Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 09 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234379

Start Date:

Thu, 9th Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Liam Zwetschnikow Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Zwetschnikow Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Holly Mulroy Finished 0

1. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Andrew Williams Finished 0

2. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harrison Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sophie Barrett Finished 0

2. Sophie Barrett -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andrew Williams Finished 0

3. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Holly Mulroy Finished 0

2. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harrison Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Samuel Hall Finished 0

1. Samuel Hall -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andrew Williams Finished 0

3. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Luca Annese Finished 0

1. Luca Annese -

Points: 0 | Status: Finished
2.  James Scott Finished 0

2. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Natasha Sandbach Finished 0

3. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Joe Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Enrico Annese Finished 0

3. Enrico Annese -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Edward Mulroy Finished 0

1. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joe Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Luca Annese Finished 0

3. Luca Annese -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Edward Mulroy Finished 0

1. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Luca Annese Finished 0

2. Luca Annese -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Natasha Sandbach Finished 0

3. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 lap Scratch - Results
1.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Jackson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Team Pursuit - Results
1.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Doug Williams Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Sprinters Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Keirin - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Course des Primes - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Sprint 200m Mass standing start

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint 200m Mass standing start - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Reports

Report: Brooks Cycles Track League

Posted 12/06/2011 - British Cycling

Report and results from latest round of Newcastle-Under-Lyme league

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 09/06/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:23 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:23
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:29
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:30 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:30
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:31 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:31
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Endurance 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:01
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Endurance Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:04
A Class Sprinters Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:05
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:06
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:07
Youth Only, None
A Class Endurance Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:08
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:09
Regional C, None
A Class Sprint 200m Mass standing start Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:10
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:12
Youth Only, None
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:13
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234379

Start Date:

Thu, 9th Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  James Duncalf Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sam Pattison Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Bradley Hill Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Liam Zwetschnikow Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Megan Williams Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Zwetschnikow Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Holly Mulroy Finished 0

1. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Andrew Williams Finished 0

2. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harrison Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sophie Barrett Finished 0

2. Sophie Barrett -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andrew Williams Finished 0

3. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Ambrose Morris Finished 0

1. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Holly Mulroy Finished 0

2. Holly Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harrison Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Samuel Hall Finished 0

1. Samuel Hall -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Ambrose Morris Finished 0

2. Ambrose Morris -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Andrew Williams Finished 0

3. Andrew Williams -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Luca Annese Finished 0

1. Luca Annese -

Points: 0 | Status: Finished
2.  James Scott Finished 0

2. James Scott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Natasha Sandbach Finished 0

3. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Joe Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Heidi Simpson Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Enrico Annese Finished 0

3. Enrico Annese -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Edward Mulroy Finished 0

1. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joe Barber Newcastle Track CA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Luca Annese Finished 0

3. Luca Annese -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Edward Mulroy Finished 0

1. Edward Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Luca Annese Finished 0

2. Luca Annese -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Natasha Sandbach Finished 0

3. Natasha Sandbach -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 lap Scratch - Results
1.  Barry Charlton Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Jackson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

B Class 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 8 lap Scratch - Results
1.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Team Pursuit - Results
1.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Neil Cummins Finished 4th 0

1. Neil Cummins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Alexander Simmons Lyme RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Doug Williams Newport Shropshire CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Sprinters Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprinters Keirin - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Endurance Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Course des Primes - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sassan Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Class Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint Final - Results
1.  Barnaby Swinnerton Science In Sport.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Mayer Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Class Sprint 200m Mass standing start

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Sprint 200m Mass standing start - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Preston Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Edwards Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 6 lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class 10 mile Scratch - Results
1.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adrian Adgar Finished 2nd 0

3. Adrian Adgar -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class 10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 mile Scratch - Results
1.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Fearon Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Reports

Report: Brooks Cycles Track League

Posted 12/06/2011 - British Cycling

Report and results from latest round of Newcastle-Under-Lyme league

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Entry on Day Only

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:20 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 09/06/11 – 18:20
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:21 Youth Only ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:21
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:22 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:22
Youth Only, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:23 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:23
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:24 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:24
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:25 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:25
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:26 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:26
Youth Only, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:27 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:27
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:28 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:28
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:29 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:29
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:30 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:30
Youth Only, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 18:31 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 18:31
Youth Only, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:00
Youth Only, None
A Class Endurance 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:01 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:01
B Class 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:02 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:02
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:03 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:03
Regional C, None
A Class Endurance Team Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:04
A Class Sprinters Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:05
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:06
Regional C, None
Youth Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:07 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:07
Youth Only, None
A Class Endurance Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:08
A Class Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:09
Regional C, None
A Class Sprint 200m Mass standing start Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:10
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:11
Regional C, None
Youth 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:12 Youth Only None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:12
Youth Only, None
A Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:13 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:13
Regional C, None
B Class 10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/11 19:15 Regional C None ---
Entry:
Thu 09/06/11 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk