ACT Easter Monday Track Meeting

Track , Manchester – Monday, 13 Apr 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

615/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 13th Apr 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth U14/U12/U10 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth U14/U12/U10 - 8 lap Handicap - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Women 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Women 12 lap Scratch - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lucy Garner Barnesbury CC Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 5 - Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Unknown Distance - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Invitation 750m Sprint Qualifying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Invitation 750m Sprint Qualifying 200m TT - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Chris Pritchard Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Luke Boulton West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Youth U16 Devil - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 1 - Results
1.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Youth U16 Devil - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 2 - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Women 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Women 12 lap Course des Primes - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 1 - Results
1.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 2 - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Workman Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
1.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Skye Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 1 - Results
1.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 3 - Results
1.  Chris Pritchard Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 4 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Women Team Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Women Team Sprint Heat 1 - Results
1.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Lucy Garner Sherwood Pines Cycles Forme Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Women Team Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Women Team Sprint Heat 2 - Results
1.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Women Team Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Women Team Sprint Heat 3 - Results
1.  Carol Jones Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Laura Allen Unknown A 0

1. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jonathan Knox Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 2 - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 18 - Women Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 18 - Women Devil - Results
1.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Walker Stewartry Wheelers Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 1 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jeffrey Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 21 - Youth 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 21 - Youth 1km Scratch - Results
1.  Clare Gore Team Wiggins Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Laura Allen Unknown A 0

1. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 24 - Invitation 750m Sprint Finals

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 24 - Invitation 750m Sprint Finals - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Chris Pritchard Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Workman Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

The Races

Event 1 - Youth U14/U12/U10 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/04/09 – 12:00
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:01 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:01
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:02 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:02
Event 3 - Women 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:03 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/04/09 – 12:03
Regional C+, Band 5
Various
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:04 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/04/09 – 12:04
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:05 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:05
Event 5 - Youth Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:06 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:06
Event 6 - Invitation 750m Sprint Qualifying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:07
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:08 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:08
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:09 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:09
Event 8 - Women 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:10
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:11 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:11
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:12 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:12
Event 10 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:13
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:14
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:15
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:16
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:17
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:18
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:19
Event 13 - Women Team Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:20
Event 13 - Women Team Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:21
Event 13 - Women Team Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:22
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:23
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:24
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:25 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:25
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:26 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:26
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:27
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:28
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:29
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:30
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:31 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:31
Event 18 - Women Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:32 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:32
Regional C+, Band 5
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:33
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:34
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:35 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:35
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:36 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:36
Event 21 - Youth 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:37 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:37
Regional C+, Youth
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:38 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:38
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:39 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:39
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:40
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:41
Event 24 - Invitation 750m Sprint Finals Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:42
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:43 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:43
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:44 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:44

Event Summary

Event Details

Event URN:

615/EN/003/2009

Start Date:

Mon, 13th Apr 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth U14/U12/U10 - 8 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth U14/U12/U10 - 8 lap Handicap - Results
1.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Matthew Walls Eastlands Velo Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Bowyer Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Women 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Women 12 lap Scratch - Results
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: A
3.  Lucy Garner Barnesbury CC Unknown A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Mark Minting Sheffield Phoenix Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 4th 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 5 - Youth Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Unknown Distance - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 6 - Invitation 750m Sprint Qualifying 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Invitation 750m Sprint Qualifying 200m TT - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Chris Pritchard Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Luke Boulton West Suffolk Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Paul Smith Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Youth U16 Devil - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 1 - Results
1.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Youth U16 Devil - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 2 - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Women 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Women 12 lap Course des Primes - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 1 - Results
1.  Nick Smith Nova CC Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 2 - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Michael Workman Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Youth Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Italian Pursuit - Results
1.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
1.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
1.  Nathan Smedley Nelson Wheelers Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Skye Beagley SSC Cycle Sport - Bikes For Al... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 1 - Results
1.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 3 - Results
1.  Chris Pritchard Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 4 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Women Team Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Women Team Sprint Heat 1 - Results
1.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Lucy Garner Sherwood Pines Cycles Forme Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lisa Daly Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Women Team Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Women Team Sprint Heat 2 - Results
1.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
1.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rusine Heald VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 13 - Women Team Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Women Team Sprint Heat 3 - Results
1.  Carol Jones Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Laura Allen Unknown A 0

1. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
1.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jonathan Knox Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Martyn Shaw Lyme RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Fabio Close Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laurence Rissbrook Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Nathan Smedley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Joshua Penrice Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jordan Hargreaves Carnac-Planet X Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 2 - Results
1.  James Berryman Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 18 - Women Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 18 - Women Devil - Results
1.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Walker Stewartry Wheelers Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 1 - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 2 - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jeffrey Jones Websters Cycles.co.uk Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 21 - Youth 1km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 21 - Youth 1km Scratch - Results
1.  Clare Gore Team Wiggins Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alice Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Jack Penrice Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Walker G.S. Surosa Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Laura Allen Unknown A 0

1. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 24 - Invitation 750m Sprint Finals

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 24 - Invitation 750m Sprint Finals - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Chris Pritchard Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  David Heald VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 2 - Results
1.  Robert Fitzhugh Eastlands Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Workman Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown 3rd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert Crampton Sportcity Velo Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

The Races

Event 1 - Youth U14/U12/U10 - 8 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/04/09 – 12:00
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:01 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:01
Event 2 - U16 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:02 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:02
Event 3 - Women 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:03 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/04/09 – 12:03
Regional C+, Band 5
Various
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:04 Regional C+ Band 5 --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 13/04/09 – 12:04
Event 4 - Senior/Junior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:05 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:05
Event 5 - Youth Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:06 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:06
Event 6 - Invitation 750m Sprint Qualifying 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:07
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:08 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:08
Event 7 - Youth U16 Devil - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:09 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:09
Event 8 - Women 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:10
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:11 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:11
Event 9 - Senior/Junior Devil - Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:12 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:12
Event 10 - Youth Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:13
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:14
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:15
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:16
Event 11 - Invitation Sprint Round 1 Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:17
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:18
Event 12 - U16 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:19
Event 13 - Women Team Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:20
Event 13 - Women Team Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:21
Event 13 - Women Team Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:22
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:23
Event 14 - Senior/Junior 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:24
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:25 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:25
Event 15 - Youth 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:26 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:26
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:27
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:28
Event 16 - Senior 8 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:29
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:30 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:30
Event 17 - Youth A Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:31 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:31
Event 18 - Women Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:32 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:32
Regional C+, Band 5
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:33
Event 19 - Invitation 750m Semi Final Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:34
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:35 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:35
Event 20 - Senior/Junior Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:36 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:36
Event 21 - Youth 1km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:37 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:37
Regional C+, Youth
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:38 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:38
Event 22 - Youth A 30 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:39 Regional C+ Youth ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:39
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:40
Event 23 - Women 8 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:41
Event 24 - Invitation 750m Sprint Finals Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:42
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:43 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:43
Event 25 - Senior/Junior 30 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 13/04/09 12:44 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Mon 13/04/09 – 12:44

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk