ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 28 Mar 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233961

Start Date:

Mon, 28th Mar 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:00:13:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:440
2.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:14:012 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:012
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:00:17:418 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:418
4.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 00:00:17:921 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:921

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:02:49:486 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:49:486
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:04:07:254 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:07:254
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 00:03:46:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:46:735
2.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:04:13:689 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:13:689
2.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 00:04:04:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:04:800
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:05:39:826 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:39:826
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 00:04:32:129 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:32:129
2.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Whatmough Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:00:16:402 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:402
2.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:00:15:177 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:177
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  York Holden Finished --- 0

3. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Keir Smith East Bradford CC Finished B 00:00:14:676 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:676
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost - Results
1.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:04:56:004 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:56:004
2.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Dane Walker Blueleaf/Bicycle Smithy Finished 4th 00:03:57:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:57:245
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 00:03:37:232 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:37:232
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Dent Team Terminator Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mike Farwell Finished 3rd --- 0

4. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alex Taylor Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points - Results
1.  York Holden Finished 00:03:12:341 0

1. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:12:341
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:07:15:964 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:15:964
2.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:10:34:294 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:10:34:294
2.  Michael Workman Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 00:17:33:876 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:33:876
2.  Ryan Whatmough Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233961

Start Date:

Mon, 28th Mar 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 00:00:13:440 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:440
2.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 00:00:14:012 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:012
3.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C 00:00:17:418 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:418
4.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 00:00:17:921 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:921

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Ashleigh Williams Lyme RC Finished N/A 00:02:49:486 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:49:486
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:04:07:254 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:07:254
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 00:03:46:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:46:735
2.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:04:13:689 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:13:689
2.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A 00:04:04:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:04:800
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:05:39:826 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:39:826
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 00:04:32:129 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:32:129
2.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Whatmough Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:00:16:402 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:16:402
2.  Maddy Deane Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:00:15:177 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:177
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  York Holden Finished --- 0

3. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Keir Smith East Bradford CC Finished B 00:00:14:676 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:14:676
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas McCann Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost - Results
1.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:04:56:004 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:04:56:004
2.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Dane Walker Blueleaf/Bicycle Smithy Finished 4th 00:03:57:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:57:245
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 00:03:37:232 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:37:232
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Adrian Dent Team Terminator Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mike Farwell Finished 3rd --- 0

4. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alex Taylor Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points - Results
1.  York Holden Finished 00:03:12:341 0

1. York Holden -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:12:341
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:07:15:964 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:15:964
2.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:10:34:294 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:10:34:294
2.  Michael Workman Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 00:17:33:876 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:17:33:876
2.  Ryan Whatmough Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 28/03/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 28/03/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk