Crystal Palace Summer League 18

Closed Circuit , London – Tuesday, 17 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

478/EN/011/2010

Start Date:

Tue, 17th Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 - Results
1.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  James Mitri VC Londres Finished C --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Liam Burns Finished 00:00:00:00 0

8. Liam Burns -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 - Results
1.  James Wood Team Darenth Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Kristian Cave VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Felix Barker Cambridge CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Samuel Martin Penzance Wheelers Finished 00:00:00:00 0

4. Samuel Martin - Penzance Wheelers

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Judd Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ewan Tuohy Finished 00:00:00:00 0

6. Ewan Tuohy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2 - Results
1.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Will Hayter London Dynamo Finished 1st 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Paine London Dynamo Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  James Waite Pearson Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Matt Seaton Mosquito Bikes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  David Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  George Georgallides Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Harry Franklin Hargroves-Montezuma's Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Antony Buchan Team De Ver Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Quentin Tring Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Richard Bayfield London Phoenix CC Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  H Christian Rudolf De Laune CC Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Mark Neill Finished 3rd 00:00:00:00 1

9. Mark Neill -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Alex Ioannides Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Robert Jeffroy London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Charlotte Easton Cyclefit RT Finished Elite 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Rachel Przybylski Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Isabel Cashman London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Distances may vary depending on daylight.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 17/08/10 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 17/08/10 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 17/08/10 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 17/08/10 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Tue 17/08/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Tue 17/08/10 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Tue 17/08/10 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

478/EN/011/2010

Start Date:

Tue, 17th Aug 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 - Results
1.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 - Results
1.  Tomas Franklin Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  James Mitri VC Londres Finished C --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Hugo Cauvas Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Liam Burns Finished 00:00:00:00 0

8. Liam Burns -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 - Results
1.  James Wood Team Darenth Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Kristian Cave VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Felix Barker Cambridge CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Samuel Martin Penzance Wheelers Finished 00:00:00:00 0

4. Samuel Martin - Penzance Wheelers

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Judd Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ewan Tuohy Finished 00:00:00:00 0

6. Ewan Tuohy -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

EL/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2 - Results
1.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Will Hayter London Dynamo Finished 1st 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Paine London Dynamo Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  James Waite Pearson Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Taylor Johnstone Team De Ver Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Matt Seaton Mosquito Bikes Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  David Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  George Georgallides Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Harry Franklin Hargroves-Montezuma's Finished A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Antony Buchan Team De Ver Finished 4th 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Quentin Tring Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Richard Bayfield London Phoenix CC Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  H Christian Rudolf De Laune CC Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Mark Neill Finished 3rd 00:00:00:00 1

9. Mark Neill -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Alex Ioannides Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Robert Jeffroy London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Claire Beaumont Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Charlotte Easton Cyclefit RT Finished Elite 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Rachel Przybylski Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Isabel Cashman London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Distances may vary depending on daylight.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 17/08/10 – 18:45

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 17/08/10 – 18:45

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth ---
Tue 17/08/10 – 18:45

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 18:45 Youth Only Youth --- 13km / 8 miles
Tue 17/08/10 – 18:45

U16

Youth Only, Youth
13km / 8 miles
EL/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Tue 17/08/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 37km / 23 miles
Tue 17/08/10 – 19:16

3/4

Regional C+, Band 5
37km / 23 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/08/10 19:17 Women Only Band 4 --- 34km / 21 miles
Tue 17/08/10 – 19:17
Women Only, Band 4
34km / 21 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk