Reading Velodrome Racing 4

Track League , Reading – Monday, 17 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

849/EN/007/2010

Start Date:

Mon, 17th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

1 Lap TT (U10)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U10) - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U12)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U12) - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Max Rigby Sussed Out / Mondraker UK Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U14 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U14 Boys) - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U14 Girls)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U14 Girls) - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U16 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U16 Boys) - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

3. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U8)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U8) - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

A/B/C/D/E

Position Name Club name Rider status Category Points
A/B/C/D/E - Results

Devil (U12/U14/U16)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Devil (U12/U14/U16) - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

9. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
10.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Devil (U8/U10)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Devil (U8/U10) - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Individual Pursuit Final - 9 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Individual Pursuit Final - 9 Laps - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas English Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Junior Individual Pursuit Final - 6 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Individual Pursuit Final - 6 Laps - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Keiren (U10)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U10) - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Keiren (U12)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U12) - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Max Rigby Reading Velodrome Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Keiren (U14 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U14 Boys) - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Keiren (U16)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U16) - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

3. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Keiren (U8)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U8) - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Ladies AW Cycles Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies AW Cycles Endurance 20K - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Ladies Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Hare & Hounds - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies Individual Pursuit Final - 6 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Individual Pursuit Final - 6 Laps - Results
1.  Emma Grant Rapha Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Nicola Meadows AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Keirin - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Nicola Meadows AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Unknown Distance - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Scratch Race - 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race - 10 Laps - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

8. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Max Rigby Reading Velodrome Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
12.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
14.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
19.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
20.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
21.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Senior A - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A - Keirin - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Steve Legg RT 316 Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior A AW Cycles Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A AW Cycles Endurance 20K - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Nick Abraham Finished N/A 00:00:00:00 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior A&B Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A&B Hare & Hounds - Results
1.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

1. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Senior B AW Cycles Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B AW Cycles Endurance 20K - Results
1.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

2. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Robert MacCulloch VC10 Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B Keirin - Results
1.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

3. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Sonim (U14 & U16) Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sonim (U14 & U16) Endurance 20K - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results

Reports

Reading Track League May 17

Posted 19/05/2010 - British Cycling

Guy Swarbrick with report and results from a busy evening at the Palmer Park Velodrome

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Annual membership fee: Youth - £6, Junior - £8, Senior - £12. Guest fee (max 3 times): Senior £2, Youth/Jnr - £1

The Races

1 Lap TT (U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U12) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U14 Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U14 Girls) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U16 Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U8) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
A/B/C/D/E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Devil (U12/U14/U16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Devil (U8/U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Individual Pursuit Final - 9 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 9 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
9 laps
Junior Individual Pursuit Final - 6 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 6 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Keiren (U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U12) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U14 Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U8) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies AW Cycles Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
20km / 12 miles
Ladies Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies Individual Pursuit Final - 6 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 6 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Ladies Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Scratch Race - 10 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior A - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A AW Cycles Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Senior A&B Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior B AW Cycles Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
20km / 12 miles
Senior B Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Sonim (U14 & U16) Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
20km / 12 miles
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:20 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 17/05/10 – 19:20
Regional C, None
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:20 Regional C None ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Mon 17/05/10 – 19:20
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

849/EN/007/2010

Start Date:

Mon, 17th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

1 Lap TT (U10)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U10) - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U12)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U12) - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Max Rigby Sussed Out / Mondraker UK Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U14 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U14 Boys) - Results
1.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U14 Girls)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U14 Girls) - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U16 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U16 Boys) - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

3. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

1 Lap TT (U8)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lap TT (U8) - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

A/B/C/D/E

Position Name Club name Rider status Category Points
A/B/C/D/E - Results

Devil (U12/U14/U16)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Devil (U12/U14/U16) - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

9. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
10.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Devil (U8/U10)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Devil (U8/U10) - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Individual Pursuit Final - 9 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Individual Pursuit Final - 9 Laps - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Nicholas English Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Junior Individual Pursuit Final - 6 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Individual Pursuit Final - 6 Laps - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Cam Swarbrick Team Terminator Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Bradbury AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Keiren (U10)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U10) - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Keiren (U12)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U12) - Results
1.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Max Rigby Reading Velodrome Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Keiren (U14 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U14 Boys) - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Keiren (U16)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U16) - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

3. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Keiren (U8)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Keiren (U8) - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

Ladies AW Cycles Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies AW Cycles Endurance 20K - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Ladies Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Hare & Hounds - Results
1.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies Individual Pursuit Final - 6 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Individual Pursuit Final - 6 Laps - Results
1.  Emma Grant Rapha Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Nicola Meadows AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Ladies Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Keirin - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Nicola Meadows AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Ladies Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Ladies Unknown Distance - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Sarra Boyd Mildenhall CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Scratch Race - 10 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Race - 10 Laps - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Jack Smith Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Jason Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  John Ellis Finished 00:00:00:00 0

8. John Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Max Rigby Reading Velodrome Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Toni Griffiths Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
12.  Damon King Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
14.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
17.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
18.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
19.  Max Reed Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
20.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
21.  Kitty Pilgrim-Morris Palmer Park Velo RT Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

Senior A - Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A - Keirin - Results
1.  John Paul City of Edinburgh RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Steve Legg RT 316 Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior A AW Cycles Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A AW Cycles Endurance 20K - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Samuel Sturgeon Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Nick Abraham Finished N/A 00:00:00:00 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior A&B Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior A&B Hare & Hounds - Results
1.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

1. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Trevor Bradbury Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Senior B AW Cycles Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B AW Cycles Endurance 20K - Results
1.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

2. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Robert MacCulloch VC10 Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Senior B Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B Keirin - Results
1.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Rikki Pankhurst Finished 00:00:00:00 0

3. Rikki Pankhurst -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Senior B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior B Unknown Distance - Results
1.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Sonim (U14 & U16) Endurance 20K

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sonim (U14 & U16) Endurance 20K - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

EL/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3/4 - Results

Junior

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior - Results

Reports

Reading Track League May 17

Posted 19/05/2010 - British Cycling

Guy Swarbrick with report and results from a busy evening at the Palmer Park Velodrome

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Annual membership fee: Youth - £6, Junior - £8, Senior - £12. Guest fee (max 3 times): Senior £2, Youth/Jnr - £1

The Races

1 Lap TT (U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U12) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U14 Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U14 Girls) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U16 Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
1 Lap TT (U8) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 1 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
1 laps
A/B/C/D/E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Devil (U12/U14/U16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Devil (U8/U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Individual Pursuit Final - 9 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 9 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
9 laps
Junior Individual Pursuit Final - 6 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 6 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Keiren (U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U12) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U14 Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U16) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Keiren (U8) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies AW Cycles Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
20km / 12 miles
Ladies Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies Individual Pursuit Final - 6 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 6 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Ladies Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Ladies Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Scratch Race - 10 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Senior A - Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior A AW Cycles Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Senior A&B Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior B AW Cycles Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
20km / 12 miles
Senior B Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Senior B Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
Sonim (U14 & U16) Endurance 20K Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:00 Regional C None --- 20km / 12 miles
Entry:
Mon 17/05/10 – 19:00
Regional C, None
20km / 12 miles
EL/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:20 Regional C None ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Mon 17/05/10 – 19:20
Regional C, None
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 17/05/10 19:20 Regional C None ---
Entry: Online: (£5.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£5.00)
Mon 17/05/10 – 19:20
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk