Albarosa Friday Night Youth Race Series 4

Closed Circuit , Leeds – Friday, 14 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

A series of summer races to take advantage of the long nights! Races for all youth riders from U8s to U16s with medals awarded on the night and then  prizes for the top 3 in the series in each age group, boys and girls

Event Details

Event URN:

451973

Start Date:

Fri, 14th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bodington Cycle Circuit, Bodington Playing Fields, Otley Road, Leeds, W.yorkshire, LS16 8NA

View map

Series:

Albarosa Friday Night Youth Race Series

Entry close date

Sun, 9th Jun 2019

Event Organiser:

Richard Hollis
07847507585

Safeguarding lead:

Richard Hollis
rjhollis@ntlworld.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Kemp Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Shimmin Albarosa Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophie Wilson Finished 0

2.  Sophie Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Henry Shimmin Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ethan Hague Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isla Aylward Finished 0

2.  Isla Aylward -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Izaak Soper Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew Peace Shibden Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Callum Buchan Finished 0

7.  Callum Buchan -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Ruairdh Aylward Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Charlie Hobson Harrogate Nova CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  James Harrison Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Marco Teoli Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Pritchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellie Harrison Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Loftus Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jasmine Hobson Harrogate Nova CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Jones RFDA Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Morgan Crussell RFDA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Denholm Edwards Clifton CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Peace Shibden Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Beldon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Partridge PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Bjoern Koerdt East Bradford Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Wood East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Wallace Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Seb Cumming Finished 0

15.  Seb Cumming -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Jacob Leigh Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dan Hepton Did not finish 0

Dan Hepton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Timothy Lane Did not finish 0

Timothy Lane -

Points: 0 | Status: Did not finish

About the Event

Info for Riders

Online entry and entry on the night both available.

The start times advertised for each race are only for guidance only.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:20
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:20
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:45 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:45
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:45 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:45
Youth Only, None
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 19:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 19:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 19:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 19:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 20:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 20:10
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 20:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 20:10
Youth Only, Band 5
40 mins

Event Summary

Event Overview

A series of summer races to take advantage of the long nights! Races for all youth riders from U8s to U16s with medals awarded on the night and then  prizes for the top 3 in the series in each age group, boys and girls

Event Details

Event URN:

451973

Start Date:

Fri, 14th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bodington Cycle Circuit, Bodington Playing Fields, Otley Road, Leeds, W.yorkshire, LS16 8NA

View map

Series:

Albarosa Friday Night Youth Race Series

Entry close date

Sun, 9th Jun 2019

Event Organiser:

Richard Hollis
07847507585

Safeguarding lead:

Richard Hollis
rjhollis@ntlworld.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Kemp Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Shimmin Albarosa Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophie Wilson Finished 0

2.  Sophie Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Henry Shimmin Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ethan Hague Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Isla Aylward Finished 0

2.  Isla Aylward -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Izaak Soper Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew Peace Shibden Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Callum Buchan Finished 0

7.  Callum Buchan -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Ruairdh Aylward Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Charlie Hobson Harrogate Nova CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  James Harrison Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Marco Teoli Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lauren Pritchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ellie Harrison Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Loftus Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jasmine Hobson Harrogate Nova CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Jones RFDA Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Morgan Crussell RFDA Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Denholm Edwards Clifton CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Peace Shibden Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Beldon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Akers Albion Cycling Co Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Partridge PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Bjoern Koerdt East Bradford Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Daniel Wood East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Wallace Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Seb Cumming Finished 0

15.  Seb Cumming -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Jacob Leigh Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dan Hepton Did not finish 0

Dan Hepton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Timothy Lane Did not finish 0

Timothy Lane -

Points: 0 | Status: Did not finish

About the Event

Info for Riders

Online entry and entry on the night both available.

The start times advertised for each race are only for guidance only.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:20
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:20 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:20
Youth Only, None
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:45 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:45
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 18:45 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Fri 14/06/19 – 18:45
Youth Only, None
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 19:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 19:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 19:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 19:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 20:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 20:10
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 14/06/19 20:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 14/06/19 – 20:10
Youth Only, Band 5
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk