Crit Under The Castle Circuit Race inc British Cycling National Youth Circuit Series

Closed Circuit , Stirling – Sunday, 18 Jun 2017

Event Summary

Event Overview

Crit Under The Castle RETURNS - and features a round of the British Youth Series in 2017!

Click HERE for Our Website

Crit Under The Castle is an exciting closed circuit race event around historic Stirling City Centre - featuring races for all ages and categories, hosted by Stirling Bike Club.

The races will be supported by a full fun village of exhibitors, promotional events and market stalls.

The mens E/1/2/3 and womens race will continue up Spittal Street on the final lap, enduring a proper tough climb, onto the last of the cobbled sections, past the Portcullis where they will see the finish line on the esplanade with the iconic Stirling Castle in the foreground.

Who will be crowned King and Queen Of The Castle?

www.critunderthecastle.info

Event Details

Event URN:

410468

Start Date:

Sun, 18th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Albert Halls, Dumbarton Road, Stirling, Stirlingshire, FK8 2QL
View map

Series:

2017 British Cycling Youth Circuit Series

Event Organiser:

Norrie Petrie
info@critunderthecastle.info

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Rees Albion Cycling Co Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Oscar Onley Kelso Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Hamish MacLaren Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Reuben Orr SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Louie Doig Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Euan Chalmers East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Conor McKinnon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Robbie Craib Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Lewis Askey Lichfield City CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Zach Bridges Cardiff JIF Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Archie Goddard Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Aaron King Speedflex Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A
--- Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Olivia Bent Team Jadan-Weldtite Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Anna Armstrong Speedflex Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Maisy Vasic Metaltek Kuota Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Beth Morrow Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alison Bryce West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eve Martin Team Jadan-Weldtite Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Abby Stewart Glasgow Riderz Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Kieran Riley Langdale Lightweights Racing T... Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Askey RST Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Daniel Saunders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Cameron Brown Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Jamie Glen Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Isabelle Burnside Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Isla Gilroy East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Orla Doherty Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Grace Castle Mountain Goat Coaching Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Fenwick www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Zak Loney Edinburgh RC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Feather Saint Piran Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Richard McDonald Pro Vision Scotland Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Ross Crook Edinburgh RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tom Merry Edinburgh University CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alan Dean Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Hale GJS Cruise Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Alastair McNicol www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andy Auld Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joshua Graham Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gary McGuff Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ryan Keir Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Francis Chesters Matlock CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary Davidson East Kilbride Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graeme Hart Hart's Cyclery Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Martin Lonie Clay Cross Road Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Euan Munro Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Nellany Veloclub Edinburgh Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gavin O'Neill Did not finish 0

18. Gavin O'Neill -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Euan Sutherland Glasgow Cycle Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jenny Holl Team Jadan-Weldtite Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sarah Walker EDCO Continental Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlotte Anderson Ronde Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Georgia Mansfield RT 23 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christine Fischer Stirling Bike Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Janet Tait www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Julianna Rourke Edinburgh RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ellie Park Team 22 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rhona Callander Team Jadan-Weldtite Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Christina Mackenzie Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gemma Penman Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Helen Gorman Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Beth Macrae Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Aileen Clyde Fullarton Wheelers Cycling Clu... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Grant Young Rapha Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jackie Chan Perth United Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Craig Gilmour Falkirk Bicycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Martin Edgar Lomond Roads CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Scouller Ythan CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stuart McGibbon VC Glasgow South Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Lester Grant Auchencrow Thistle Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Wood University of Nottingham SCC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Rodwell Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Adrian Hay Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Darryl Tait Gala Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Robert Marshall www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steven King Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Holgate www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Christopher Pendlebury Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  John Wootton Finished 4th 0

17. John Wootton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Kieran Kirk Saints Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Fraser Purves Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  John Russell Law Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Ivan Navarro Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Andy Myall Finished N/A 0

22. Andy Myall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Ross Burgess Glasgow Green Cycle Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Michael Gaddis Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alex Marr Carse of Gowrie Velo (COG Velo... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Stephen Doherty Law Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jason Lafferty VC Astar Anderside Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard McLauchlan Stirling Bike Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Cameron Ritchie Edinburgh University CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tim Shoreman Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Douglas Crawford Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hamish Taylor Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
0.  Danny Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat (J)

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat (J) - Results
1.  Dominic Sharkey Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Steve Cunningham Deeside Thistle CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David McGill Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rod Leach Dunfermline CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Donaldson Falkirk Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  David Menzies Aberdeen Wheelers cycling club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon Russell KISS Racing Team (KRT) Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Kernohan Addiscombe CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Vince Hughes West Lothian Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Victor Allan Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  John Mcmillan Finished 4th 0

13. John Mcmillan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Masson Finished 0

14. Paul Masson -

Points: 0 | Status: Finished
15.  David McGill RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- William Chalmers Velocity 44 RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Chris McLean Peebles CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Crit Under The Castle features a round of the British Youth Series for Youth A, and B racers in 2017. Event HQ is Albert Halls, Dumbarton Road, Stirling where there will be changing facilities and refreshments. If you are a Junior rider, please enter the Cat. 4 and Juniors Race and NOT any other. The organiser reserves the right to create the Cat. 4 fields as he sees fit. Please respect this. Please see 'About' tab above for more details.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 17:55 Youth Only Band 4 --- 01 hr 15 mins
Sun 18/06/17 – 17:55
Youth Only, Band 4
01 hr 15 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 16:30 Youth Only Band 4 --- 01 hr 15 mins
Sun 18/06/17 – 16:30
Youth Only, Band 4
01 hr 15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 15:20 Youth Only Band 4 --- 01 hr
Sun 18/06/17 – 15:20
Youth Only, Band 4
01 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:10 Youth Only Band 4 --- 01 hr
Sun 18/06/17 – 14:10
Youth Only, Band 4
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 20:10 National B Band 3 --- 01 hr 05 mins
Sun 18/06/17 – 20:10
National B, Band 3
01 hr 05 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 19:20 Women Only Band 4 --- 45 mins
Sun 18/06/17 – 19:20
Women Only, Band 4
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 12:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Sun 18/06/17 – 12:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 13:20 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Sun 18/06/17 – 13:20
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
4th Cat (J) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 18/06/17 – 01:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Overview

Crit Under The Castle RETURNS - and features a round of the British Youth Series in 2017!

Click HERE for Our Website

Crit Under The Castle is an exciting closed circuit race event around historic Stirling City Centre - featuring races for all ages and categories, hosted by Stirling Bike Club.

The races will be supported by a full fun village of exhibitors, promotional events and market stalls.

The mens E/1/2/3 and womens race will continue up Spittal Street on the final lap, enduring a proper tough climb, onto the last of the cobbled sections, past the Portcullis where they will see the finish line on the esplanade with the iconic Stirling Castle in the foreground.

Who will be crowned King and Queen Of The Castle?

www.critunderthecastle.info

Event Details

Event URN:

410468

Start Date:

Sun, 18th Jun 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Albert Halls, Dumbarton Road, Stirling, Stirlingshire, FK8 2QL
View map

Series:

2017 British Cycling Youth Circuit Series

Event Organiser:

Norrie Petrie
info@critunderthecastle.info

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Rees Albion Cycling Co Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Isaac Peatfield Green Jersey RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Westley Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joseph Law Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Oran McConville East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Logan Maclean Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Junior Jackson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Oscar Onley Kelso Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Hamish MacLaren Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Farley Barber Pro Vision Cycle Clothing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Matti Dobbins Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Christopher Hordon West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Reuben Orr SF Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Louie Doig Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Euan Chalmers East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Conor McKinnon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Paul Errington Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Robbie Craib Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Scott Howieson Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Lewis Askey Lichfield City CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Zach Bridges Cardiff JIF Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Archie Goddard Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Aaron King Speedflex Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jamie Penny Discovery Junior Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A
--- Samuel Pugh Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Olivia Bent Team Jadan-Weldtite Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Monkhouse Team Jadan-Weldtite Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Anna Armstrong Speedflex Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Naylor PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Anna Shackley Glasgow Riderz Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Maisy Vasic Metaltek Kuota Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS/Paul Milnes/Oldfield ER... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Zoe Watters Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Olivia Ingham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Beth Morrow Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Alison Bryce West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Georgia Young East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eve Martin Team Jadan-Weldtite Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alice Standish Team Empella Cyclo-Cross.Com Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Abby Stewart Glasgow Riderz Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Kieran Riley Langdale Lightweights Racing T... Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Askey RST Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Callum Reid Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Fraser Gault Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Murray Lawson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Daniel Kain Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Daniel Saunders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Cameron Brown Ythan CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Jamie Glen Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Kinga Ingram Wyre Forest CRC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Isabelle Burnside Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Isla Gilroy East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Orla Doherty Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Grace Castle Mountain Goat Coaching Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ruari Yeoman East Kilbride Road Club Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ryan Fenwick www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Iain Paton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Zak Loney Edinburgh RC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Feather Saint Piran Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Richard McDonald Pro Vision Scotland Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Ross Crook Edinburgh RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tom Merry Edinburgh University CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Alan Dean Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andrew Hale GJS Cruise Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Alastair McNicol www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Andy Auld Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joshua Graham Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Gary McGuff Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ryan Keir Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Francis Chesters Matlock CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary Davidson East Kilbride Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graeme Hart Hart's Cyclery Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Martin Lonie Clay Cross Road Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Euan Munro Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Nellany Veloclub Edinburgh Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gavin O'Neill Did not finish 0

18. Gavin O'Neill -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Euan Sutherland Glasgow Cycle Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Jenny Holl Team Jadan-Weldtite Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Sarah Walker EDCO Continental Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Charlotte Anderson Ronde Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Georgia Mansfield RT 23 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christine Fischer Stirling Bike Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Janet Tait www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Julianna Rourke Edinburgh RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ellie Park Team 22 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rhona Callander Team Jadan-Weldtite Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Christina Mackenzie Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gemma Penman Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Karolyn Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Helen Gorman Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Beth Macrae Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Aileen Clyde Fullarton Wheelers Cycling Clu... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Grant Young Rapha Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jackie Chan Perth United Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Craig Gilmour Falkirk Bicycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Martin Edgar Lomond Roads CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Scouller Ythan CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stuart McGibbon VC Glasgow South Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Lester Grant Auchencrow Thistle Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Anthony Wood University of Nottingham SCC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Rodwell Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Adrian Hay Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Darryl Tait Gala Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Robert Marshall www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steven King Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Holgate www.Hardie-Bikes.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Christopher Pendlebury Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  John Wootton Finished 4th 0

17. John Wootton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Kieran Kirk Saints Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Fraser Purves Stirling Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  John Russell Law Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Ivan Navarro Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Andy Myall Finished N/A 0

22. Andy Myall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Ross Burgess Glasgow Green Cycle Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Michael Gaddis Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alex Marr Carse of Gowrie Velo (COG Velo... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Stephen Doherty Law Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jason Lafferty VC Astar Anderside Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard McLauchlan Stirling Bike Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Cameron Ritchie Edinburgh University CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Juniors - Results
1.  Calum Shackley Glasgow Cycle Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tim Shoreman Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lewis Gray Edinburgh RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Douglas Crawford Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hamish Taylor Glasgow Nightingale CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
0.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
0.  Danny Mulholland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat (J)

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat (J) - Results
1.  Dominic Sharkey Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Steve Cunningham Deeside Thistle CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David McGill Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rod Leach Dunfermline CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lee Campbell Glasgow Nightingale CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Donaldson Falkirk Bicycle Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  David Menzies Aberdeen Wheelers cycling club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Simon Russell KISS Racing Team (KRT) Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  David Kernohan Addiscombe CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Vince Hughes West Lothian Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Victor Allan Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  John Mcmillan Finished 4th 0

13. John Mcmillan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Masson Finished 0

14. Paul Masson -

Points: 0 | Status: Finished
15.  David McGill RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- William Chalmers Velocity 44 RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Chris McLean Peebles CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Crit Under The Castle features a round of the British Youth Series for Youth A, and B racers in 2017. Event HQ is Albert Halls, Dumbarton Road, Stirling where there will be changing facilities and refreshments. If you are a Junior rider, please enter the Cat. 4 and Juniors Race and NOT any other. The organiser reserves the right to create the Cat. 4 fields as he sees fit. Please respect this. Please see 'About' tab above for more details.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 17:55 Youth Only Band 4 --- 01 hr 15 mins
Sun 18/06/17 – 17:55
Youth Only, Band 4
01 hr 15 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 16:30 Youth Only Band 4 --- 01 hr 15 mins
Sun 18/06/17 – 16:30
Youth Only, Band 4
01 hr 15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 15:20 Youth Only Band 4 --- 01 hr
Sun 18/06/17 – 15:20
Youth Only, Band 4
01 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 14:10 Youth Only Band 4 --- 01 hr
Sun 18/06/17 – 14:10
Youth Only, Band 4
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 20:10 National B Band 3 --- 01 hr 05 mins
Sun 18/06/17 – 20:10
National B, Band 3
01 hr 05 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 19:20 Women Only Band 4 --- 45 mins
Sun 18/06/17 – 19:20
Women Only, Band 4
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 12:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Sun 18/06/17 – 12:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 13:20 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Sun 18/06/17 – 13:20
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
4th Cat (J) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/06/17 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 18/06/17 – 01:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk