Eastlands Velo Youth Omnium N.Y.O

Track , Manchester – Sunday, 12 May 2019

Event Summary

Event Overview

Racing starts at 10

Sign on open at 8.30 and closes at 9.30

No track warm up - please bring rollers/turbos

Showers and changing available

Refreshments available all day in the Velodrome cafe

Event Details

Event URN:

441264

Start Date:

Sun, 12th May 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Series:

National Youth Omnium Series Boys Group 2
National Youth Omnium Series Girls Group 1

Entry close date

Sun, 28th Apr 2019

Event Organiser:

Rebecca Rotherham
14 Manningham Road, Bolton, Lancashire, BL3 5QS
07875124636

Results

Confirmed Results

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Thomas Lord Giant Halifax Race Team Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Aidan Lawrence Innovation Racing Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Finlay Pickering Vive Le Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Oliver Aloul Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  John Roberts Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jack Drummond Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Madelaine Leech RFDA Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Evelina Black Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Eilidh Shaw Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charlotte Sheridan Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Erin Avill RFDA Finished A 0

13. Erin Avill - RFDA

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rachel White Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Porscha Johnson Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Lucy Higgins Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Caitlin Talbot Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Raphael Tabiner Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Foster Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joe Watkins-wilson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  John White North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  James Scott Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  George Hales Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ethan Haughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Florence Greenhalgh East Bradford Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Jessica Murray Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Matilda McKibben Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Amy Mourne RFDA Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Ruby Oakes Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Nicola Quaye Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Florence Rhodes Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oscar Gaylor Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Trevor (TJ) Teare Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ben Chapman Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Cosgrove Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Myles Le Geyt Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Caspar Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Orry Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Joel Woods Finished D 0

14. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Sam Staley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jess Pickavance Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruby Blanc Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Please read the Omnium regulations on bikes and equipment https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/cycle_speedway/2014_Youth_Track_Regs_3.pdf

The Races

Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only None --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, None
07 hr
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only None --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, None
07 hr

Event Summary

Event Overview

Racing starts at 10

Sign on open at 8.30 and closes at 9.30

No track warm up - please bring rollers/turbos

Showers and changing available

Refreshments available all day in the Velodrome cafe

Event Details

Event URN:

441264

Start Date:

Sun, 12th May 2019

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

National Cycling Centre, Stuart Street, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Series:

National Youth Omnium Series Boys Group 2
National Youth Omnium Series Girls Group 1

Entry close date

Sun, 28th Apr 2019

Event Organiser:

Rebecca Rotherham
14 Manningham Road, Bolton, Lancashire, BL3 5QS
07875124636

Results

Confirmed Results

Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Boys - Results
1.  Thomas Lord Giant Halifax Race Team Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Aidan Lawrence Innovation Racing Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Finlay Pickering Vive Le Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Oliver Aloul Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jules Chadderton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  John Roberts Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jack Drummond Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Under 16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 16 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Madelaine Leech RFDA Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Darcey Ellis Team JRC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Evelina Black Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Eilidh Shaw Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charlotte Sheridan Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Erin Avill RFDA Finished A 0

13. Erin Avill - RFDA

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rachel White Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Porscha Johnson Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Lucy Higgins Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Caitlin Talbot Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Boys - Results
1.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Eddie McHugh Team Terminator Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Thomas East Bradford Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Raphael Tabiner Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Foster Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Joe Watkins-wilson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  John White North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  James Scott Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  George Hales Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ethan Haughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 14 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Lola Ellis Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Florence Greenhalgh East Bradford Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Jessica Murray Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Matilda McKibben Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Amy Mourne RFDA Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Ruby Oakes Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Nicola Quaye Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Florence Rhodes Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oscar Gaylor Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Trevor (TJ) Teare Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ben Chapman Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Cosgrove Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Myles Le Geyt Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Caspar Ellis Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Orry Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Joel Woods Finished D 0

14. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Sam Staley Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jess Pickavance Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruby Blanc Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Please read the Omnium regulations on bikes and equipment https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/cycle_speedway/2014_Youth_Track_Regs_3.pdf

The Races

Under 16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only Band 4 --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, Band 4
07 hr
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only None --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, None
07 hr
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 12/05/19 10:00 Youth Only None --- 07 hr
Sun 12/05/19 – 10:00
Youth Only, None
07 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk