Spring in the Park 2017 Youth Championships

Closed Circuit , Gravesend – Friday, 07 Jul 2017

Event Summary

Event Overview

Nine week race league with best six events to count for overall league. Week ten is a stand alone championship event.


Event Details

Event URN:

409237

Start Date:

Fri, 7th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isaac Rehman Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ivo Thwaites Kent Velo Kids Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Saifir Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Brandon Belcher Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jasper Simpson Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sammy Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Clarke Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Albert Hacker Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Holly Hazell Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ilana Lord VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Lola Arnold Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Safaa Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Piers Higginson Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Neal Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Thatcher Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Lance Childs Thanet RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Hill Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Harvey Thatcher Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Nicolas Burrone Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Flora Perkins VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Grace Turner Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Robbie White Woolwich CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Asker VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Christian Bright VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Pittock Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alistair Canning VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Cameron Kemp Quick Release Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Matthew Stokoe Medway Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kess Claxton Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jemma Doyle Momentum Cycles RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Signing on to start 1 hour before the race start time.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 07/07/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 07/07/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 07/07/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 07/07/17 – 18:45
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 07/07/17 – 19:10
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 07/07/17 – 19:10
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:40 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 19:40
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 19:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 20:15 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 20:15
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 20:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 20:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

Nine week race league with best six events to count for overall league. Week ten is a stand alone championship event.


Event Details

Event URN:

409237

Start Date:

Fri, 7th Jul 2017

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isaac Rehman Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ivo Thwaites Kent Velo Kids Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Saifir Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Brandon Belcher Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jasper Simpson Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Warrilow Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sammy Djelil Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oliver Clarke Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Albert Hacker Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Holly Hazell Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lucy Edwards Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ilana Lord VC Deal Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Lola Arnold Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Safaa Haque Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Piers Higginson Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Neal Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Thatcher Southborough & District Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Freya Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Eloise Potel Kent Velo Kids Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Kaine Petrie WyndyMilla Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Lance Childs Thanet RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Brooker Limited Edition Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack Hill Thanet RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Harvey Thatcher Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Nicolas Burrone Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Panagua CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Flora Perkins VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Grace Turner Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Robbie White Woolwich CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Asker VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Harrison Mayo Barking & Dagenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Christian Bright VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Pittock Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Alistair Canning VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Painter Wigmore CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Cameron Kemp Quick Release Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Reuban Davey Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Marc Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Matthew Stokoe Medway Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Jack Johnson Southborough & District Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Leighton Dalley Grain Peninsula CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Toni Wilkes Kent Velo Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kess Claxton Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jemma Doyle Momentum Cycles RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Signing on to start 1 hour before the race start time.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 07/07/17 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Fri 07/07/17 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 07/07/17 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Fri 07/07/17 – 18:45
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 07/07/17 – 19:10
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:10 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 07/07/17 – 19:10
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:40 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 19:40
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 19:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 19:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 20:15 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 20:15
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 07/07/17 20:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£9.00)
Fri 07/07/17 – 20:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk