ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 31 Jan 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233952

Start Date:

Mon, 31st Jan 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 00:00:13:746 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:13:746
2.  David Pullan Finished N/A 00:00:15:471 0

2. David Pullan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:15:471
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 00:00:15:777 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:777
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 00:00:19:439 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:19:439

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  James Helsby Get Racing Maxtrax Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit - Results
1.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 00:03:04:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:04:260
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  David Pullan Finished N/A --- 0

1. David Pullan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Reverse Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Reverse Devil - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Reverse Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Reverse Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Brennan Lancaster CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alan Sheldon Blueleaf/Bicycle Smithy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Helsby Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mike Farwell Finished 3rd 0

5. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Moulson Sportcity Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 00:03:17:004 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:03:17:004

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:07:12:797 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:12:797
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:13:31:765 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:31:765
2.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:16:44:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:44:530
1.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd 00:16:44:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:44:530
2.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hannah Walker Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mike Farwell Finished 3rd --- 0

3. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Reverse Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Reverse Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233952

Start Date:

Mon, 31st Jan 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A 00:00:13:746 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:13:746
2.  David Pullan Finished N/A 00:00:15:471 0

2. David Pullan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:15:471
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 00:00:15:777 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:15:777
4.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 00:00:19:439 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:19:439

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  James Helsby Get Racing Maxtrax Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paige Milward Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit - Results
1.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 00:03:04:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:04:260
1.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  David Pullan Finished N/A --- 0

1. David Pullan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Harris Redgrove Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Reverse Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Reverse Devil - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Reverse Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Reverse Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Brennan Lancaster CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alan Sheldon Blueleaf/Bicycle Smithy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Humphrey Wakefield Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Eleanor Dickinson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Helsby Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Abby-Mae Parkinson Aire Valley Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  Lewis Garrity Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Sean McGovern Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Hill Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Towse Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ryan Whatmough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mike Farwell Finished 3rd 0

5. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Moulson Sportcity Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Martin Usher Batley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  James Helsby Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Thomas Lowe Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished C 00:03:17:004 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:03:17:004

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Alex Webb Lyme RC Finished A 00:07:12:797 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:12:797
2.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Milward Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:13:31:765 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:31:765
2.  Paul Cheetham Tameside Cyclesports Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:16:44:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:44:530
1.  Lisa Daly Sportcity Velo Finished 3rd 00:16:44:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:44:530
2.  Sean Fletcher Eastlands Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hannah Walker Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mike Farwell Finished 3rd --- 0

3. Mike Farwell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Reverse Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Reverse Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Takes the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/01/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/01/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk