White Rose Youth League - Wombwell No 2

Closed Circuit , WOMBWELL – Wednesday, 03 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

627/EN/004/2009

Start Date:

Wed, 3rd Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Dorothy Hyman Sports Stadium, Station Road, Wombwell, S76 0AY
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joe Williams Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alex Littlewood Dinnington Racing Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lucy Farquhar Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Yorkshire Road Club Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race - Results
1.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lucy Farquhar Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Yorkshire Road Club Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

The Races

U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/09 – 19:00
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:07
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

627/EN/004/2009

Start Date:

Wed, 3rd Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Dorothy Hyman Sports Stadium, Station Road, Wombwell, S76 0AY
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joe Williams Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alex Littlewood Dinnington Racing Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lucy Farquhar Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Yorkshire Road Club Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race - Results
1.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Lucas Tilston Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race - Results
1.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race - Results
1.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  David Pullan Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lucy Farquhar Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Yorkshire Road Club Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

The Races

U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 03/06/09 – 19:00
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 19:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 19:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 03/06/09 20:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 03/06/09 – 20:07
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk