt Flynn Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Lauren Creamer Abergavenny Road Club Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Hannah Walker Motorpoint Cycling Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ruby Miller Threads.com/DFT Cycling Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriella Shaw YRDP Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Melissa Bury VCUK Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Eve Dixon VCUK Finished 2nd 12

6. Eve Dixon - VCUK

Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Hannah Manley YRDP Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rohan Battison YRDP Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Iona Sewell Squadra Donne Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Lowri Devey Abergavenny Road Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Molly Weaver Halesowen A & CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jessie Walker RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Rebecca Curley YRDP Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Hannah Shenton Motorpoint Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Sarah Byrne Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  William Worrall TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Studzinski Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Tarling TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Parry Bynea CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Road: Tywyn Criteriums

Posted 27/10/2012 - British Cycling

Atmospheric snaps from seaside event

View Full Report

2012 National Youth Circuit Series

Posted 22/08/2012 - British Cycling

Schedule, results and images from the 2012 National Youth Circuit Series

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Part of the National Women's Road & Circuit Race Series and the National Youth Circuit Race Series.

The Races

U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 11:30 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 11:30
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 11:50 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 11:50

U12

Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U16/U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 12:30 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 12:30
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 13:40 Youth Only Youth --- 30km / 19 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 13:40
Youth Only, Youth
30km / 19 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 14:30 Youth Only Youth --- 35km / 22 miles
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Sat 30/07/11 – 14:30
Youth Only, Youth
35km / 22 miles
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 15:30 Women Only Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 30/07/11 – 15:30
Women Only, Band 3
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/07/11 16:30 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£12.00), On Day: (£15.00)
Sat 30/07/11 – 16:30

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk