Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 01 Sep 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234391

Start Date:

Thu, 1st Sep 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

A Class Endurance 8 lap CDP

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 8 lap CDP - Results
1.  Alan Peat Finished 0

1. Alan Peat -

Points: 0 | Status: Finished
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Class Sprinter 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinter 200m TT - Results
1.  Barney Swinnerton Finished 0

1. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tom Powell Finished 0

2. Tom Powell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Sprinter 8 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinter 8 lap scratch - Results
1.  Ryan Watmough Finished 0

1. Ryan Watmough -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Barney Swinnerton Finished 0

2. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class points - Results
1.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eleanor Richardson Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Stubbs Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Natasha Sandbach Finished 0

1. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Edward Mulroy Finished 0

2. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Joe Warrilow Finished 0

1. Joe Warrilow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tom Boyd Finished 0

2. Tom Boyd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joe Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Tom Boyd Finished 0

1. Tom Boyd -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Edward Mulroy Finished 0

3. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  James Brayford Finished 0

1. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Louis Perry Finished 0

2. Louis Perry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alex Coates Finished 0

3. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Brayford Finished 0

2. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alex Coates Finished 0

3. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Andrew Willaims Finished 0

2. Andrew Willaims -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hollie Mulroy Finished 0

3. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lily Bradley Finished 0

1. Lily Bradley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Hollie Mulroy Finished 0

2. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harrison Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Lily Bradley Finished 0

1. Lily Bradley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hollie Mulroy Finished 0

3. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Endurance 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 lap Scratch - Results
1.  James Notley Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Watmough Finished 0

3. Paul Watmough -

Points: 0 | Status: Finished

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Barney Swinnerton Finished 0

1. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Watmough Finished 0

3. Ryan Watmough -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Alan Peat Finished 0

1. Alan Peat -

Points: 0 | Status: Finished
2.  James Notley Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barney Swinnerton Finished 0

1. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Ryan Watmough Finished 0

1. Ryan Watmough -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Eleanor Richardson Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  Alan Peat Finished 0

1. Alan Peat -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

2. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Reports

Track: Brooks League Reaches Climax

Posted 07/09/2011 - British Cycling

The final round of this season's Brooks Cycles Track League

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

A Class Endurance 8 lap CDP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
A Class Sprinter 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
A Class Sprinter 8 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
B Class points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 01/09/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:23 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:23
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:27
Youth Only, None
A Class Endurance 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:01
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:05
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:08
Regional C, None
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:09
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:12
Youth Only, None
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:13
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234391

Start Date:

Thu, 1st Sep 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

A Class Endurance 8 lap CDP

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 8 lap CDP - Results
1.  Alan Peat Finished 0

1. Alan Peat -

Points: 0 | Status: Finished
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Class Sprinter 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinter 200m TT - Results
1.  Barney Swinnerton Finished 0

1. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tom Powell Finished 0

2. Tom Powell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Sprinter 8 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinter 8 lap scratch - Results
1.  Ryan Watmough Finished 0

1. Ryan Watmough -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Barney Swinnerton Finished 0

2. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class points - Results
1.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eleanor Richardson Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Michael Stubbs Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Natasha Sandbach Finished 0

1. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Edward Mulroy Finished 0

2. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Joe Warrilow Finished 0

1. Joe Warrilow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tom Boyd Finished 0

2. Tom Boyd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joe Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Tom Boyd Finished 0

1. Tom Boyd -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Edward Mulroy Finished 0

3. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  James Brayford Finished 0

1. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Louis Perry Finished 0

2. Louis Perry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alex Coates Finished 0

3. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Brayford Finished 0

2. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alex Coates Finished 0

3. Alex Coates -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Andrew Willaims Finished 0

2. Andrew Willaims -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hollie Mulroy Finished 0

3. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lily Bradley Finished 0

1. Lily Bradley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Hollie Mulroy Finished 0

2. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harrison Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Lily Bradley Finished 0

1. Lily Bradley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hollie Mulroy Finished 0

3. Hollie Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Endurance 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 lap Scratch - Results
1.  James Notley Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Watmough Finished 0

3. Paul Watmough -

Points: 0 | Status: Finished

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Barney Swinnerton Finished 0

1. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Watmough Finished 0

3. Ryan Watmough -

Points: 0 | Status: Finished

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Alan Peat Finished 0

1. Alan Peat -

Points: 0 | Status: Finished
2.  James Notley Carnac-Planet X Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barney Swinnerton Finished 0

1. Barney Swinnerton -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Ryan Watmough Finished 0

1. Ryan Watmough -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neil Clarke Velo Club Nottingham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Eleanor Richardson Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  Alan Peat Finished 0

1. Alan Peat -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

2. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Reports

Track: Brooks League Reaches Climax

Posted 07/09/2011 - British Cycling

The final round of this season's Brooks Cycles Track League

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

A Class Endurance 8 lap CDP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
A Class Sprinter 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
A Class Sprinter 8 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
B Class points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 00:00
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 01/09/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:23 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:23
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 18:27
Youth Only, None
A Class Endurance 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:01
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:05
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:08
Regional C, None
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:09
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:12
Youth Only, None
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 01/09/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 01/09/11 – 19:13
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk