BC West Thames/Willesden CC Circuits

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 15 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

917/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 15th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Ernest AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Dante Carpenter VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Betts Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Barry Hughes Finished 00:00:00:00 0

7. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Alex Pantelides Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Paul Troughton Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Chris Ball Team IG - Sigma Sport Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Douglas Coleman TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Nick Walker TMG Horizon Cycling Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Christian Tune Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Mark Ottaway VC Meudon Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Kieran Dineen Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Peter Hardcastle Pearson Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Martin Evans Finished 3rd 00:00:00:00 0

23. Martin Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
26.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
28.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
31.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
32.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  John Lacey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
34.  Lawrence Carpenter Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
35.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
36.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  James Leach Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
38.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
39.  Daniel Di Stefano Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
40.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
43.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
44.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
45.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 - Results
1.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Adrian Chaplin Zappi's Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ralph de Kanter Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mason Dancey Zappi's Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Rogan Redfarn Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Tom Krause Finished 4th 00:00:00:00 1

9. Tom Krause -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
10.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Clive Green London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Adam Wroz Finished 4th 00:00:00:00 0

14. Adam Wroz -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Thomas Bowering VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Paul Harold Finished 3rd 00:00:00:00 0

16. Paul Harold -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Thomas London Willesden Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
18.  Freddie Leathan Finished 00:00:00:00 0

18. Freddie Leathan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Ed Osborne Addiscombe CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Sean Taylor Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Barnabas Miller Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Timothy Cowen London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
26.  Joe Noar London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  John Owen London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
28.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
29.  Andy Keene East London Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
30.  Monica Da Polenza Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
31.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Ismael Suarez Finished N/A 00:00:00:00 0

32. Ismael Suarez -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Tim Hawes Finished 4th 00:00:00:00 0

33. Tim Hawes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
34.  Theo Ward East London Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
35.  Julian King Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
36.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
37.  Howard Ashmore Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Jacob Miller Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
39.  Peter Cornwall Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
40.  Ben Friend Clarence Whls CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
41.  Jim Mackay Willesden Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/06/10 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 15/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/06/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 15/06/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 50 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/06/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 min
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 15/06/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 min

Event Summary

Event Details

Event URN:

917/EN/007/2010

Start Date:

Tue, 15th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Simon Ernest AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Dante Carpenter VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Betts Team IG - Sigma Sport Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  John Wager Felt Racing Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Peter Wager Felt Racing Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
7.  Barry Hughes Finished 00:00:00:00 0

7. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Alex Pantelides Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  David Swan Cycles Dauphin Racing Team Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Desmond Gayler Kenton RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Paul Troughton Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Chris Ball Team IG - Sigma Sport Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Douglas Coleman TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Nick Walker TMG Horizon Cycling Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
19.  Christian Tune Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Mark Ottaway VC Meudon Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Kieran Dineen Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Peter Hardcastle Pearson Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Martin Evans Finished 3rd 00:00:00:00 0

23. Martin Evans -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
24.  Phil Dempsey Aprire Bicycles/HSS Hire Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
26.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
28.  Andrew Brown Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
30.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
31.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
32.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  John Lacey TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
34.  Lawrence Carpenter Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
35.  Richard Moss GS Henley Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
36.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  James Leach Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
38.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
39.  Daniel Di Stefano Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
40.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
43.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
44.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
45.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 - Results
1.  Rory Townsend Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Adrian Chaplin Zappi's Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Ralph de Kanter Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Mason Dancey Zappi's Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
7.  Rogan Redfarn Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
9.  Tom Krause Finished 4th 00:00:00:00 1

9. Tom Krause -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
10.  Timothy Geary Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Clive Green London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Adam Wroz Finished 4th 00:00:00:00 0

14. Adam Wroz -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Thomas Bowering VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
16.  Paul Harold Finished 3rd 00:00:00:00 0

16. Paul Harold -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Thomas London Willesden Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
18.  Freddie Leathan Finished 00:00:00:00 0

18. Freddie Leathan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
19.  Ed Osborne Addiscombe CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Sean Taylor Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
22.  Barnabas Miller Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
23.  Timothy Cowen London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
26.  Joe Noar London Phoenix CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  John Owen London Dynamo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
28.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
29.  Andy Keene East London Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
30.  Monica Da Polenza Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
31.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
32.  Ismael Suarez Finished N/A 00:00:00:00 0

32. Ismael Suarez -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Tim Hawes Finished 4th 00:00:00:00 0

33. Tim Hawes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
34.  Theo Ward East London Velo Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
35.  Julian King Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
36.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
37.  Howard Ashmore Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
38.  Jacob Miller Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
39.  Peter Cornwall Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
40.  Ben Friend Clarence Whls CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
41.  Jim Mackay Willesden Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entries on the day only. £10 registration fee for season long series.

The Races

U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/06/10 18:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 15/06/10 – 18:45
Youth Only, Youth
30 mins
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/06/10 19:15 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 50 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 15/06/10 – 19:15
Regional C+, Band 5
1 hour 50 mins
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/06/10 19:16 Regional C+ Band 5 --- 1 hour 10 min
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 15/06/10 – 19:16

4

Regional C+, Band 5
1 hour 10 min

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk