CC Giro Circuit Races

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 27 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

782/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 27th Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Marc Etches Sheffrec CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Stewart Go Sports Spex RT Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jonathon Bister CC Giro Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Carl Bullingham CC Giro Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Daniel Harris Halesowen A & CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Ross Bury Unknown 4th 4

6. Ross Bury -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Andy Robinson Concorde CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Gavin Passmore Birmingham CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Lee Westwood Lichfield City CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Daniel Tulett Herne Hill Youth CC Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Benjamin Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
4.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Nick Evans Unknown 0

5. Nick Evans -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Alex Barfield Birmingham CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Niall Siers Brereton Wheelers C.C Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Angela Eggleton Halesowen A & CC Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sophie Faulkner Unknown 0

4. Sophie Faulkner -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Anna Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Manley Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Manon Morgans Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Laura Allen Unknown A 0

12. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin London Phoenix CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Joe Kirkham VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Joshua Papworth Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jonathan Dibben DHCyclesport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  George Moore CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Harry Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Andrew Magnier Carnac-Planet X Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Adrian Timmis Cadence Sport Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Perry Bowater CC Giro Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Lewis Cowley Plan B Racing Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Roy Holmes Hewitt Racing Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Oliver Graham Arctic Tacx RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Steven Locke Plan B Racing Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Michael Cowland Team PB Performance Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Kieran Frend Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Joshua Andjelkovic Sabbath - Claytan Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 09:30 Regional B Band 5 --- 1 hr
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/06/09 – 09:30

3/4

Regional B, Band 5
1 hr
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 10:45 Youth Only Youth --- 20 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 10:45
Youth Only, Youth
20 min
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 10:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 10:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 11:15 Youth Only Youth --- 35 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 11:15
Youth Only, Youth
35 min
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 11:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 11:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:00 Youth Only Youth --- 20 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:00
Youth Only, Youth
20 min
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:30 Youth Only Youth --- 45 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:30
Youth Only, Youth
45 min
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 13:25 Youth Only Youth --- 55 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 13:25
Youth Only, Youth
55 min
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 14:30 Youth Only Youth --- 1 hr
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 14:30
Youth Only, Youth
1 hr
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 15:40 National B Band 3 --- 1 hr
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/06/09 – 15:40
National B, Band 3
1 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

782/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 27th Jun 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Marc Etches Sheffrec CC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Stewart Go Sports Spex RT Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jonathon Bister CC Giro Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Carl Bullingham CC Giro Unknown 3rd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Daniel Harris Halesowen A & CC Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Ross Bury Unknown 4th 4

6. Ross Bury -

Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Andy Robinson Concorde CC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Gavin Passmore Birmingham CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  Lee Westwood Lichfield City CC Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Daniel Tulett Herne Hill Youth CC Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D
3.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
4.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Benjamin Moody Hetton Hawks Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown D 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lauren Murphy Team Keyne Unknown D 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  David Barnes Palmer Park Velo RT Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
4.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Bostock Team RL360 Isle Of Man Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Cameron Biddle Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Leighton Sharman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Haycox Maindy Flyers Youth CC Unknown C 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Ben Tulett Herne Hill Youth CC Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E
3.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
4.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Nick Evans Unknown 0

5. Nick Evans -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Alex Barfield Birmingham CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Niall Siers Brereton Wheelers C.C Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: E
2.  Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Unknown E 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Clare Gore Sportcity Velo Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
2.  Angela Eggleton Halesowen A & CC Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Rebecca Hunt Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Sophie Faulkner Unknown 0

4. Sophie Faulkner -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Emily Barnes Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  India Penrice Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Anna Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Emily Trimble VC Lincoln Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Barnes Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harriet Owen Bicester Millennium CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Melissa Bury Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Manley Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Manon Morgans Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Shenton Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Hannah Layland Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Laura Allen Unknown A 0

12. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Maslin London Phoenix CC Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Christopher Lawless Eastlands Velo Unknown B 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jacob Ragan Sportcity Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
4.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jake Kelly Team RL360 Isle Of Man Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Charlie Tanfield Cleveland Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Joe Kirkham VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Rossi Glendene CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
2.  James Locker Halesowen A & CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alistair Slater Bourne Whls CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
4.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Joshua Papworth Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Jonathan Dibben DHCyclesport Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  George Moore CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Declan Byrne Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Alex Minting Carnac-Planet X Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Edward Bate Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Matthew Holmes Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Robert Lambton Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Harry Penn Mammoth Lifestyle Racing Team Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Andrew Magnier Carnac-Planet X Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Adrian Timmis Cadence Sport Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Raphael Deinhart Team PB Performance Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Perry Bowater CC Giro Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Lewis Cowley Plan B Racing Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Roy Holmes Hewitt Racing Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Oliver Graham Arctic Tacx RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Steven Locke Plan B Racing Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Michael Cowland Team PB Performance Unknown 2nd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Kieran Frend Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Unknown 1st 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Joshua Andjelkovic Sabbath - Claytan Unknown 1st 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Stephen Clayton Lichfield City CC Unknown 2nd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 09:30 Regional B Band 5 --- 1 hr
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/06/09 – 09:30

3/4

Regional B, Band 5
1 hr
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 10:45 Youth Only Youth --- 20 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 10:45
Youth Only, Youth
20 min
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 10:45 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 10:45
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 11:15 Youth Only Youth --- 35 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 11:15
Youth Only, Youth
35 min
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 11:15 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 11:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:00 Youth Only Youth --- 20 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:00
Youth Only, Youth
20 min
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:30 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 12:30 Youth Only Youth --- 45 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 12:30
Youth Only, Youth
45 min
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 13:25 Youth Only Youth --- 55 min
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 13:25
Youth Only, Youth
55 min
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 14:30 Youth Only Youth --- 1 hr
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 27/06/09 – 14:30
Youth Only, Youth
1 hr
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/06/09 15:40 National B Band 3 --- 1 hr
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sat 27/06/09 – 15:40
National B, Band 3
1 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk