Herne Hill Track League 9

Track League , London – Wednesday, 16 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

440/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 16th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Race 1 Youth Under 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 1 Youth Under 12 Scratch - Results
1.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Stanley Sorrell VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Isaac Brown VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 1 - Results
1.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  James Robertson Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 2 - Results
1.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Noah Samuels Finished N/A 00:00:00:00 0

4. Noah Samuels -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 3 - Results
1.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Michael Cooper Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Knight VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 4 - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Solly Finished 00:00:00:00 0

3. James Solly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Yasuyuki Sakurai Brixton Cycles Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 5 - Results
1.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Conor Bunn VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Calum Gillespie VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 6

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 6 - Results
1.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Watkins Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew gibson Finished 00:00:00:00 0

3. Andrew gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Race 11 Senior B 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 11 Senior B 10 Lap Points - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Allen VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Butler Finished 00:00:00:00 0

4. Paul Butler -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  James Clark Finished 00:00:00:00 0

5. James Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 12 Senior A 12 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 12 Senior A 12 Lap Points - Results
1.  Bryan Taylor Glasgow Green Cycle Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Glasgow Green Cycle Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  James Solly Finished 00:00:00:00 0

3. James Solly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 13 Senior B 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 13 Senior B 3 Lap Dash - Results
1.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Calum Gillespie VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Clark Finished 00:00:00:00 0

3. James Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Carlos Conceicao VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Race 14 Senior A 3 Lap dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 14 Senior A 3 Lap dash - Results
1.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Michael Cooper Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 15 Senior A&B Semi-Sprint - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Senior A&B Semi-Sprint - Heat 2 - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Cooper Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 15 Senior A&B Sprint Semi 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 2 - Results
1.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 15 Senior A&B Sprint Semi 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 3 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Watkins Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 16 Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 16 Senior B Devil - Results
1.  Carlos Conceicao VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Allen VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  James Clark Finished 00:00:00:00 0

4. James Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 17 Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 17 Senior A Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  James Solly Finished 00:00:00:00 0

4. James Solly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Yasuyuki Sakurai Brixton Cycles Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 18 Over 50's & Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 18 Over 50's & Women - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  James Robertson Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Knight VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Gibson Finished 00:00:00:00 0

5. Andrew Gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Race 19 Senior A&B Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 19 Senior A&B Sprint Final - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Albarosa Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 19 Senior A&B Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 19 Senior A&B Sprint Minor Final - Results
1.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 2 Youth Over 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 2 Youth Over 12 Scratch - Results
1.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Cole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Cliff VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 20 Senior A&B Unknown Distance (35 Laps)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 20 Senior A&B Unknown Distance (35 Laps) - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 3 Youth Under 12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 3 Youth Under 12 Devil - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Brown VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Stanley Sorrell VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 4 Youth over 12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 4 Youth over 12 Devil - Results
1.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 5 Youth Under 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 5 Youth Under 12 Handicap Sprint - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Niklas Pusey Finished C 00:00:00:00 0

2. Niklas Pusey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Stanley Sorrell VC Londres Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Race 6 Youth over 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 6 Youth over 12 Handicap Sprint - Results
1.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Cliff VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 7 Senior A&B Warm-Up Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 7 Senior A&B Warm-Up Race - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Philip Watkins Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 9 Youth Over 12 Human-Powered Derny

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 Youth Over 12 Human-Powered Derny - Results
1.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

League registration fee is £10 for Seniors and £5 for Juniors. No charge for U16s

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Regional C None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/06/10 – 18:30
Regional C, None
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 1 Youth Under 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional A None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 11 Senior B 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Race 12 Senior A 12 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 12 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
12 laps
Race 13 Senior B 3 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
3 laps
Race 14 Senior A 3 Lap dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
3 laps
Race 15 Senior A&B Semi-Sprint - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 16 Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 17 Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 18 Over 50's & Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
3 laps
Race 19 Senior A&B Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 19 Senior A&B Sprint Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 2 Youth Over 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 20 Senior A&B Unknown Distance (35 Laps) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 35 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 3 Youth Under 12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 4 Youth over 12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 5 Youth Under 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 6 Youth over 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 7 Senior A&B Warm-Up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 8 Youth Under 12 Human Powered Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 9 Youth Over 12 Human-Powered Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

440/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 16th Jun 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Race 1 Youth Under 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 1 Youth Under 12 Scratch - Results
1.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Stanley Sorrell VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Isaac Brown VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 1 - Results
1.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  James Robertson Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 2 - Results
1.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Noah Samuels Finished N/A 00:00:00:00 0

4. Noah Samuels -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 3 - Results
1.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Michael Cooper Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Anthony Bristow San Fairy Ann CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Knight VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 4 - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  James Solly Finished 00:00:00:00 0

3. James Solly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Yasuyuki Sakurai Brixton Cycles Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 5 - Results
1.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Conor Bunn VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Calum Gillespie VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 6

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 6 - Results
1.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Philip Watkins Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew gibson Finished 00:00:00:00 0

3. Andrew gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Race 11 Senior B 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 11 Senior B 10 Lap Points - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Allen VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Paul Butler Finished 00:00:00:00 0

4. Paul Butler -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  James Clark Finished 00:00:00:00 0

5. James Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Benedict Spurrier Rapha Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 12 Senior A 12 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 12 Senior A 12 Lap Points - Results
1.  Bryan Taylor Glasgow Green Cycle Club Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Glasgow Green Cycle Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  James Solly Finished 00:00:00:00 0

3. James Solly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 13 Senior B 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 13 Senior B 3 Lap Dash - Results
1.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Calum Gillespie VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Clark Finished 00:00:00:00 0

3. James Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Carlos Conceicao VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00

Race 14 Senior A 3 Lap dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 14 Senior A 3 Lap dash - Results
1.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Michael Cooper Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 15 Senior A&B Semi-Sprint - Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Senior A&B Semi-Sprint - Heat 2 - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Michael Cooper Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 15 Senior A&B Sprint Semi 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 2 - Results
1.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 15 Senior A&B Sprint Semi 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 3 - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Philip Watkins Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 16 Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 16 Senior B Devil - Results
1.  Carlos Conceicao VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
2.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Allen VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  James Clark Finished 00:00:00:00 0

4. James Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 17 Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 17 Senior A Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  James Solly Finished 00:00:00:00 0

4. James Solly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Yasuyuki Sakurai Brixton Cycles Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 18 Over 50's & Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 18 Over 50's & Women - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  James Robertson Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Knight VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Gibson Finished 00:00:00:00 0

5. Andrew Gibson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

Race 19 Senior A&B Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 19 Senior A&B Sprint Final - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Albarosa Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 19 Senior A&B Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 19 Senior A&B Sprint Minor Final - Results
1.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 2 Youth Over 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 2 Youth Over 12 Scratch - Results
1.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Cole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Oliver Cliff VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 20 Senior A&B Unknown Distance (35 Laps)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 20 Senior A&B Unknown Distance (35 Laps) - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher Cole VC Londres Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
6.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 3 Youth Under 12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 3 Youth Under 12 Devil - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Isaac Brown VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Stanley Sorrell VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 4 Youth over 12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 4 Youth over 12 Devil - Results
1.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 5 Youth Under 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 5 Youth Under 12 Handicap Sprint - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Niklas Pusey Finished C 00:00:00:00 0

2. Niklas Pusey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Freddie Argent Herne Hill Youth CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Stanley Sorrell VC Londres Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Race 6 Youth over 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 6 Youth over 12 Handicap Sprint - Results
1.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Oliver Cliff VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 7 Senior A&B Warm-Up Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 7 Senior A&B Warm-Up Race - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Philip Watkins Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 9 Youth Over 12 Human-Powered Derny

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 Youth Over 12 Human-Powered Derny - Results
1.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  George Jary VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

League registration fee is £10 for Seniors and £5 for Juniors. No charge for U16s

The Races

Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 18:30 Regional C None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/06/10 – 18:30
Regional C, None
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 1 Youth Under 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional A None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 10 Senior A&B Sprint - Heat 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 11 Senior B 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 10 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
10 laps
Race 12 Senior A 12 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 12 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
12 laps
Race 13 Senior B 3 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
3 laps
Race 14 Senior A 3 Lap dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
3 laps
Race 15 Senior A&B Semi-Sprint - Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 15 Senior A&B Sprint Semi 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 16 Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 17 Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 18 Over 50's & Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
3 laps
Race 19 Senior A&B Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 19 Senior A&B Sprint Minor Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 2 Youth Over 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 20 Senior A&B Unknown Distance (35 Laps) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None --- 35 laps
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 3 Youth Under 12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 4 Youth over 12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None
Race 5 Youth Under 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 6 Youth over 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 7 Senior A&B Warm-Up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 8 Youth Under 12 Human Powered Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Race 9 Youth Over 12 Human-Powered Derny Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry:
Wed 16/06/10 – 19:00
Seniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/06/10 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 16/06/10 – 19:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk