BC National Masters Track Championships

Track , Newport – Friday, 02 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

084/WA/012/2010

Start Date:

Fri, 2nd Jul 2010

Finish date:

Sun, 4th Jul 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Female 30-34 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 30-34 - 500m Time Trial - Results
1.  Donna Williams LFGSS CC Finished 4th 00:00:39:592 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:592
2.  Marianne Britten VCUK VELOCHAMPION Racing Team Finished Elite 00:00:40:013 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:40:013
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:40:279 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:279
4.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:40:649 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:40:649
5.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:41:705 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:705

Female 30-39 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 30-39 Pursuit - Results
1.  Fiona Duncan Ythan CC Finished N/A 00:02:40:948 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:40:948
2.  Ruth Middleton Ciclos Uno Finished 2nd 00:02:44:717 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:44:717
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:02:49:222 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:49:222
4.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:02:50:079 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:079
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:03:04:922 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:04:922

Female 30-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 30-39 Sprint - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Female 35-44 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 35-44 - 500m Time Trial - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:37:463 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:37:463
2.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:37:626 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:37:626
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Finished 2nd 00:00:40:207 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:40:207
4.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:41:015 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:015
5.  Alison Holmes Lichfield City CC Finished 4th 00:00:42:375 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:375
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:48:886 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:48:886

Female 40+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 40+ Sprint - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Susan Smith Finished 00:00:00:00 0

4. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Arja Scarsbrook Team Echelon Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Female 40-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 40-44 Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:02:42:841 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:42:841
2.  Alison Lilley Kings Cliffe Flyers CC Finished 3rd 00:02:43:277 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:43:277
3.  Cheryl Owens GS Metro Finished 2nd 00:02:49:406 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:49:406
4.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:02:50:907 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:50:907
5.  Alison Holmes Lichfield City CC Finished 4th 00:02:56:832 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:56:832

Female 45-49 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 45-49 - 500m Time Trial - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:41:118 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:118
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:41:311 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:41:311
3.  Elizabeth Clayton CC Giro Finished 3rd 00:00:43:185 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:185
4.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Finished N/A 00:00:46:799 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:46:799

Female 45-49 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 45-49 Pursuit - Results
1.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:02:38:143 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:38:143
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:02:42:421 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:42:421
3.  Elizabeth Clayton CC Giro Finished 3rd 00:02:51:424 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:51:424
4.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Finished N/A 00:03:09:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:09:100

Female 50+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 50+ 500m Time Trial - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:43:936 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:936
2.  Susan Smith Finished 00:00:45:231 0

2. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:45:231
3.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:00:45:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:313
4.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:00:45:438 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:438
5.  Louise Schuller Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:46:495 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:46:495
6.  Louise Burman a3crg Finished 4th 00:00:47:629 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:47:629

Female 50+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 50+ Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:02:48:462 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:48:462
2.  Louise Burman a3crg Finished 4th 00:02:55:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:55:384
3.  Louise Schuller Finsbury Park CC Finished 4th 00:02:56:266 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:56:266
4.  Susan Smith Finished 00:02:59:307 0

4. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:59:307
5.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:02:59:462 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:59:462
6.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:03:08:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:08:735

Female Points Race - All Categories

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female Points Race - All Categories - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Marianne Britten VCUK VELOCHAMPION Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Fiona Duncan Ythan CC Finished N/A 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Cheryl Owens GS Metro Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Elizabeth Clayton CC Giro Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Alison Holmes Lichfield City CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Claire Newland Welwyn Wheelers CC Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Louise Schuller Army Cycling Union Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Female Scratch Race - All Categories

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female Scratch Race - All Categories - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Marianne Britten VCUK VELOCHAMPION Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Fiona Duncan Ythan CC Finished N/A 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Ruth Middleton Ciclos Uno Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Alison Lilley Kings Cliffe Flyers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Louise Schuller Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Cheryl Owens GS Metro Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Susan Smith Did not finish 00:00:00:00 0

16. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

Male 30-34 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 30-34 - 1km Time Trial - Results
1.  Miles Joule Stovold Team Terminator Finished 2nd 00:01:07:248 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:248
2.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:01:08:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:08:588
3.  Jonathan Copp Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:01:12:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:12:018
4.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:01:13:128 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:13:128
5.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Finished N/A 00:01:16:758 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:16:758

Male 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 30-34 - Sprint - Results
1.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jonathan Copp Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male 35-39 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 35-39 - 1km Time Trial - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 1st 00:01:07:269 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:07:269
2.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 00:01:08:319 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:08:319
3.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:01:10:356 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:356
4.  Tom Boulton Finsbury Park CC Finished 4th 00:01:13:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:13:040
5.  Simon Parkin Heanor Clarion CC Finished 4th 00:01:15:121 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:15:121
6.  Paul Davidoff Team Terminator Finished 4th 00:01:18:771 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:18:771
7.  David McElhannan CS Grupetto Finished N/A 00:01:19:411 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:19:411

Male 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 35-39 - Sprint - Results
1.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Marlon Moncrieffe Oakwood Racers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Tom Boulton Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Parkin Heanor Clarion CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Robinson Royal Air Force CA Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 40-44 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 40-44 - 750m Time Trial - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:52:317 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:52:317
2.  Steven Roe Team Swift Finished 2nd 00:00:53:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:446
3.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:53:633 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:53:633
4.  Darren Kenny OBE Dave Mellor Cycles Finished 1st 00:00:53:892 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:53:892
5.  Richard Norris Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 00:00:53:929 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:929
6.  Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 00:00:54:546 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:54:546
7.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:54:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:54:679
8.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:54:952 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:54:952
9.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:00:54:987 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:987
10.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:00:55:495 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:55:495
11.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 00:00:56:048 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:048
12.  Paul Askey Lichfield City CC Finished 4th 00:00:56:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:56:181
13.  Stephen Aslin Finished 3rd 00:00:56:493 0

13. Stephen Aslin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:493
14.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:00:56:648 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:648
15.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:56:964 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:964

Male 40-44 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 40-44 - Sprint - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Aslin Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Did not start N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Male 45-49 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 45-49 - 750m Time Trial - Results
1.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:52:381 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:52:381
2.  Timothy Lawson Science In Sport.com Finished 1st 00:00:52:545 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:52:545
3.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:53:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:181
4.  Martin Stephens Velo Club Rutland Finished 3rd 00:00:53:383 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:53:383
5.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:53:445 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:445
6.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:53:856 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:856
7.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:54:553 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:553
8.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Finished 4th 00:00:54:575 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:54:575
9.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 00:00:54:579 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:579
10.  Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:54:720 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:54:720
11.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:00:54:906 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:906
12.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:55:721 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:55:721
13.  Graeme Waters Retford & District Wheelers Finished 4th 00:00:55:886 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:55:886
14.  Steve Hayward Welwyn Wheelers CC Finished 4th 00:00:55:909 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:55:909
15.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:56:403 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:403
16.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 00:00:56:519 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:56:519
17.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:58:228 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:58:228
--- Kevin Tye Datateam Allstars Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 45-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 45-49 - Sprint - Results
1.  James Varnish Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Martin Stephens Velo Club Rutland Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 50-54 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 50-54 - 500m Time Trial - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:35:473 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:35:473
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 00:00:35:706 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:35:706
3.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Finished 2nd 00:00:36:957 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:36:957
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:37:088 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:088
5.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Finished 4th 00:00:37:453 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:37:453
6.  Brian Fudge I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 00:00:37:582 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:582
7.  Stephen Pulford SF Racing Finished 3rd 00:00:37:685 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:685
8.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:37:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:990
9.  Christopher Vasey Gloucester City Cycling Club Finished N/A 00:00:39:266 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:39:266
10.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:39:327 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:327
11.  Phil Harrison Time RT Finished 4th 00:00:39:892 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:892
12.  Nick Smith Nova CC Finished 3rd 00:00:40:119 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:119
13.  Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 00:00:40:283 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:283
14.  John Horton Finished 4th 00:00:42:212 0

14. John Horton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:212
15.  Michael Lenehan PSUK Cycle Race Team Finished 4th 00:00:45:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:180

Male 50-54 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 50-54 - Sprint - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Stephen Pulford SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male 55-59 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 55-59 - 500m Time Trial - Results
1.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 00:00:34:561 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:34:561
2.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 00:00:36:442 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:36:442
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:00:37:597 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:597
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:38:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:38:205
5.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 00:00:38:312 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:312
6.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:38:711 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:711
7.  Barrie Bailey VC St Raphael Finished 4th 00:00:39:541 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:541
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:41:406 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:41:406
9.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:41:441 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:441
10.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 00:00:42:114 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:114
11.  Gordon Lawrie Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:43:561 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:561

Male 55-59 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 55-59 - Sprint - Results
1.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Male 60-64 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 60-64 - 500m Time Trial - Results
1.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:39:467 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:467
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:39:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:530
3.  Ian Bell Ciclos Uno Finished 3rd 00:00:39:974 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:974
4.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:00:40:091 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:091
5.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:42:101 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:101
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:47:690 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:690
7.  George Grant Forres CC Finished 4th 00:00:48:292 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:292

Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 60-64 Sprint - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Bell Ciclos Uno Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Michael Allen Belper BC Did not start 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 65-69 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 65-69 - 500m Time Trial - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Finished 3rd 00:00:37:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:780
2.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:39:291 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:291
3.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:40:197 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:40:197
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:00:42:873 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:873
5.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 00:00:43:133 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:133
6.  Russell Snowdon Gosforth RC Finished N/A 00:00:46:045 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:46:045

Male 65-69 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 65-69 - Sprint - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Male 70+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 70+ - Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 70+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 70+ 500m Time Trial - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:00:40:633 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:633
2.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:42:984 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:42:984
3.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:44:358 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:44:358
4.  Victor Possee Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:00:44:803 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:44:803
5.  John Wynne Lancashire RC Finished 4th 00:00:45:231 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:231
6.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 4th 00:00:45:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:530
7.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Finished 4th 00:00:45:603 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:603
8.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 00:00:46:104 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:46:104

Male Points Race 1 - 60+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 1 - 60+ - Results
1.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Kevin Gill Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  William Cotton Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  David Gretton Velo Club Nottingham Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Victor Possee Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  John Wynne Lancashire RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Russell Snowdon Gosforth RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Brian Dacey De Laune CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 2 - 50-59

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 2 - 50-59 - Results
1.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Nick Smith Nova CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Nick Yarworth VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Zaschke Crewe Clarion Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Christopher Davis Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Ian Fagan Pedalworks Performance Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Jeff Baird GS Metro Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Clive Burr VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Gordon Lawrie Clachnacuddin CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Michael Lenehan PSUK Cycle Race Team Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Jeffrey Matthews Speedwell BC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 3 - 45-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 3 - 45-49 - Results
1.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Timothy Lawson Science In Sport.com Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Steve Hayward Welwyn Wheelers CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  David Mills TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Adrian Adgar Dinnington Racing Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Nigel Burrows Archer RC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Blair Buss Pedalsport Cycling Club Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Neil Clarke Velo Club Nottingham Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- William Fotheringham Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Donal Linehan Newbury RC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- David Orrell Yasumitsu Schlapp Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Bryan Pool Annan 2010 Racing Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Adrian Ward Shaftesbury CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 4 - 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 4 - 40-44 - Results
1.  Chris Bush VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew James VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  David Kirby Team Coventry Cycle Centre Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Roger Harris Team Striking Bikes Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Mark Northover The Cycle Studio RC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Timothy Read Stevenage CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Peter White Did not finish 00:00:00:00 0

10. Peter White -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 5 - 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 5 - 30-39 - Results
1.  Nicholas English Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  James Notley spokes bikeshop Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  John Hollier Southfork Racing.co.uk Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Neil Withington Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Jason Streather EDCO Continental Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Simon Crouch Carnac-Planet X Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Martin Dainty Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Robert Bishop MJS Racing Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Philip Glasgow Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Rob Mould Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jamie Streather VC St Raphael Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 1 (60+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 1 (60+) - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Sandy Wallace PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Geoff Cooke SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  William Cotton Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  David Gretton Velo Club Nottingham Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  John Wynne Lancashire RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Russell Snowdon Gosforth RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 2 - 50-59

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 2 - 50-59 - Results
1.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Pulford SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Davis Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Nick Yarworth VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Nick Smith Nova CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
19.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Jeff Baird GS Metro Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Paul Lilley Fenland Clarion CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 3 - 45-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 3 - 45-49 - Results
1.  Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Steve Hayward Welwyn Wheelers CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
11.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  William Fotheringham Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  David Mills TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Blair Buss Peckham Challengers BMX Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 4 - 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 4 - 40-44 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Chris Bush VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  David Kirby Team Coventry Cycle Centre Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 5 - 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 5 - 30-39 - Results
1.  Jonathan Copp Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  John Hollier Southfork Racing.co.uk Finished 1st 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  James Notley spokes bikeshop Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Simon Parkin Heanor Clarion CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Rob Mould Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Simon Crouch Carnac-Planet X Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Martin Dainty Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Pursuit - Male 30-34

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 30-34 - Results
1.  Nicholas English Reading CC Finished 3rd 00:03:34:564 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:34:564
2.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:03:46:472 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:46:472
3.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 00:03:47:857 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:47:857
--- Stuart Dodd Disqualified 2nd 00:00:00:00 0

3. Stuart Dodd -

Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Pursuit - Male 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 35-39 - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 1st 00:03:33:339 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:33:339
2.  Simon Bateson East London Velo Finished 2nd 00:03:40:336 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:336
3.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:03:43:252 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:252
4.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:03:47:209 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:47:209
5.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:03:50:499 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:50:499

Pursuit - Male 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 40-44 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:03:32:109 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:32:109
2.  Steven Roe Team Swift Finished 2nd 00:03:37:055 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:055
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:03:37:360 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:360
4.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:03:41:990 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:41:990
5.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:03:43:587 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:43:587
6.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:03:44:354 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:44:354
7.  Darren Kenny OBE Dave Mellor Cycles Finished 1st 00:03:44:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:44:800
8.  Andrew James VC St Raphael Finished 2nd 00:03:46:802 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:46:802
9.  Roger Harris Team Striking Bikes Finished 2nd 00:03:54:855 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:54:855
10.  Tim Matthews Birkenhead North End CC Finished N/A 00:03:56:884 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:56:884
11.  Timothy Read Stevenage CC Finished 3rd 00:03:59:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:59:018
12.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:04:00:649 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:00:649
13.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:04:01:202 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:01:202

Pursuit - Male 45-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 45-49 - Results
1.  Timothy Lawson Crosstrax Finished 1st 00:03:30:260 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:30:260
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:03:37:861 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:861
3.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:03:38:350 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:38:350
4.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 00:03:39:242 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:242
5.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:03:39:294 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:294
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd 00:03:40:911 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:911
7.  Kevin Tye Datateam Allstars Finished 3rd 00:03:41:072 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:41:072
8.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:03:41:963 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:41:963
9.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:03:46:261 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:46:261
10.  Bryan Pool Annan 2010 Racing Finished 2nd 00:03:49:258 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:49:258
11.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:03:50:871 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:50:871
12.  Allan Maclean Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:03:52:775 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:52:775
13.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:03:53:144 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:53:144
14.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:03:53:383 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:53:383
15.  Blair Buss Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 00:03:54:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:54:461
16.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:03:57:192 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:57:192
17.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 00:04:02:979 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:02:979

Pursuit - Male 50-54

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 50-54 - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:02:25:015 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:25:015
2.  Christopher Vasey Gloucester City Cycling Club Finished N/A 00:02:28:680 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:28:680
3.  Nick Yarworth VC St Raphael Finished 3rd 00:02:30:655 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:30:655
4.  Paul Lilley Fenland Clarion CC Finished 3rd 00:02:32:139 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:32:139
5.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:02:34:744 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:34:744
6.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:02:35:304 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:304
7.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Finished 3rd 00:02:42:028 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:42:028
8.  Michael Lenehan PSUK Cycle Race Team Finished 4th 00:02:49:067 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:49:067

Pursuit - Male 55-59

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 55-59 - Results
1.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:02:25:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:25:110
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:02:28:258 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:28:258
3.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 00:02:28:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:28:398
4.  Christopher Davis Halesowen A & CC Finished 3rd 00:02:31:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:31:910
5.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:02:34:855 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:34:855
6.  Clive Burr VC Londres Finished 3rd 00:02:37:066 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:37:066
7.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 00:02:48:564 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:48:564
8.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 00:02:49:377 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:49:377
9.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:02:50:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:50:080
10.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:02:50:317 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:317
11.  Gordon Lawrie Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:02:58:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:58:181

Pursuit - Male 60-69

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 60-69 - Results
1.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:02:34:918 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:34:918
2.  Kevin Gill Ciclos Uno Finished 3rd 00:02:35:992 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:992
3.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:02:36:855 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:36:855
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:02:50:788 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:788
5.  George Grant Forres CC Finished 4th 00:03:00:288 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:00:288

Pursuit - Male 70+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 70+ - Results
1.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:02:45:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:45:459
2.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Finished 4th 00:02:54:003 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:54:003
3.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:02:55:916 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:55:916
4.  Brian Newton Team Echelon Finished 3rd 00:02:57:593 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:57:593
5.  Victor Possee Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:02:58:355 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:58:355
6.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:03:01:937 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:01:937
7.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 4th 00:03:02:358 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:02:358

Reports

Report: Masters Track Championships 2010

Posted 07/07/2010 - British Cycling

Report & results from the 2010 National Masters Track Championships

View Full Report

Report: Masters Track Championships Day 1

Posted 04/07/2010 - British Cycling

Report from day 1 at the Masters Track Championships in Newport (Wales)

View Full Report

About the Event

The Races

Female 30-34 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Female 30-39 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female 30-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Female 35-44 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female 40+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Female 40-44 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female 45-49 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female 45-49 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Female 50+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female 50+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female Points Race - All Categories Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Female Scratch Race - All Categories Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male 30-34 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 30-34 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 35-39 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Male 35-39 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 40-44 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 40-44 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 45-49 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 45-49 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 50-54 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 50-54 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 55-59 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 55-59 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 60-64 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 65-69 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 65-69 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 70+ - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 70+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male Points Race 1 - 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male Points Race 2 - 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Points Race 3 - 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Points Race 4 - 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Points Race 5 - 30-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Scratch Race 1 (60+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 10km / 6 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
10km / 6 miles
Male Scratch Race 2 - 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male Scratch Race 3 - 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male Scratch Race 4 - 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male Scratch Race 5 - 30-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Pursuit - Male 30-34 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 35-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 50-54 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Pursuit - Male 55-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Pursuit - Male 60-69 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Pursuit - Male 70+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile

Event Summary

Event Details

Event URN:

084/WA/012/2010

Start Date:

Fri, 2nd Jul 2010

Finish date:

Sun, 4th Jul 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Female 30-34 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 30-34 - 500m Time Trial - Results
1.  Donna Williams LFGSS CC Finished 4th 00:00:39:592 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:592
2.  Marianne Britten VCUK VELOCHAMPION Racing Team Finished Elite 00:00:40:013 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:40:013
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:40:279 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:279
4.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:40:649 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:40:649
5.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:41:705 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:705

Female 30-39 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 30-39 Pursuit - Results
1.  Fiona Duncan Ythan CC Finished N/A 00:02:40:948 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:40:948
2.  Ruth Middleton Ciclos Uno Finished 2nd 00:02:44:717 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:44:717
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:02:49:222 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:49:222
4.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:02:50:079 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:50:079
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:03:04:922 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:04:922

Female 30-39 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 30-39 Sprint - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Julie Dominguez West Lothian Clarion CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Female 35-44 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 35-44 - 500m Time Trial - Results
1.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:37:463 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:37:463
2.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:37:626 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:37:626
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Finished 2nd 00:00:40:207 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:40:207
4.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:41:015 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:015
5.  Alison Holmes Lichfield City CC Finished 4th 00:00:42:375 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:375
6.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:48:886 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:48:886

Female 40+ Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 40+ Sprint - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Susan Smith Finished 00:00:00:00 0

4. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Arja Scarsbrook Team Echelon Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Female 40-44 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 40-44 Pursuit - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:02:42:841 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:42:841
2.  Alison Lilley Kings Cliffe Flyers CC Finished 3rd 00:02:43:277 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:43:277
3.  Cheryl Owens GS Metro Finished 2nd 00:02:49:406 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:49:406
4.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:02:50:907 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:50:907
5.  Alison Holmes Lichfield City CC Finished 4th 00:02:56:832 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:56:832

Female 45-49 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 45-49 - 500m Time Trial - Results
1.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:41:118 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:118
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:41:311 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:41:311
3.  Elizabeth Clayton CC Giro Finished 3rd 00:00:43:185 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:185
4.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Finished N/A 00:00:46:799 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:46:799

Female 45-49 Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 45-49 Pursuit - Results
1.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:02:38:143 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:38:143
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:02:42:421 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:02:42:421
3.  Elizabeth Clayton CC Giro Finished 3rd 00:02:51:424 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:51:424
4.  Ann Robinson Brereton Wheelers C.C Finished N/A 00:03:09:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:09:100

Female 50+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 50+ 500m Time Trial - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:43:936 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:43:936
2.  Susan Smith Finished 00:00:45:231 0

2. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:45:231
3.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:00:45:313 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:313
4.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:00:45:438 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:45:438
5.  Louise Schuller Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:46:495 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:46:495
6.  Louise Burman a3crg Finished 4th 00:00:47:629 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:47:629

Female 50+ Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female 50+ Pursuit - Results
1.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:02:48:462 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:48:462
2.  Louise Burman a3crg Finished 4th 00:02:55:384 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:55:384
3.  Louise Schuller Finsbury Park CC Finished 4th 00:02:56:266 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:56:266
4.  Susan Smith Finished 00:02:59:307 0

4. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:59:307
5.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Finished 4th 00:02:59:462 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:59:462
6.  Isobel Fletcher Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:03:08:735 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:08:735

Female Points Race - All Categories

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female Points Race - All Categories - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Marianne Britten VCUK VELOCHAMPION Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Fiona Duncan Ythan CC Finished N/A 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Cheryl Owens GS Metro Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
9.  Elizabeth Clayton CC Giro Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Alison Holmes Lichfield City CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Claire Newland Welwyn Wheelers CC Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Louise Schuller Army Cycling Union Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Female Scratch Race - All Categories

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Female Scratch Race - All Categories - Results
1.  Janet Birkmyre Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Siobhan Mullan WXC Mountain Bike Team UK Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Marianne Britten VCUK VELOCHAMPION Racing Team Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Fiona Duncan Ythan CC Finished N/A 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Claire Newland Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Ruth Middleton Ciclos Uno Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Louise Satherley Team Terminator Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Alison Chisholm Edinburgh RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Jeanette Baxter Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Alison Lilley Kings Cliffe Flyers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Fiona Walker Walkers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Louise Schuller Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Cheryl Owens GS Metro Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Susan Smith Did not finish 00:00:00:00 0

16. Susan Smith -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

Male 30-34 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 30-34 - 1km Time Trial - Results
1.  Miles Joule Stovold Team Terminator Finished 2nd 00:01:07:248 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:07:248
2.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:01:08:588 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:08:588
3.  Jonathan Copp Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:01:12:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:12:018
4.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:01:13:128 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:13:128
5.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Finished N/A 00:01:16:758 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:16:758

Male 30-34 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 30-34 - Sprint - Results
1.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jonathan Copp Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male 35-39 - 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 35-39 - 1km Time Trial - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 1st 00:01:07:269 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:01:07:269
2.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 00:01:08:319 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:08:319
3.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:01:10:356 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:356
4.  Tom Boulton Finsbury Park CC Finished 4th 00:01:13:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:13:040
5.  Simon Parkin Heanor Clarion CC Finished 4th 00:01:15:121 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:15:121
6.  Paul Davidoff Team Terminator Finished 4th 00:01:18:771 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:18:771
7.  David McElhannan CS Grupetto Finished N/A 00:01:19:411 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:19:411

Male 35-39 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 35-39 - Sprint - Results
1.  Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Marlon Moncrieffe Oakwood Racers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Tom Boulton Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
5.  Simon Parkin Heanor Clarion CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Robinson Royal Air Force CA Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 40-44 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 40-44 - 750m Time Trial - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:52:317 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:52:317
2.  Steven Roe Team Swift Finished 2nd 00:00:53:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:446
3.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:53:633 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:53:633
4.  Darren Kenny OBE Dave Mellor Cycles Finished 1st 00:00:53:892 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:53:892
5.  Richard Norris Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 00:00:53:929 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:929
6.  Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 00:00:54:546 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:54:546
7.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:54:679 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:54:679
8.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:00:54:952 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:54:952
9.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:00:54:987 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:987
10.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:00:55:495 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:55:495
11.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 00:00:56:048 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:048
12.  Paul Askey Lichfield City CC Finished 4th 00:00:56:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:56:181
13.  Stephen Aslin Finished 3rd 00:00:56:493 0

13. Stephen Aslin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:493
14.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:00:56:648 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:648
15.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:56:964 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:964

Male 40-44 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 40-44 - Sprint - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Houlton Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Aslin Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Elderfield VC Revolution Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Did not start N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Male 45-49 - 750m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 45-49 - 750m Time Trial - Results
1.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:52:381 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:52:381
2.  Timothy Lawson Science In Sport.com Finished 1st 00:00:52:545 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:52:545
3.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:53:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:181
4.  Martin Stephens Velo Club Rutland Finished 3rd 00:00:53:383 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:53:383
5.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:53:445 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:445
6.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:53:856 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:53:856
7.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:54:553 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:553
8.  Adrian Dent Richmond Cycling Club Finished 4th 00:00:54:575 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:54:575
9.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 00:00:54:579 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:579
10.  Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:54:720 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:54:720
11.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:00:54:906 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:54:906
12.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:55:721 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:55:721
13.  Graeme Waters Retford & District Wheelers Finished 4th 00:00:55:886 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:55:886
14.  Steve Hayward Welwyn Wheelers CC Finished 4th 00:00:55:909 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:55:909
15.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:56:403 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:56:403
16.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 00:00:56:519 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:56:519
17.  Nigel Burrows Archer RC Finished 3rd 00:00:58:228 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:58:228
--- Kevin Tye Datateam Allstars Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 45-49 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 45-49 - Sprint - Results
1.  James Varnish Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Martin Stephens Velo Club Rutland Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 50-54 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 50-54 - 500m Time Trial - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:35:473 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:35:473
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 00:00:35:706 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:35:706
3.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Finished 2nd 00:00:36:957 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:36:957
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:37:088 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:088
5.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Finished 4th 00:00:37:453 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:37:453
6.  Brian Fudge I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 00:00:37:582 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:582
7.  Stephen Pulford SF Racing Finished 3rd 00:00:37:685 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:685
8.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:37:990 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:37:990
9.  Christopher Vasey Gloucester City Cycling Club Finished N/A 00:00:39:266 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:39:266
10.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:39:327 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:327
11.  Phil Harrison Time RT Finished 4th 00:00:39:892 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:892
12.  Nick Smith Nova CC Finished 3rd 00:00:40:119 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:119
13.  Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 00:00:40:283 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:283
14.  John Horton Finished 4th 00:00:42:212 0

14. John Horton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:212
15.  Michael Lenehan PSUK Cycle Race Team Finished 4th 00:00:45:180 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:180

Male 50-54 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 50-54 - Sprint - Results
1.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Stephen Pulford SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male 55-59 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 55-59 - 500m Time Trial - Results
1.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 00:00:34:561 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:34:561
2.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 00:00:36:442 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:36:442
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:00:37:597 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:597
4.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:38:205 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:38:205
5.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 00:00:38:312 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:312
6.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:38:711 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:38:711
7.  Barrie Bailey VC St Raphael Finished 4th 00:00:39:541 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:541
8.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:41:406 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:41:406
9.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:41:441 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:41:441
10.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 00:00:42:114 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:114
11.  Gordon Lawrie Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:43:561 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:561

Male 55-59 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 55-59 - Sprint - Results
1.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Male 60-64 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 60-64 - 500m Time Trial - Results
1.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:39:467 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:467
2.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:39:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:530
3.  Ian Bell Ciclos Uno Finished 3rd 00:00:39:974 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:39:974
4.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:00:40:091 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:091
5.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:42:101 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:42:101
6.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:47:690 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:47:690
7.  George Grant Forres CC Finished 4th 00:00:48:292 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:48:292

Male 60-64 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 60-64 Sprint - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Ian Bell Ciclos Uno Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Michael Allen Belper BC Did not start 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 65-69 - 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 65-69 - 500m Time Trial - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Finished 3rd 00:00:37:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:37:780
2.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:39:291 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:39:291
3.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:40:197 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:40:197
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:00:42:873 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:42:873
5.  Richard Lacy Bedfordshire Road Cycling Club Finished 3rd 00:00:43:133 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:43:133
6.  Russell Snowdon Gosforth RC Finished N/A 00:00:46:045 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:46:045

Male 65-69 - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 65-69 - Sprint - Results
1.  Geoff Cooke SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Male 70+ - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 70+ - Sprint - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male 70+ 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male 70+ 500m Time Trial - Results
1.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:00:40:633 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:40:633
2.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:42:984 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:42:984
3.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:44:358 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:44:358
4.  Victor Possee Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:00:44:803 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:44:803
5.  John Wynne Lancashire RC Finished 4th 00:00:45:231 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:231
6.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 4th 00:00:45:530 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:530
7.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Finished 4th 00:00:45:603 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:45:603
8.  Brian Dacey De Laune CC Finished 3rd 00:00:46:104 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:46:104

Male Points Race 1 - 60+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 1 - 60+ - Results
1.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Kevin Gill Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  William Cotton Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  David Gretton Velo Club Nottingham Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Victor Possee Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  John Wynne Lancashire RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  Sandy Wallace Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Russell Snowdon Gosforth RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Brian Dacey De Laune CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 2 - 50-59

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 2 - 50-59 - Results
1.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Nick Smith Nova CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Nick Yarworth VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mark Zaschke Crewe Clarion Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Christopher Davis Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Ian Fagan Pedalworks Performance Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Jeff Baird GS Metro Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Clive Burr VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Gordon Lawrie Clachnacuddin CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Michael Lenehan PSUK Cycle Race Team Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Jeffrey Matthews Speedwell BC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 3 - 45-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 3 - 45-49 - Results
1.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Timothy Lawson Science In Sport.com Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Steve Hayward Welwyn Wheelers CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  David Mills TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Adrian Adgar Dinnington Racing Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Nigel Burrows Archer RC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Blair Buss Pedalsport Cycling Club Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Neil Clarke Velo Club Nottingham Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- William Fotheringham Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Donal Linehan Newbury RC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- David Orrell Yasumitsu Schlapp Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Bryan Pool Annan 2010 Racing Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Adrian Ward Shaftesbury CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 4 - 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 4 - 40-44 - Results
1.  Chris Bush VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew James VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  David Kirby Team Coventry Cycle Centre Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Roger Harris Team Striking Bikes Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Mark Northover The Cycle Studio RC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Timothy Read Stevenage CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Peter White Did not finish 00:00:00:00 0

10. Peter White -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

Male Points Race 5 - 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Points Race 5 - 30-39 - Results
1.  Nicholas English Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  James Notley spokes bikeshop Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  John Hollier Southfork Racing.co.uk Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Neil Withington Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Jason Streather EDCO Continental Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Simon Crouch Carnac-Planet X Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Martin Dainty Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Robert Bishop MJS Racing Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Philip Glasgow Hargroves-Ridley-Montezuma's Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Rob Mould Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jamie Streather VC St Raphael Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 1 (60+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 1 (60+) - Results
1.  Thomas Demery Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Lance Ravenhill Team Coventry Cycle Centre Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Sandy Wallace PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Geoff Cooke SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  David Rowe 34 Nomads CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  William Cotton Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  David Gretton Velo Club Nottingham Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Geoff Brandt Birkenhead North End CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
12.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  John Wynne Lancashire RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Russell Snowdon Gosforth RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Derek Thurrell Teesside Clarion C & AC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 2 - 50-59

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 2 - 50-59 - Results
1.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd --- 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Pulford SF Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Christopher Davis Halesowen A & CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Nick Yarworth VC St Raphael Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  Steve Cronshaw Brereton Wheelers C.C Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Mark Zaschke City Cycle Centre.com Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Nick Smith Nova CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  David Smith Stafford Road Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Jonathan Pullen Penzance Wheelers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
19.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Jeff Baird GS Metro Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Paul Lilley Fenland Clarion CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 3 - 45-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 3 - 45-49 - Results
1.  Courtney Rowe Cardiff JIF Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Stephen Clayton Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Simon Baynes Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Steve Hayward Welwyn Wheelers CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
11.  Adrian Adgar Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  William Fotheringham Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  John Saysell North Road CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  David Mills TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Blair Buss Peckham Challengers BMX Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Iain Young Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 4 - 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 4 - 40-44 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Chris Bush VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
5.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Ian Cooper Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  David Kirby Team Coventry Cycle Centre Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Male Scratch Race 5 - 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Male Scratch Race 5 - 30-39 - Results
1.  Jonathan Copp Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  James Taylor Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  John Hollier Southfork Racing.co.uk Finished 1st 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
6.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  James Notley spokes bikeshop Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Simon Parkin Heanor Clarion CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Robert Bishop MJS Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Rob Mould Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Simon Crouch Carnac-Planet X Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Jamie Streather VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Martin Dainty Barnsley RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Pursuit - Male 30-34

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 30-34 - Results
1.  Nicholas English Reading CC Finished 3rd 00:03:34:564 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:34:564
2.  Michael Westwell Royal Air Force CA Finished 2nd 00:03:46:472 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:46:472
3.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 00:03:47:857 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:47:857
--- Stuart Dodd Disqualified 2nd 00:00:00:00 0

3. Stuart Dodd -

Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Pursuit - Male 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 35-39 - Results
1.  Benedict Elliott VC St Raphael Finished 1st 00:03:33:339 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:33:339
2.  Simon Bateson East London Velo Finished 2nd 00:03:40:336 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:336
3.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:03:43:252 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:43:252
4.  Adam Roberts Carnac-Planet X Finished 2nd 00:03:47:209 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:47:209
5.  Martyn Harris Banjo Cycles Finished 2nd 00:03:50:499 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:50:499

Pursuit - Male 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 40-44 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:03:32:109 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:03:32:109
2.  Steven Roe Team Swift Finished 2nd 00:03:37:055 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:055
3.  Elliot Davis Great Britain Fire Service (FS... Finished 2nd 00:03:37:360 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:360
4.  Oliver Davies Dinnington Racing Club Finished 2nd 00:03:41:990 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:41:990
5.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:03:43:587 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:43:587
6.  Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:03:44:354 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:44:354
7.  Darren Kenny OBE Dave Mellor Cycles Finished 1st 00:03:44:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:44:800
8.  Andrew James VC St Raphael Finished 2nd 00:03:46:802 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:46:802
9.  Roger Harris Team Striking Bikes Finished 2nd 00:03:54:855 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:54:855
10.  Tim Matthews Birkenhead North End CC Finished N/A 00:03:56:884 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:56:884
11.  Timothy Read Stevenage CC Finished 3rd 00:03:59:018 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:59:018
12.  Stephen Cwiklinski Yasumitsu Schlapp Finished N/A 00:04:00:649 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:04:00:649
13.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 00:04:01:202 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:01:202

Pursuit - Male 45-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 45-49 - Results
1.  Timothy Lawson Crosstrax Finished 1st 00:03:30:260 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:03:30:260
2.  Peter Ettles Sandy Wallace Cycles Finished 2nd 00:03:37:861 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:37:861
3.  Peter Georgi Epic Cycles Finished 2nd 00:03:38:350 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:38:350
4.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Finished 2nd 00:03:39:242 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:242
5.  Trevor Burke Finchley Racing Team Finished 2nd 00:03:39:294 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:39:294
6.  Colin Parkinson South Western RC - Evans Cycle... Finished 2nd 00:03:40:911 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:40:911
7.  Kevin Tye Datateam Allstars Finished 3rd 00:03:41:072 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:41:072
8.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:03:41:963 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:41:963
9.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:03:46:261 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:03:46:261
10.  Bryan Pool Annan 2010 Racing Finished 2nd 00:03:49:258 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:49:258
11.  Johannes Roux Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 00:03:50:871 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:50:871
12.  Allan Maclean Glasgow Whlrs Finished 3rd 00:03:52:775 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:52:775
13.  Andrew Jackson Go Sports Spex RT Finished 2nd 00:03:53:144 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:53:144
14.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 00:03:53:383 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:53:383
15.  Blair Buss Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 00:03:54:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:54:461
16.  David Orrell Yasumitsu Schlapp Finished 3rd 00:03:57:192 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:57:192
17.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 00:04:02:979 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:02:979

Pursuit - Male 50-54

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 50-54 - Results
1.  Graham Barclay Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 00:02:25:015 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:25:015
2.  Christopher Vasey Gloucester City Cycling Club Finished N/A 00:02:28:680 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:28:680
3.  Nick Yarworth VC St Raphael Finished 3rd 00:02:30:655 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:30:655
4.  Paul Lilley Fenland Clarion CC Finished 3rd 00:02:32:139 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:32:139
5.  Michael Davies Lichfield City CC Finished 3rd 00:02:34:744 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:34:744
6.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:02:35:304 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:304
7.  Jeffrey Matthews Speedwell BC Finished 3rd 00:02:42:028 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:42:028
8.  Michael Lenehan PSUK Cycle Race Team Finished 4th 00:02:49:067 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:49:067

Pursuit - Male 55-59

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 55-59 - Results
1.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Finished 3rd 00:02:25:110 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:25:110
2.  Stephen Davies Ferryhill Wheelers CC Finished 2nd 00:02:28:258 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:28:258
3.  James Rutherford Science In Sport.com Finished 2nd 00:02:28:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:02:28:398
4.  Christopher Davis Halesowen A & CC Finished 3rd 00:02:31:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:31:910
5.  Andrew Laing Musselburgh RCC Finished N/A 00:02:34:855 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:34:855
6.  Clive Burr VC Londres Finished 3rd 00:02:37:066 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:37:066
7.  Don O'Connor Brereton Wheelers C.C Finished 4th 00:02:48:564 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:48:564
8.  Keith Moore City Cycle Centre.com Finished 3rd 00:02:49:377 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:49:377
9.  Martin Bush Bush Healthcare CRT Finished 3rd 00:02:50:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:50:080
10.  Christopher Lodge Finsbury Park CC Finished 4th 00:02:50:317 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:317
11.  Gordon Lawrie Clachnacuddin CC Finished 3rd 00:02:58:181 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:58:181

Pursuit - Male 60-69

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 60-69 - Results
1.  Michael Allen Belper BC Finished 3rd 00:02:34:918 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:34:918
2.  Kevin Gill Ciclos Uno Finished 3rd 00:02:35:992 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:35:992
3.  Graham Truelove Lichfield City CC Finished 3rd 00:02:36:855 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:36:855
4.  John Mason Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 00:02:50:788 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:50:788
5.  George Grant Forres CC Finished 4th 00:03:00:288 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:00:288

Pursuit - Male 70+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit - Male 70+ - Results
1.  Derrick Woodings Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:02:45:459 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:45:459
2.  Gordon Johnston Classic Walls CRT Finished 4th 00:02:54:003 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:02:54:003
3.  Roland Crayford San Fairy Ann CC Finished 3rd 00:02:55:916 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:55:916
4.  Brian Newton Team Echelon Finished 3rd 00:02:57:593 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:57:593
5.  Victor Possee Ayr Roads Cycling Club Finished 3rd 00:02:58:355 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:02:58:355
6.  David Sankey Bush Healthcare CRT Finished 4th 00:03:01:937 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:01:937
7.  Gordon Butler MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished 4th 00:03:02:358 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:03:02:358

Reports

Report: Masters Track Championships 2010

Posted 07/07/2010 - British Cycling

Report & results from the 2010 National Masters Track Championships

View Full Report

Report: Masters Track Championships Day 1

Posted 04/07/2010 - British Cycling

Report from day 1 at the Masters Track Championships in Newport (Wales)

View Full Report

About the Event

The Races

Female 30-34 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Female 30-39 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female 30-39 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Female 35-44 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female 40+ Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Female 40-44 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female 45-49 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female 45-49 Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Female 50+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 0 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 0 mile
Female 50+ Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Female Points Race - All Categories Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Female Scratch Race - All Categories Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male 30-34 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 30-34 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 35-39 - 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 1km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
1km / 1 mile
Male 35-39 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 40-44 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 40-44 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 45-49 - 750m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 45-49 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 50-54 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 50-54 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 55-59 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 55-59 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 60-64 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 60-64 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 65-69 - 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 65-69 - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 70+ - Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male 70+ 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male Points Race 1 - 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Male Points Race 2 - 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Points Race 3 - 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Points Race 4 - 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Points Race 5 - 30-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
Male Scratch Race 1 (60+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 10km / 6 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
10km / 6 miles
Male Scratch Race 2 - 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 10km / 6 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
10km / 6 miles
Male Scratch Race 3 - 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male Scratch Race 4 - 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Male Scratch Race 5 - 30-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Pursuit - Male 30-34 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 35-39 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 40-44 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 45-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C+ Band 3 --- 3km / 2 miles
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C+, Band 3
3km / 2 miles
Pursuit - Male 50-54 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile
Pursuit - Male 55-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Pursuit - Male 60-69 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None ---
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
Pursuit - Male 70+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 02/07/10 00:00 Regional C None --- 2km / 1 mile
Fri 02/07/10 – 00:00
Regional C, None
2km / 1 mile

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk