Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 21 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234385

Start Date:

Thu, 21st Jul 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brayford Finished 0

2. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  James Brayford Finished 0

1. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  James Brayford Finished 0

2. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Andrew Williams Finished 0

1. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sam Day Finished E 0

2. Sam Day -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Holly Mulroy Finished 0

3. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lauren Scott Finished 0

1. Lauren Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  James Scott Finished 0

2. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Orlanda Jones Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lucca Annese Finished 0

2. Lucca Annese -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Jack Scott Finished 0

1. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Edward Mulroy Finished 0

2. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lucy-Anne Scott Finished 0

3. Lucy-Anne Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Cameron O'Neil Finished 0

1. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Enrico Annese Finished 0

2. Enrico Annese -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Natasha Sandbach Finished 0

3. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Rebecca Newman Finished 0

1. Rebecca Newman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Edward Mulroy Finished 0

3. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 5 - Results
1.  Cameron O'Neil Finished 0

1. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Natasha Sandbach Finished 0

2. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Enrico Annese Finished 0

3. Enrico Annese -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nicholas Fotheringham Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprinters 2 Up TT

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters 2 Up TT - Results
1.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joffie Houlton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 lap Scratch - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Team Pursuit - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points Race - Results
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Course des Primes - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points Race - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Stephen Hall Finished 0

3. Stephen Hall -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 8 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Lambton dominates on Newcastle track

Posted 25/07/2011 - British Cycling

Rider takes 10 lap scratch, course de primes and the 10 mile scratch

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 21/07/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:29
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:31 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:31
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Sprinters 2 Up TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:01
Regional C, None
A Class Endurance 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:02
B Class 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Endurance Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:04
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:05
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:06
Regional C, None
Youth Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:07
Youth Only, None
A Class Endurance Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:08
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:09
Regional C, None
B Class Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:12
Youth Only, None
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:13
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234385

Start Date:

Thu, 21st Jul 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brayford Finished 0

2. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  James Brayford Finished 0

1. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  James Brayford Finished 0

2. James Brayford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Andrew Williams Finished 0

1. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sam Day Finished E 0

2. Sam Day -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Holly Mulroy Finished 0

3. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lauren Scott Finished 0

1. Lauren Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  James Scott Finished 0

3. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Samuel Hall Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  James Scott Finished 0

2. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ambrose Morris Finished 0

3. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Orlanda Jones Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lucca Annese Finished 0

2. Lucca Annese -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sebastian Booth Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Jack Scott Finished 0

1. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Edward Mulroy Finished 0

2. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lucy-Anne Scott Finished 0

3. Lucy-Anne Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Cameron O'Neil Finished 0

1. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Enrico Annese Finished 0

2. Enrico Annese -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Natasha Sandbach Finished 0

3. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Rebecca Newman Finished 0

1. Rebecca Newman -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jack Scott Finished 0

2. Jack Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Edward Mulroy Finished 0

3. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 5 - Results
1.  Cameron O'Neil Finished 0

1. Cameron O'Neil -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Natasha Sandbach Finished 0

2. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Enrico Annese Finished 0

3. Enrico Annese -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nicholas Fotheringham Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Sprinters 2 Up TT

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters 2 Up TT - Results
1.  Thomas Powell Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joffie Houlton Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 lap Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 lap Scratch - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Team Pursuit - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Class Sprinters Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Team Sprint - Results
1.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points Race - Results
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Course des Primes - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points Race - Results
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Stephen Hall Finished 0

3. Stephen Hall -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 8 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Reports

Lambton dominates on Newcastle track

Posted 25/07/2011 - British Cycling

Rider takes 10 lap scratch, course de primes and the 10 mile scratch

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 21/07/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:29
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:30 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:30
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 18:31 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 18:31
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Sprinters 2 Up TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:01
Regional C, None
A Class Endurance 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:02
B Class 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Endurance Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:04
A Class Sprinters Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:05
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:06
Regional C, None
Youth Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:07
Youth Only, None
A Class Endurance Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:08
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:09
Regional C, None
B Class Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:12
Youth Only, None
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:13
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/11 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk