Halesowen Friday Night Track League

Track League , Halesowen – Friday, 04 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

148/EN/005/2010

Start Date:

Fri, 4th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Halesowen A & CC, Manor Way, Halesowen, West Midlands, B62 8RW

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 Youth 5 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 Youth 5 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:02:46:580 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:46:580
2.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Stephanie Holmes Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Austin Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 10a B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10a B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 1 - Results
1.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:00:13:70 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:13:70
2.  Matthew Clarke Shrewsbury School MBC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Lee Gardner Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ian Evans Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Jonathan Perry University Of Manchester CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Salkeld Redditch Road & Path CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10b B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10b B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 2 - Results
1.  Samuel Francks Halesowen A & CC Finished A 00:00:14:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:14:450
2.  Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ella Hopkins Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Gareth Cann Halesowen A & CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Steve Brown Redditch Road & Path CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Allen Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 10c B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10c B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 3 - Results
1.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:00:14:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:14:450
2.  Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Nick Francks Halesowen A & CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Selibas Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 11 Youth 9 Lap Points (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 Youth 9 Lap Points (3) - Results
1.  Jack Austin Halesowen A & CC Finished A 00:06:03:960 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:03:960
2.  Alex Watton Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 12 Brian Smart's Freewheeler A 6 Lap Block h/cap points (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 Brian Smart's Freewheeler A 6 Lap Block h/cap points (3) - Results
1.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:04:04:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:04:320
2.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Shaw Solihull CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
0.  Daniel Bradbury Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 13 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:01:23:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:23:450
2.  Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Henry Lloydlangston Birmingham CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Kieran Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 14 Dudley Print Senior Plus (As & Bs) A/B 9 Lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 Dudley Print Senior Plus (As & Bs) A/B 9 Lap Course des Primes - Results
1.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:04:40:48 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:40:48
2.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 15 Vets & Ladies 12 Lap points (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 Vets & Ladies 12 Lap points (3) - Results
2.  Jessica Booth Halesowen A & CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Ella Hopkins Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
0.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:06:51:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:800

Event 16a V-Sprint Starters Keirin - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16a V-Sprint Starters Keirin - Heat 1 - Results
2.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:00:17:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:950
2.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Bradbury Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Phillips Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Shaw Solihull CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 16b V-Sprint Starters Keirin - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16b V-Sprint Starters Keirin - Heat 2 - Results
1.  Thomas Biddle Halesowen A & CC Finished D 00:00:19:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:19:410
2.  Megan Austin Finished C 00:00:00:00 0

2. Megan Austin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 16c V-Sprint Starters Keirin - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16c V-Sprint Starters Keirin - Heat 3 - Results
1.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:20:09 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:20:09
2.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 17 Youth 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 Youth 8 Lap Scratch - Results
1.  Jack Austin Halesowen A & CC Finished A 00:05:09:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:09:470
2.  Alex Watton Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 18 A Senior 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 A Senior 25 Lap Scratch - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 00:13:53:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:53:260
2.  Jess Wieckowski Team Nemesis GB Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 18 B Senior 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 B Senior 5 Mile Scratch - Results
1.  Matt Clarke Halesowen A & CC Finished 4th 00:12:09:22 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:12:09:22
2.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Allen Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Lee Gardner Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 2 Brian Smart's Freewheeler A 4 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 Brian Smart's Freewheeler A 4 Lap Block Handicap - Results
1.  Keir Lewis Stratford CC Finished C 00:02:38:510 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:38:510
2.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Phillips Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 3 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished D 00:01:18:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:18:480
2.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Kieran Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Gabriella Homer Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 4 A Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 A Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 00:04:27:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:27:860
2.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Harris Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jessica Booth Halesowen A & CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Event 5 B Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 B Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:04:30:09 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:30:09
2.  Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Samuel Francks Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Evans Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 6a Youth 500m handicap - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6a Youth 500m handicap - Heat 1 - Results
1.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:39:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:39:410
2.  Alex Watton Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 7 Brian Smart's Freewheeler A - 3 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Brian Smart's Freewheeler A - 3 Lap Block Handicap - Results
1.  Keir Lewis Stratford CC Finished C 00:01:57:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:57:700
2.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Bradbury Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Megan Austin Finished C 00:00:00:00 0

6. Megan Austin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 8 Brian Smart's Freewheeler 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 Brian Smart's Freewheeler 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:01:19:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:19:860
2.  Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Kieran Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Henry Lloydlangston Birmingham CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 9 A Senior Sprinters' League Kilo Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 A Senior Sprinters' League Kilo Scratch - Results
1.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:01:15:14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:15:14
2.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  George Stevens Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Jess Wieckowski Team Nemesis GB Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

All cats Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 1 Youth 5 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 5 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
5 laps
Event 10a B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 10b B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 10c B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 11 Youth 9 Lap Points (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 9 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
9 laps
Event 12 Brian Smart's Freewheeler A 6 Lap Block h/cap points (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 6 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 13 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 2 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 14 Dudley Print Senior Plus (As & Bs) A/B 9 Lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 9 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 15 Vets & Ladies 12 Lap points (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 12 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
12 laps
Event 16a V-Sprint Starters Keirin - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 16b V-Sprint Starters Keirin - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 16c V-Sprint Starters Keirin - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 17 Youth 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8 laps
Event 18 A Senior 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 25 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
25 laps
Event 18 B Senior 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8km / 5 miles
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8km / 5 miles
Event 2 Brian Smart's Freewheeler A 4 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 4 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 3 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 2 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 4 A Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8 laps
Event 5 B Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8 laps
Event 6a Youth 500m handicap - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
1km / 0 mile
Event 6b Youth 500m Handicap - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
1km / 0 mile
Event 7 Brian Smart's Freewheeler A - 3 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 8 Brian Smart's Freewheeler 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 2 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 9 A Senior Sprinters' League Kilo Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 1km / 1 mile
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
1km / 1 mile

Event Summary

Event Details

Event URN:

148/EN/005/2010

Start Date:

Fri, 4th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Halesowen A & CC, Manor Way, Halesowen, West Midlands, B62 8RW

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 Youth 5 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 Youth 5 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:02:46:580 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:46:580
2.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Stephanie Holmes Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Jack Austin Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 10a B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10a B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 1 - Results
1.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:00:13:70 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:13:70
2.  Matthew Clarke Shrewsbury School MBC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Lee Gardner Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ian Evans Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Jonathan Perry University Of Manchester CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Salkeld Redditch Road & Path CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 10b B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10b B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 2 - Results
1.  Samuel Francks Halesowen A & CC Finished A 00:00:14:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:14:450
2.  Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ella Hopkins Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Gareth Cann Halesowen A & CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Steve Brown Redditch Road & Path CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Allen Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 10c B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10c B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 3 - Results
1.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:00:14:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:14:450
2.  Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Nick Francks Halesowen A & CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Selibas Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Event 11 Youth 9 Lap Points (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 Youth 9 Lap Points (3) - Results
1.  Jack Austin Halesowen A & CC Finished A 00:06:03:960 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:03:960
2.  Alex Watton Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 12 Brian Smart's Freewheeler A 6 Lap Block h/cap points (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 Brian Smart's Freewheeler A 6 Lap Block h/cap points (3) - Results
1.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:04:04:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:04:320
2.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Shaw Solihull CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
0.  Daniel Bradbury Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 13 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:01:23:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:23:450
2.  Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Henry Lloydlangston Birmingham CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Kieran Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 14 Dudley Print Senior Plus (As & Bs) A/B 9 Lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 Dudley Print Senior Plus (As & Bs) A/B 9 Lap Course des Primes - Results
1.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:04:40:48 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:04:40:48
2.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 15 Vets & Ladies 12 Lap points (3)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 Vets & Ladies 12 Lap points (3) - Results
2.  Jessica Booth Halesowen A & CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Ella Hopkins Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
0.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:06:51:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:51:800

Event 16a V-Sprint Starters Keirin - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16a V-Sprint Starters Keirin - Heat 1 - Results
2.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:00:17:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:17:950
2.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Bradbury Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Jake Phillips Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Shaw Solihull CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 16b V-Sprint Starters Keirin - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16b V-Sprint Starters Keirin - Heat 2 - Results
1.  Thomas Biddle Halesowen A & CC Finished D 00:00:19:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:19:410
2.  Megan Austin Finished C 00:00:00:00 0

2. Megan Austin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Massimo Di-Vito Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 16c V-Sprint Starters Keirin - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16c V-Sprint Starters Keirin - Heat 3 - Results
1.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:20:09 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:20:09
2.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 17 Youth 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 Youth 8 Lap Scratch - Results
1.  Jack Austin Halesowen A & CC Finished A 00:05:09:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:09:470
2.  Alex Watton Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Deakin Halesowen A & CC Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Rory McMeekan Stratford CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Event 18 A Senior 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 A Senior 25 Lap Scratch - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 00:13:53:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:53:260
2.  Jess Wieckowski Team Nemesis GB Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Event 18 B Senior 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 18 B Senior 5 Mile Scratch - Results
1.  Matt Clarke Halesowen A & CC Finished 4th 00:12:09:22 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:12:09:22
2.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Allen Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Joanna Smith Border City Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Lee Gardner Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 2 Brian Smart's Freewheeler A 4 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 Brian Smart's Freewheeler A 4 Lap Block Handicap - Results
1.  Keir Lewis Stratford CC Finished C 00:02:38:510 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:38:510
2.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jake Phillips Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 3 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished D 00:01:18:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:18:480
2.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Kieran Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Gabriella Homer Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 4 A Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 A Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 00:04:27:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:27:860
2.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Harris Halesowen A & CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jessica Booth Halesowen A & CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Event 5 B Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 B Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:04:30:09 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:30:09
2.  Anthony Horton Worcester St Johns CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Adrian Ravenscroft Birmingham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Samuel Francks Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Evans Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Event 6a Youth 500m handicap - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6a Youth 500m handicap - Heat 1 - Results
1.  Thomas Lane Stratford CC Finished B 00:00:39:410 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:39:410
2.  Alex Watton Halesowen A & CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 7 Brian Smart's Freewheeler A - 3 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 Brian Smart's Freewheeler A - 3 Lap Block Handicap - Results
1.  Keir Lewis Stratford CC Finished C 00:01:57:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:57:700
2.  George Cann Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Josef Feiven Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Bradbury Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Healy Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Megan Austin Finished C 00:00:00:00 0

6. Megan Austin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Event 8 Brian Smart's Freewheeler 2 Lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 Brian Smart's Freewheeler 2 Lap Block Handicap - Results
1.  Andrew Baker Halesowen A & CC Finished D 00:01:19:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:01:19:860
2.  Jenny Kendall Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Kieran Deakin Halesowen A & CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Lorna Sharples Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Henry Lloydlangston Birmingham CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Event 9 A Senior Sprinters' League Kilo Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 A Senior Sprinters' League Kilo Scratch - Results
1.  James Locker Halesowen A & CC Finished A 00:01:15:14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:15:14
2.  Jack Hibberd Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  George Stevens Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Jess Wieckowski Team Nemesis GB Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

All cats Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 --- ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 1 Youth 5 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 5 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
5 laps
Event 10a B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 10b B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 10c B Senior Sprinters' League Keirin - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 11 Youth 9 Lap Points (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 9 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
9 laps
Event 12 Brian Smart's Freewheeler A 6 Lap Block h/cap points (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 6 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 13 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 2 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 14 Dudley Print Senior Plus (As & Bs) A/B 9 Lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 9 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 15 Vets & Ladies 12 Lap points (3) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 12 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
12 laps
Event 16a V-Sprint Starters Keirin - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 16b V-Sprint Starters Keirin - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 16c V-Sprint Starters Keirin - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None ---
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 17 Youth 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8 laps
Event 18 A Senior 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 25 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
25 laps
Event 18 B Senior 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8km / 5 miles
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8km / 5 miles
Event 2 Brian Smart's Freewheeler A 4 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 4 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 3 Brian Smart's Freewheeler B 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 2 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 4 A Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8 laps
Event 5 B Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 8 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
8 laps
Event 6a Youth 500m handicap - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
1km / 0 mile
Event 6b Youth 500m Handicap - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
1km / 0 mile
Event 7 Brian Smart's Freewheeler A - 3 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 8 Brian Smart's Freewheeler 2 Lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 2 laps
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Event 9 A Senior Sprinters' League Kilo Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/06/10 19:15 Regional C None --- 1km / 1 mile
Entry:
Fri 04/06/10 – 19:15
Regional C, None
1km / 1 mile

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk