Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 18 Aug 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234389

Start Date:

Thu, 18th Aug 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  James Brayford Finished 0

1. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Harvey Myatt Finished 0

1. Harvey Myatt -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Louis Perry Finished 0

2. Louis Perry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Myatt Finished 0

2. Harvey Myatt -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harvey Myatt Finished 0

2. Harvey Myatt -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Helena Parritt Finished 0

2. Helena Parritt -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Sophie Bassett Finished 0

1. Sophie Bassett -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Helena Parritt Finished 0

1. Helena Parritt -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Helena Parritt Finished 0

2. Helena Parritt -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jack Scott Finished C 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lewis Hubball Finished 0

3. Lewis Hubball -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Izaak Curtis Finished 0

1. Izaak Curtis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished C 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Mulroy Finished 0

3. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Lewis Hubball Finished 0

1. Lewis Hubball -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished C 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Izaak Curtis Finished 0

3. Izaak Curtis -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Edward Mulroy Finished 0

1. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Cameron O'Neil Finished 0

2. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Scott Finished C 0

3. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Sprinters 2 up 400m

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters 2 up 400m - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joffie Houlton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 8 lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Team Pursuit - Results
1.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Joffie Houlton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Class Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Team Sprint - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Claire Rutherford Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Victor Trigger Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  David Williams Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Imogen Crooks Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Points - Results
1.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Minor Final - Results
1.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points Race - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Cummins Finished 4th 0

2. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
5 mile Scratch - Results
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Cummins Finished 4th 0

2. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Reports

Track: Lambton Rules Again In Lyme

Posted 22/08/2011 - British Cycling

Rob Lambton extends his lead in the Brooks Cycles Track League

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 18/08/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:23 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:23
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:29
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:30 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:30
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:31 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:31
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Sprinters 2 up 400m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:01
Regional C, None
A Class Endurance 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:02
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Endurance Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:04
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:05
B Class Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:06
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:07
Youth Only, None
A Class Endurance Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:08
Regional C, None
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:09
Regional C, None
Sprint Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:10
Regional C, None
B Class Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:12
Youth Only, None
5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:13
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234389

Start Date:

Thu, 18th Aug 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  James Brayford Finished 0

1. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Harvey Myatt Finished 0

1. Harvey Myatt -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Louis Perry Finished 0

2. Louis Perry -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Myatt Finished 0

2. Harvey Myatt -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harvey Myatt Finished 0

2. Harvey Myatt -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Helena Parritt Finished 0

2. Helena Parritt -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Sophie Bassett Finished 0

1. Sophie Bassett -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Helena Parritt Finished 0

1. Helena Parritt -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Helena Parritt Finished 0

2. Helena Parritt -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jack Scott Finished C 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lewis Hubball Finished 0

3. Lewis Hubball -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Izaak Curtis Finished 0

1. Izaak Curtis -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished C 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Mulroy Finished 0

3. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Lewis Hubball Finished 0

1. Lewis Hubball -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished C 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Izaak Curtis Finished 0

3. Izaak Curtis -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Edward Mulroy Finished 0

1. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Cameron O'Neil Finished 0

2. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Jack Scott Finished C 0

3. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Sprinters 2 up 400m

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters 2 up 400m - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joffie Houlton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 8 lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Team Pursuit - Results
1.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Joffie Houlton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Class Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Team Sprint - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Claire Rutherford Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Victor Trigger Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  David Williams Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Imogen Crooks Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Points - Results
1.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Minor Final - Results
1.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points Race - Results
1.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Cummins Finished 4th 0

2. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

5 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
5 mile Scratch - Results
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Scratch - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Cummins Finished 4th 0

2. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Reports

Track: Lambton Rules Again In Lyme

Posted 22/08/2011 - British Cycling

Rob Lambton extends his lead in the Brooks Cycles Track League

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 18/08/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:23 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:23
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:29
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:30 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:30
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 18:31 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 18:31
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Sprinters 2 up 400m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:01
Regional C, None
A Class Endurance 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:02
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Endurance Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:04
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:05
B Class Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:06
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:07
Youth Only, None
A Class Endurance Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:08
Regional C, None
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:09
Regional C, None
Sprint Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:10
Regional C, None
B Class Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:12
Youth Only, None
5 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:13
Regional C, None
B Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 18/08/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 18/08/11 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk