Ipswich Bicycle Club Grass Track

Track , Ipswich – Sunday, 06 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

630/EN/008/2010

Start Date:

Sun, 6th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sprites School, Stonechat Road, Ipswich, Suffolk, IP2 0SA
View map

Series:

National Endurance Grass Track League

National Short Distance Grass League

Results

Confirmed Results

12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
12 lap Points Race - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Devil - Results
1.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Peter Ingram Ipswich Bicycle Club Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 4th 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Final - Results
1.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Heat 1 - Results
1.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Philip Hetzel T1Diabetes.info Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Heat 2 - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Number 23 Finished 00:00:00:00 0

7. Number 23 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Heat 3 - Results
1.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Ingram Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Men's Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Unknown Distance - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National 8km Grass Series

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National 8km Grass Series - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Final - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 2 - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 3 - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Peter Ingram Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 4 - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Did not start 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Minor Final - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 1 - Results
1.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 2 - Results
1.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 1 - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 2 - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Lancashire RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Women's 3.5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's 3.5 lap Scratch - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women's Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Unknown Distance - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 1 - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Directions - From A12 (London) and A14 (Midlands), at intersection take Ipswich Town Centre past Tesco, at traffic lights by Holiday Inn, turn right then left at roundabout, left at next roundabout, then next left. School is on the right. Band 3 points for National 8km Series, band 5 points for senior races of 3km and over.

The Races

12 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Handicap Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Men's Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
National 8km Grass Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
8km / 5 miles
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Women's 3.5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Women's Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 --- 12 laps
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
12 laps
Go-Race Trikes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 13:00 Go-Race None ---
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 06/06/10 – 13:00
Go-Race, None
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 13:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 13:00
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 13:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 06/06/10 – 13:00
Regional C+, Youth
Various

Event Summary

Event Details

Event URN:

630/EN/008/2010

Start Date:

Sun, 6th Jun 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sprites School, Stonechat Road, Ipswich, Suffolk, IP2 0SA
View map

Series:

National Endurance Grass Track League

National Short Distance Grass League

Results

Confirmed Results

12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
12 lap Points Race - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Devil - Results
1.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Peter Ingram Ipswich Bicycle Club Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 4th 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Final - Results
1.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Heat 1 - Results
1.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Philip Hetzel T1Diabetes.info Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Heat 2 - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Number 23 Finished 00:00:00:00 0

7. Number 23 -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Handicap Heat 3 - Results
1.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Ingram Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Men's Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men's Unknown Distance - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National 8km Grass Series

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National 8km Grass Series - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Final - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 2 - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 3 - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Peter Ingram Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 4 - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Did not start 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Minor Final - Results
1.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Ipswich Bicycle Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 1 - Results
1.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Michael Smith Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Daw CC Sudbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 2 - Results
1.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Nathan Miller XRT - Elmy Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Peter Lifford Becontree Whls CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Pete Whelan Plomesgate CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Layfield Green Arrow CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 1 - Results
1.  Phil Lisher Green Arrow CRT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Wilkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Timothy Snook Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Ballentyne Easterley RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 2 - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Robinson Lancashire RC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Women's 3.5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's 3.5 lap Scratch - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women's Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Unknown Distance - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 1 - Results
1.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Max Pendleton Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Directions - From A12 (London) and A14 (Midlands), at intersection take Ipswich Town Centre past Tesco, at traffic lights by Holiday Inn, turn right then left at roundabout, left at next roundabout, then next left. School is on the right. Band 3 points for National 8km Series, band 5 points for senior races of 3km and over.

The Races

12 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 --- 3km / 2 miles
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
3km / 2 miles
Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Handicap Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Men's Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
National 8km Grass Series Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
8km / 5 miles
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Rep 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Semi-Final 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Women's 3.5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C, None
Women's Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 00:00 Regional C+ Band 5 --- 12 laps
Entry:
Sun 06/06/10 – 00:00
Regional C+, Band 5
12 laps
Go-Race Trikes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 13:00 Go-Race None ---
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 06/06/10 – 13:00
Go-Race, None
National Short Distance Series - 3.5 lap Scratch Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 13:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 06/06/10 – 13:00
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/06/10 13:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£15.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£20.00)
Sun 06/06/10 – 13:00
Regional C+, Youth
Various

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk