Mossley CRT Early Bird Youth Races 2

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Sunday, 24 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Mossley CRT Early Bird Youth Races returns to the Tameside Cycling Circuit from 17th March 2019.  A full list of dates, times and distances is available from our website.

Where a Youth race includes riders of both genders and /or both A and B categories, then points shall be awarded as if all categories and genders are seperate races.

Where there are fewer than 10 entrants for any category, the licence points will be limited to 3 points to the winner, 2 points for second place and 1 point for 3rd place.

For C or younger category riders, no points will be awarded.

Distances may vary at short notice depending on weather and daylight conditions on the day.



Event Details

Event URN:

439057

Start Date:

Sun, 24th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Thu, 21st Mar 2019

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Yates Innovation Racing Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Radcliffe Otley CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Syd Brown Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Tattersall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tom Lees Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Alex Barker Backstedt Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Kyle Braun Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ben Houlihan Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Dykes Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Jacob Leigh Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Max Jones Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Sam Kelly Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Edward Corden Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Stanley Cameron Eastlands Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jules Chadderton Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Hollis Albarosa Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- AJ Hughes Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas Lord Giant Halifax Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Josh Marsden Lyme RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Benjamin Peatfield Green Jersey RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madelaine Leech RFDA Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Morgan Crussell RFDA Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Charlotte Fox RFDA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Millie Jones RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ryan Williams Peak Rides C.C Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Deetray Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander Foster Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joel Hurt Team Ribble Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Wilson Innovation Racing Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Mourne RFDA Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Matilda McKibben Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Anna Whitworth Hay Team JRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Nicola Quaye Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Florence Rhodes Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Fraser Cummings Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harry Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Milo Wood Finished C 0

19.  Milo Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Daniel Cosgrove Liverpool Century Cycling Acad... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Caspar Ellis Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Kate Rudkin Eastlands Velo Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sam Oldham Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Albert Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Libby Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 13:45 Youth Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 13:45
Youth Only, Band 5
45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 12:30 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 12:30
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 11:15 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 11:15
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 12:30 Youth Only Band 5 --- 35 laps / 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 12:30
Youth Only, Band 5
35 laps / 35km / 22 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles

Event Summary

Event Overview

Mossley CRT Early Bird Youth Races returns to the Tameside Cycling Circuit from 17th March 2019.  A full list of dates, times and distances is available from our website.

Where a Youth race includes riders of both genders and /or both A and B categories, then points shall be awarded as if all categories and genders are seperate races.

Where there are fewer than 10 entrants for any category, the licence points will be limited to 3 points to the winner, 2 points for second place and 1 point for 3rd place.

For C or younger category riders, no points will be awarded.

Distances may vary at short notice depending on weather and daylight conditions on the day.



Event Details

Event URN:

439057

Start Date:

Sun, 24th Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Thu, 21st Mar 2019

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Yates Innovation Racing Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Radcliffe Otley CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Syd Brown Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Tattersall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tom Lees Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Alex Barker Backstedt Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dylan Edwards Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Kyle Braun Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Ben Houlihan Ilkley Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Dykes Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Jacob Leigh Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Max Jones Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Sam Kelly Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Edward Corden Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Stanley Cameron Eastlands Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jules Chadderton Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Aaron Dodd Giant Halifax Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Hollis Albarosa Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- AJ Hughes Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Thomas Lord Giant Halifax Race Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Josh Marsden Lyme RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Benjamin Peatfield Green Jersey RT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madelaine Leech RFDA Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Emma Jeffers Sportcity Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Morgan Crussell RFDA Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Charlotte Fox RFDA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Millie Jones RFDA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ryan Williams Peak Rides C.C Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Deetray Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander Foster Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joel Hurt Team Ribble Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Wilson Innovation Racing Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Amy Mourne RFDA Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Matilda McKibben Sportcity Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Morgan Leeming-Sykes RFDA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Anna Whitworth Hay Team JRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Nicola Quaye Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Florence Rhodes Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Cian Howard Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Fraser Cummings Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Harry Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Milo Wood Finished C 0

19.  Milo Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Daniel Cosgrove Liverpool Century Cycling Acad... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Caspar Ellis Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Kate Rudkin Eastlands Velo Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sam Oldham Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Albert Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Libby Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 13:45 Youth Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 13:45
Youth Only, Band 5
45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 12:30 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 12:30
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 11:15 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 11:15
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 12:30 Youth Only Band 5 --- 35 laps / 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 12:30
Youth Only, Band 5
35 laps / 35km / 22 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/03/19 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/03/19 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 24/03/19 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk