KALAS Cup Stage Race - incorporating the Walter Rixon Best Young Rider Trophy

Road , Somerton – Sunday, 05 May 2019

Event Summary

Event Overview

Stage 1: 10 km Prologue.

Stage 2: Road Race Approx 140km

Near Somerton, Somerset.

Please note this event is not open to 1st year Juniors because of the distances involved.

Event Details

Event URN:

444685

Start Date:

Sun, 5th May 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Edgar Hall, Cary Court, Buncombe Road, Somerton, TA11 6SB

View map

Entry close date

Wed, 24th Apr 2019

Event Organiser:

Anna Ellington
07855 477839
events@tor2000.co.uk

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished 3rd 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
17.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Shaun Cook Nopinz Symec Race Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Aled Jones VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Charles Mcfall Finished 0

26. Charles Mcfall -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Shameeg Salie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Jamie Francis ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Jack Wyllie TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Andrew Whittemore Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Cameron Biddle Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Andrew Davenport Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
43.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Matt Tupman Okehampton Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Ross Holland Veloce Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Charlie Lacaille University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Philip Bray Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
57.  Robert Willcocks Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Graham Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
62.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
64.  Corey Bale Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Jack Phillips 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 1 - TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - TT - Results
1.  Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Lee Frost Nopinz Symec Race Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Shaun Cook Nopinz Symec Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Eliot Ward Finished 1st 0

20. Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Aled Jones VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Charlie McFall Holsworthy Peloton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Shameeg Salie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Corey Bale Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
37.  Jamie Francis ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Jack Wyllie TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Andrew Whittemore Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Cameron Biddle Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Graham Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Andrew Davenport Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Joe Healey Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Philip Bray Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
51.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
53.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
54.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
55.  Robert Willcocks Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Matt Tupman Okehampton Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Ross Holland Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  James Cartlidge Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
69.  Tom Sharp Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Charlie Lacaille University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Jack Phillips 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
73.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
74.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
75.  Nick Ball Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Road Race - Results
1.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aled Jones VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
10.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Shameeg Salie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
26.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Shaun Cook Nopinz Symec Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Jamie Francis ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Cameron Biddle Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Matt Tupman Okehampton Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Andrew Whittemore Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Ross Holland Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Jack Wyllie TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Charles Mcfall Finished 0

46. Charles Mcfall -

Points: 0 | Status: Finished
47.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Charlie Lacaille University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Andrew Davenport Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
52.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Philip Bray Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Robert Willcocks Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
57.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Graham Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
63.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
64.  Corey Bale Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Jack Phillips 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please see about section for more details on the event. Riders will be selected on the closing date. You will be informed ASAP if you do not have a ride. As this is now a 1 day event with just an individual TT, team entries, although welcome, are not necessary. There will be a team prize based on the 3 fastest times in each stage.

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/05/19 09:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 150km / 93 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 05/05/19 – 09:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
150km / 93 miles
Stage 1 - TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/05/19 09:00 National B Band 4 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sun 05/05/19 – 09:00
National B, Band 4
5km / 3 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/05/19 12:30 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 119km / 74 miles
Entry:
Sun 05/05/19 – 12:30
National B, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
119km / 74 miles

Event Summary

Event Overview

Stage 1: 10 km Prologue.

Stage 2: Road Race Approx 140km

Near Somerton, Somerset.

Please note this event is not open to 1st year Juniors because of the distances involved.

Event Details

Event URN:

444685

Start Date:

Sun, 5th May 2019

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Edgar Hall, Cary Court, Buncombe Road, Somerton, TA11 6SB

View map

Entry close date

Wed, 24th Apr 2019

Event Organiser:

Anna Ellington
07855 477839
events@tor2000.co.uk

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished 3rd 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team Finished 1st 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
17.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Shaun Cook Nopinz Symec Race Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Aled Jones VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Charles Mcfall Finished 0

26. Charles Mcfall -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Shameeg Salie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
28.  Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  Jamie Francis ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Jack Wyllie TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Andrew Whittemore Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Cameron Biddle Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Andrew Davenport Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
43.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Matt Tupman Okehampton Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Ross Holland Veloce Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Charlie Lacaille University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Philip Bray Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
57.  Robert Willcocks Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Graham Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
62.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
64.  Corey Bale Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Jack Phillips 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
67.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 1 - TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - TT - Results
1.  Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Lee Frost Nopinz Symec Race Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Shaun Cook Nopinz Symec Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
20.  Eliot Ward Finished 1st 0

20. Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Aled Jones VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Charlie McFall Holsworthy Peloton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Shameeg Salie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
33.  Corey Bale Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
37.  Jamie Francis ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Jack Wyllie TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Andrew Whittemore Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Cameron Biddle Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  Graham Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Andrew Davenport Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Joe Healey Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Philip Bray Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
51.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
53.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
54.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
55.  Robert Willcocks Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Matt Tupman Okehampton Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
59.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Ross Holland Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  James Cartlidge Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
69.  Tom Sharp Bristol RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Charlie Lacaille University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
71.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Jack Phillips 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
73.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
74.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
75.  Nick Ball Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 2 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Road Race - Results
1.  Andrew Turner SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joe Griffiths TORQ Performance Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joe Holt Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Aled Jones VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
7.  James Ireson Morvelo Basso Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  William Bjergfelt SwiftCarbon Pro Cycling Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
10.  George Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Shameeg Salie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Ashley Cox Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joseph Rees Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Alexandar Richardson Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
18.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Andrew Kirby 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
22.  Josh Housley Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  George Jones BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  James Bentley Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
26.  Ben Millar Bike City Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Steven Jones Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  George Smith Nopinz Symec Race Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
29.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
31.  James Peckham Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Shaun Cook Nopinz Symec Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
33.  Jamie Francis ActiveEdge Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
35.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Cameron Biddle Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
37.  Matt Tupman Okehampton Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  James Boyman Hoops Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Andrew Whittemore Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Red Walters Vitus Pro Cycling p/b Brother... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
41.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Adam Toole VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Ross Holland Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Jack Wyllie TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Charles Mcfall Finished 0

46. Charles Mcfall -

Points: 0 | Status: Finished
47.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Bradley Symonds Team PB Performance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
49.  Charlie Lacaille University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Andrew Davenport Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
52.  George Fowler Nopinz Symec Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Philip Bray Plymouth Corinthian CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Robert Willcocks Royal Air Force CA Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
56.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
57.  Paul Elcock ZeroBC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
58.  Benjamin Manfield-Yorke Morvelo Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
59.  Graham Collins Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
60.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  George Beck BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
63.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
64.  Corey Bale Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Jack Phillips 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
66.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please see about section for more details on the event. Riders will be selected on the closing date. You will be informed ASAP if you do not have a ride. As this is now a 1 day event with just an individual TT, team entries, although welcome, are not necessary. There will be a team prize based on the 3 fastest times in each stage.

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/05/19 09:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 150km / 93 miles
Entry: On Day: (£50.00)
Sun 05/05/19 – 09:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
150km / 93 miles
Stage 1 - TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/05/19 09:00 National B Band 4 --- 5km / 3 miles
Entry:
Sun 05/05/19 – 09:00
National B, Band 4
5km / 3 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 05/05/19 12:30 National B Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 119km / 74 miles
Entry:
Sun 05/05/19 – 12:30
National B, Band 4 | 1st, 2nd, 3rd, ...
119km / 74 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk