The 2019 Ilkley Cycle Races

Closed Circuit , Ilkley – Wednesday, 19 Jun 2019

Event Summary

Event Overview

Building on the success of our inaugural event that was just prior to the visit from the Tour de France, Ilkley Cycling Club will again be hosting an evening of racing in the town centre. The same challenging 1.5 km circuit awaits the riders, using the Riddings Road hill with a high-speed finish along The Grove. Under 14s, Under 16s, Women's & Men's races.
Our event is now in its sixth year and the stage is set for another fantastic summer evening of sport.

Event Details

Event URN:

445547

Start Date:

Wed, 19th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Clarke Foley Centre, Cunliffe Road, Ilkley, West Yorkshire, LS29 9DZ

View map

Entry close date

Sun, 9th Jun 2019

Event Organiser:

Mike Firth
07801 256777
organiser@ilkleycycleraces.co.uk

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Peace Shibden Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Beldon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Callum Watson East Bradford Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Sergeant Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Denholm Edwards Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Taylor Churchill Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thomas Miller Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Patrick Havercroft Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  James Luxton Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Florence Greenhalgh East Bradford Race Team Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Freya Whiteside East Bradford Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Amy Mourne RFDA Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Poppy Peacock Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Amy Loftus Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aidan Lawrence Green Jersey RT Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Bent Green Jersey RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  George Radcliffe Otley CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lachlan Hacker Giant Halifax Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Bjoern Koerdt East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Wood East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Charles Engley Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ben Iddon Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Tom Lees Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Jack Fothergill Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Timothy Lane Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Tom Wallace Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  George Griffin Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Sebastien Cuming East Bradford Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Madelaine Leech RFDA Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Grace Castle Cycling Performance Squad Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Evelina Black Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Erin Avill RFDA Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ruby Firth Bronte Tykes Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Morgan Crussell RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Millie Jones RFDA Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Emily Meakin The Independent Pedaler Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christina Wiejak Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Abi Smith RFDA Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Amy Gornall The Racing Chance Foundation Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ellen McDermott Team Boompods Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sophie Thackray Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Isabel Darvill Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jo Ryding Team JRC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Connie Hayes Liv Awol Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Madeleine Scott Kuota - GSG Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sarah Briggs RFDA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Helen Jackson Kendal Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Sophie Earl Valley Striders CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Flora Knight Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Emily Bridson Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Josie Cram Albarosa Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Olivia Bent Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Poppy Cooke RFDA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Amelie Wayte Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jihanna Bonilla-Allard Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Megan Thomson York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Rebecca Dawes RFDA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Louise Scupham Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Kate Taylor The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Phoebe Brown RFDA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Catherine Sweeney Queensbury Queens of the Mount... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Sarah Hobbs Wakefield Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Claire Whitworth Team JRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Rebecca Bland York Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Elizabeth Bridgen Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Evelyn Oldale RFDA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Laura Donald Queensbury Queens of the Mount... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
0.  Amira Mellor Albion Cycling Co Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Amy Monkhouse Storey Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Helen Parkin Muckle Cycle Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Sam Dickinson Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Pickering Vive Le Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Aidan Lawrence Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Glen Turnbull Patron Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Harmer PMRR Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lewis Ridley VC York Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Cleave Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Phil Shackleton All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Oliver George University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Nick Hutchinson Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  David Nearney South Shields Velo Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Oliver Barker PMRR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joe Hepworth PMRR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Nathan Judge Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Richard Kelt Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matthew Sutton Durham University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Luke Rothery Airedale Olympic CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Joe Shillabeer Clifton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  James Little Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ben Manning 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Michael Mcgoldrick Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nathan Edensor Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ben Metcalfe Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Kyle Bibby PMRR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Matthew Mannakee Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Liam Davison Team JRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Ben Warner Hull Thursday RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Nick Weddle Houghton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Wayne Preston ORIEN.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Grave Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Robert Blake Wilsons Wheels Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Ben Howe Paceline Cycles North Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Joshua Bos Finished 0

41.  Joshua Bos -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Ian Clarke Evans Cycles Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  James Poulsom ORIEN.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Ian Anderson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Garry Beanland York Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Biggin Airedale Olympic CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Collum Aerobic Power Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Steven Gott Ilkley Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harry Hunt Otley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Elliot Jackoby Hull Thursday RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Edward Shone Team Bikestop Tyrekey Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jake Unsworth Ilkley Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Wood Prologue Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kieron Yorke Huddersfield Star Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Thomas Moses Madison Genesis Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Max Rushby HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Williams SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kieran Savage Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Patrick Clark Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Chris Sherriffs Ribble Pro Cycling Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  David Bolland Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jordan Reed SwiftCarbon Pro Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  James Coates Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Julian Varley SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Nathan Smith Wold Top The Edge RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Damien Clayton Andy Moore Autocentres Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  George Ball Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ben Barlow Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  William Brown Ribble Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Archie Cross Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jake Womersley Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Matthew King Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  David Huck Barrow Central Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jack Crook Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Nicholas Cooper ActiveEdge Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Lloyd Wise BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Harry Hardcastle Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Will King Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  David Reece TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Callum Anderson Bioracer- Moriarty Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Oliver Cockerill Wold Top The Edge RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Chris Thomas Better Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  William Orrell-Turner Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  George Wharton BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Scott Wolfenden Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- William Abbott Innovation Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cameron Blake Prologue Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Max Burt BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Fitzpatrick-Morgan Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Glen Hale Holmfirth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kieran Hotson TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mark Jagger Team B38 / Cycles In Motion Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Kirkbright Aerobic Power Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harry Lee Wold Top The Edge RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel McDermott Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Thomas Potter All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Ramsay Wold Top The Edge RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Finlay Robertson Wheelbase CabTech Castelli Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kieran Simcox Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jude Taylor Team B38 / Cycles In Motion Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Taylor Prologue Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dougal Toms University of Exeter Cycling C... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

The races are now well established and always have a terrific atmosphere for both riders & spectators alike. 
The evening of racing costs over £15,000 to put on and Ilkley CC cover any short-fall from club funds.

For info. our main costs are:

  • Infrastructure (barriers, P.A., podium truck etc)
  • Prize Money
  • Traffic Management
  • Chip Timing
  • Medical cover
  • Hire of the HQ
  • Banners, flyers, race numbers, commentary etc..

We do our utmost to keep racing affordable for everyone and want to thank the huge contribution from our sponsors and all the volunteers who freely give up their time to make this event possible.

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 17:55 Youth Only Band 5 B 20 mins
Wed 19/06/19 – 17:55
Youth Only, Band 5 | B
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 17:55 Youth Only Band 5 B 20 mins
Wed 19/06/19 – 17:55
Youth Only, Band 5 | B
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 18:25 Youth Only Band 5 A 25 mins
Wed 19/06/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 | A
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 18:25 Youth Only Band 5 A 25 mins
Wed 19/06/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 | A
25 mins
E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 19:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 40 mins
Wed 19/06/19 – 19:00
Women Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 19:45 Regional B Band 5 3rd, 4th 35 mins
Wed 19/06/19 – 19:45

3/4

Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
35 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 20:40 National A Band 2 1st, 2nd, Elite 01 hr
Wed 19/06/19 – 20:40
National A, Band 2 | 1st, 2nd, Elite
01 hr

Event Summary

Event Overview

Building on the success of our inaugural event that was just prior to the visit from the Tour de France, Ilkley Cycling Club will again be hosting an evening of racing in the town centre. The same challenging 1.5 km circuit awaits the riders, using the Riddings Road hill with a high-speed finish along The Grove. Under 14s, Under 16s, Women's & Men's races.
Our event is now in its sixth year and the stage is set for another fantastic summer evening of sport.

Event Details

Event URN:

445547

Start Date:

Wed, 19th Jun 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Clarke Foley Centre, Cunliffe Road, Ilkley, West Yorkshire, LS29 9DZ

View map

Entry close date

Sun, 9th Jun 2019

Event Organiser:

Mike Firth
07801 256777
organiser@ilkleycycleraces.co.uk

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harry Ellison Shibden Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Peace Shibden Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Beldon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Callum Watson East Bradford Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Oliver Sergeant Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Denholm Edwards Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Taylor Churchill Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thomas Miller Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Patrick Havercroft Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  James Luxton Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Florence Greenhalgh East Bradford Race Team Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Freya Whiteside East Bradford Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Amy Mourne RFDA Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Poppy Peacock Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Emily Middlebrooke Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Amy Loftus Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aidan Lawrence Green Jersey RT Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Bent Green Jersey RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  George Radcliffe Otley CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lachlan Hacker Giant Halifax Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Bjoern Koerdt East Bradford Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lewis Dolan Manilla Presca Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Daniel Wood East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Charles Engley Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ben Iddon Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Tom Lees Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Jack Fothergill Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Timothy Lane Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Tom Wallace Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  George Griffin Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Sebastien Cuming East Bradford Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Madelaine Leech RFDA Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Grace Castle Cycling Performance Squad Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Evelina Black Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Erin Avill RFDA Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ruby Firth Bronte Tykes Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Morgan Crussell RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Millie Jones RFDA Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

E/1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 Women - Results
1.  Emily Meakin The Independent Pedaler Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christina Wiejak Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Abi Smith RFDA Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Amy Gornall The Racing Chance Foundation Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ellen McDermott Team Boompods Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sophie Thackray Torelli-Assure-Madison Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Isabel Darvill Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jo Ryding Team JRC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Connie Hayes Liv Awol Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Madeleine Scott Kuota - GSG Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sarah Briggs RFDA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Helen Jackson Kendal Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Sophie Earl Valley Striders CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Flora Knight Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Emily Bridson Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Josie Cram Albarosa Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Olivia Bent Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Poppy Cooke RFDA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Amelie Wayte Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jihanna Bonilla-Allard Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Megan Thomson York Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Rebecca Dawes RFDA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Louise Scupham Liv Awol Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Kate Taylor The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Phoebe Brown RFDA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Catherine Sweeney Queensbury Queens of the Mount... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Sarah Hobbs Wakefield Triathlon Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Claire Whitworth Team JRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Rebecca Bland York Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Elizabeth Bridgen Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Evelyn Oldale RFDA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Laura Donald Queensbury Queens of the Mount... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
0.  Amira Mellor Albion Cycling Co Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Amy Monkhouse Storey Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Helen Parkin Muckle Cycle Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Sam Dickinson Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Finlay Pickering Vive Le Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Aidan Lawrence Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Glen Turnbull Patron Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Whitworth Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Harmer PMRR Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lewis Ridley VC York Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Cleave Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Phil Shackleton All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Oliver George University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Nick Hutchinson Ilkley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  David Nearney South Shields Velo Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Oliver Barker PMRR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joe Hepworth PMRR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Nathan Judge Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Richard Kelt Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matthew Sutton Durham University Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  William Weatherill Hope Factory Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Luke Rothery Airedale Olympic CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Ethan Whiteside East Bradford Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Joe Shillabeer Clifton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  James Little Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ben Manning 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Michael Mcgoldrick Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nathan Edensor Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Ben Metcalfe Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Kyle Bibby PMRR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Matthew Mannakee Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Liam Davison Team JRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Ben Warner Hull Thursday RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Nick Weddle Houghton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Wayne Preston ORIEN.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Grave Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Michael Burdon PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Robert Blake Wilsons Wheels Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Ben Howe Paceline Cycles North Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Joshua Bos Finished 0

41.  Joshua Bos -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Ian Clarke Evans Cycles Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  James Poulsom ORIEN.CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Ian Anderson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
46.  Garry Beanland York Rouleurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Biggin Airedale Olympic CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Collum Aerobic Power Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Steven Gott Ilkley Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Harry Hunt Otley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Elliot Jackoby Hull Thursday RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Edward Shone Team Bikestop Tyrekey Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jake Unsworth Ilkley Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Wood Prologue Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kieron Yorke Huddersfield Star Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Thomas Moses Madison Genesis Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Oliver Rees HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Max Rushby HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Peter Williams SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kieran Savage Cycling Sheffield Giant Sheffi... Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Patrick Clark Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Chris Sherriffs Ribble Pro Cycling Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Dylan Westley HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  David Bolland Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Robert Donaldson Fensham Howes - MAS Design Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Benjamin Baugh Wold Top The Edge RT Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Jordan Reed SwiftCarbon Pro Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  James Coates Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Julian Varley SwiftCarbon Pro Cycling Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Nathan Smith Wold Top The Edge RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Damien Clayton Andy Moore Autocentres Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
23.  George Ball Cycling Performance Squad Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Jenson Young HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ben Barlow Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
26.  William Brown Ribble Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Archie Cross Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jake Womersley Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Matthew King Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Joe Howcroft Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  David Huck Barrow Central Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jack Crook Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  Nicholas Cooper ActiveEdge Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Lloyd Wise BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  James Wordsworth Fensham Howes - MAS Design Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Harry Hardcastle Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Will King Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  David Reece TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Callum Anderson Bioracer- Moriarty Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Oliver Cockerill Wold Top The Edge RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  William Foster Cyclesense Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Chris Thomas Better Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  William Orrell-Turner Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  George Wharton BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Scott Wolfenden Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- William Abbott Innovation Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cameron Blake Prologue Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Max Burt BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Fitzpatrick-Morgan Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Glen Hale Holmfirth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kieran Hotson TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mark Jagger Team B38 / Cycles In Motion Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Kirkbright Aerobic Power Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harry Lee Wold Top The Edge RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel McDermott Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Thomas Potter All Terrain Cycles Ride In Pea... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Ramsay Wold Top The Edge RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Finlay Robertson Wheelbase CabTech Castelli Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kieran Simcox Army Cycling Union Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jude Taylor Team B38 / Cycles In Motion Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Matthew Taylor Prologue Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dougal Toms University of Exeter Cycling C... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

The races are now well established and always have a terrific atmosphere for both riders & spectators alike. 
The evening of racing costs over £15,000 to put on and Ilkley CC cover any short-fall from club funds.

For info. our main costs are:

  • Infrastructure (barriers, P.A., podium truck etc)
  • Prize Money
  • Traffic Management
  • Chip Timing
  • Medical cover
  • Hire of the HQ
  • Banners, flyers, race numbers, commentary etc..

We do our utmost to keep racing affordable for everyone and want to thank the huge contribution from our sponsors and all the volunteers who freely give up their time to make this event possible.

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 17:55 Youth Only Band 5 B 20 mins
Wed 19/06/19 – 17:55
Youth Only, Band 5 | B
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 17:55 Youth Only Band 5 B 20 mins
Wed 19/06/19 – 17:55
Youth Only, Band 5 | B
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 18:25 Youth Only Band 5 A 25 mins
Wed 19/06/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 | A
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 18:25 Youth Only Band 5 A 25 mins
Wed 19/06/19 – 18:25
Youth Only, Band 5 | A
25 mins
E/1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 19:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 40 mins
Wed 19/06/19 – 19:00
Women Only, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
40 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 19:45 Regional B Band 5 3rd, 4th 35 mins
Wed 19/06/19 – 19:45

3/4

Regional B, Band 5 | 3rd, 4th
35 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 19/06/19 20:40 National A Band 2 1st, 2nd, Elite 01 hr
Wed 19/06/19 – 20:40
National A, Band 2 | 1st, 2nd, Elite
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk