ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 07 Feb 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233954

Start Date:

Mon, 7th Feb 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:13:162 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:13:162
2.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 00:00:13:715 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:715
3.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 00:00:15:531 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:531
4.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 00:00:18:188 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:18:188

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Martin Spencer Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Helsby Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Course Des Primes - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Spencer Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mike Farwell Finished 3rd 0

6. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Course Des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233954

Start Date:

Mon, 7th Feb 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 00:00:13:162 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:13:162
2.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B 00:00:13:715 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:13:715
3.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 00:00:15:531 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:531
4.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C 00:00:18:188 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:18:188

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Martin Spencer Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Leon Gledhill Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Helsby Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 Course Des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Course Des Primes - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martin Spencer Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mike Farwell Finished 3rd 0

6. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 30 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior 30 lap Points Race - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Senior 50 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior 50 lap Points Race - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Course Des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 13 - Senior 30 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/02/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/02/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk